Z kraju

Z kraju

Polak planuje wolny czas. Dokąd wyjedzie i ile zapłaci?

W tegorocznych planach wyjazdowych, które ma już ponad połowa Polaków, ponad 80 proc. ma wpisany w kalendarz dłuższy wyjazd wakacyjny, a jedna trzecia majówkę - wynika z badania BIK i BIG InfoMonitor. Na trzy-, czterodniowy wypad wydamy ponad 500 zł.

Przegląd prasy. Zdrowe kieszonkowe

Miejsce wielu szkolnych sklepików zajęły automaty ze zdrowymi przekąskami. Nowością jest system płatności za pomocą kart i breloków, które daje rodzicom możliwość kontroli wydatków dzieci - pisze "Gazeta Wyborcza".

Łatwiejszy pobór opłat za autostrady. Poprawki przyjęte

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów upraszczających pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach UE zakłada nowela ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, którą z poprawkami w piątek poparł Senat.

Podatek dla mięsożerców w Polsce? "To wołanie na puszczy"

- Warto pamiętać, że hodowla mięsa jest bardzo obciążająca dla środowiska. Przede wszystkim zużywa ogromne ilości wody, więc być może taki podatek faktycznie zmniejszałby jedzenie mięsa i sprawił, że niektórzy pomyśleliby dwa razy, zanim kupią tanie parówki, wędlinę, kiełbaskę w supermarketach - oceniła weganka Marta Dymek z jadlonomia.com. Z kolei zdaniem szefa kuchni i ambasadora Banku Ochrony Żywności Jana Kuronia, "jest to wołanie na puszczy", ponieważ polskie tradycje kulinarne opierają się na potrawach, w których mięso jest głównym składnikiem. - Nie jestem fanem regulowania naszego życia za pomocą ustaw i nakazów - dodał Kuroń.

MIB: wdrażamy kwestionowane przez KE przepisy o kolei

Przepisy, o których wdrożenie zwróciła się w czwartek do Polski Komisja Europejska, zostały wprowadzone do procedowanej obecnie noweli ustawy o transporcie kolejowym - poinformowało w piątek ministerstwo infrastruktury i budownictwa.

To pierwsze miasto w Polsce z uchwałą porządkującą reklamy

Radni Ciechanowa (Mazowieckie) przyjęli uchwałę o zasadach umieszczania tablic i urządzeń reklamowych, ich wielkości, standardach jakościowych i rodzajach materiałów z jakich mogą być wykonane. To pierwsze w Polsce miasto, które wypracowało takie regulacje.

Panama Papers w Polsce. Ziobro powołał specjalny zespół

Specjalny zespół śledczy zbada polskie wątki w aferze Panama Papers. Został on powołany przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W jego skład wejdą prokuratorzy, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przedstawiciele kontroli skarbowej i resortu finansów.

Podwyżki dla listonoszy i nowe pomysły

Sprawa podwyżek wynagrodzeń dla pracowników, rozwój usług by m.in. sprostać konkurencji, w tym zmiana korespondencji listowej na elektroniczną - to zdaniem Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury najważniejsze wyzwania przed jakimi staje nowy zarząd Poczty Polskiej SA.

"Szepty, wycieki, donosy". Komisja Wenecka wraca do Polski

- Szanujemy Komisję Wenecką, przy czym bardzo zależy nam na tym, aby analiza prowadzona przez Komisję miała szersze spectrum niż tylko to oparte na donosach Platformach Obywatelskiej - mówił w TVN24 BiS Dominik Tarczyński, poseł PiS. Nie zgodził się z tym Bogusław Sonik, poseł PO. - To jest nieprzyjemna retoryka PiS (...) Komisja Wenecka jest instytucją, która ma czuwać nad standardami państwa demokratycznego, wolności w związku z czym jest rzeczą normalną, że można się do niej zwracać - stwierdził.

Rozpoczęła się walka z czasem. A "aukcja to być albo nie być stadnin"

- Jeżeli ta aukcja się nie odbędzie, to nie będzie z czego dalej żyć - mówi w TVN24 Anna Stojanowska, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich. Jak podkreśla, "stadniny żyją ze sprzedaży koni arabskich". - One nie otrzymują od szeregu lat żadnych dopłat, żadnych dotacji od państwa na hodowlę. Muszą żyć z tego, co zarobią - dodaje Stojanowska.

Legenda polskiego przemysłu zostanie uratowana? Nadzieja tkwi w wojsku

Nie tylko górnicze spółki z nadzieją czekają na obiecywany wielokrotnie w kampanii wyborczej ratunek. I jedna spełnienia obietnicy już się doczekała. W ostatniej chwili, bo z ponad trzystu osób zatrudnionych w jednej z legend polskiego przemysłu, większość w najbliższych miesiącach byłaby prawdopodobnie zwolniona. Ratunek do Sanoka jechał przez wiele miesięcy Autosanem w politycznych barwach i miesiąc temu dotarł. Ale czy Autosan wyruszy teraz na podbój rynku? Można mieć wątpliwości, bo wszystko wskazuje na to, że państwo najpierw zakład przejęło, a dopiero teraz będzie zastanawiało się, co z nim zrobić. Materiał programu "Czarno na białym".

Nie ma organizatora "Pride of Poland". "Od powodzenia aukcji zależy cała polska hodowla"

Nie wyobrażam sobie, żeby po kilkunastu latach ta impreza się nie odbyła. Stadniny muszą z czegoś żyć i sprzedawać konie, które wyhodowały. Aukcja leży w interesie nie tylko Janowa, ale całej polskiej hodowli - powiedział TVN24 Marek Trela, były prezes stadniny z Janowa Podlaskiego. W czwartek firma Polturf, organizująca od wielu lat Dni Konia Arabskiego i aukcję koni "Pride of Poland" rozwiązała umowę ze stadninami. A do wydarzenia zostało zaledwie kilka miesięcy.

Dokumenty w weekend w TVN24 BiS

Tuż po podpisaniu porozumienia klimatycznego zastanowimy się, czy możemy zatrzymać globalne ocieplenie. Wyobrazimy sobie też, jak będzie wyglądał świat i jak będziemy się w nim komunikować. Zwiedzimy zarówno wielkie metropolie, jak i regiony nietknięte ręką człowieka.

Sklepy w niedzielę będą zamknięte? "To ekonomicznie absurdalne, ludzie stracą pracę"

Zakaz handlu w większość niedziel, przewidujący jednak odstępstwa m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków - przewiduje projekt ustawy NSZZ Solidarność. Zdaniem Andrzeja Falińskiego z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zakaz handlu w niedzielę odbije się na dostawcach, konsumentach i przede wszystkim na rynku pracy. - Pracę może stracić 30-35 tys. osób - argumentował.

Wojsko Polskie kupi moździerze Rak ze Stalowej Woli

Osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie prawie 100 pojazdów, kupi Wojsko Polskie z Huty Stalowa Wola do 2019 r. Umowę w tej sprawie podpisano w czwartek w Stalowej Woli w obecności m.in. premier Beaty Szydło, która oceniła, że skorzysta na tym przede wszystkim polska gospodarka.

Dni Konia Arabskiego pod znakiem zapytania. Organizator aukcji zerwał umowę ze stadninami

Firma Polturf, która organizowała jedną z najbardziej prestiżowych aukcji koni arabskich "Pride of Poland", rozwiązała umowę ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. - Powodem tej decyzji jest brak współpracy ze stadninami - tłumaczyła na antenie TVN24 Barbara Mazur, właścicielka firmy. Dodała, że docierają do niej zapowiedzi klientów mówiące o rezygnacji z przyjazdu do Polski na to wydarzenie. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM aukcję koni arabskich mają zorganizować Międzynarodowe Targi Poznańskie.

"Lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi". Gigantyczna inwestycja z Chińczykami

- To ma być lotnisko obsługujące dziesiątki milionów ludzi - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Podczas wizyty polskiego dyplomaty w Azji rozmawiano o projekcie budowy portu lotniczego między "Warszawą a Łodzią". - Dialog polityczny pokazuje, że jest możliwość zbudowania bardzo istotnych relacji ekonomicznych z Chińczykami - dodał Waszczykowski.