Wypowiedzenie dostaniesz mailem. Nowy pomysł rządu

Zmiany w kodeksie pracy to część tzw. planu Morawieckiego dla gospodarki
Zmiany w Kodeksie pracyShutterstock

Szykuje się wielka zmiana w polskim prawie pracy. Jeżeli projekty wicepremiera Mateusza Morawieckiego wejdą w życie, pracodawca nie będzie musiał zwalniać pracownika spotykając się z nim osobiście lub wysyłając pocztą list polecony. Wystarczy mail.

Projekt Ministerstwa Rozwoju jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Pracodawcy, związki zawodowe i inne zainteresowane instytucje mogą zgłaszać do niego uwagi do 7 grudnia. Zmiany mają zacząć obowiązywać od czerwca przyszłego roku. Wprowadzenie projektu w życie będzie wymagało zmiany kilku ustaw "w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją". Tak brzmi tytuł projektu przygotowanego przez ministerstwo.

Dokument elektroniczny równie ważny jak papierowy

Ewentualna elektronizacja akt pracowniczych nie będzie miała wyłącznie biurokratycznego charakteru. Wiąże się z konkretnymi zmianami dla pracowników, bo - jak czytamy w założeniach do projektu - "oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej będzie równoważne z oświadczeniem w formie pisemnej". Oznacza to m.in. możliwość zawarcia umowy o pracę na odległość za pośrednictwem internetu, ale również rozwiązanie umowy o pracę poprzez zawiadomienie pracownika mailem, a nie jak dziś w formie pisma wręczanego pracownikowi osobiście lub dostarczanego pocztą. - Ta zmiana jest naturalną konsekwencją postępu technologicznego - mówi nam radca prawny dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. - Uważam wprawdzie, że elektroniczne składanie oświadczeń woli jest możliwe już dziś, bo w kwestiach nieuregulowanych przez kodeks pracy obowiązuje kodeks cywilny, a ten dopuszcza elektroniczne składanie oświadczeń woli - dodaje.

Proponowane przez ministerstwo zmiany doprecyzowują to jednak tak, aby nie było wątpliwości. Od połowy przyszłego roku ma zmienić się forma wymiany dokumentów między pracodawcami a pracobiorcami. Nie zmieni się jednak ochrona pracowników. Nadal nie będzie można zwolnić pracownika, który jest nieobecny w pracy w usprawiedliwiony sposób, np. przebywa na zwolnieniu lekarskim, kobiet w ciąży, pracowników w wieku ochronnym przed emeryturą.

Gdy pracownika trudno namierzyć...

Planowane zmiany mają jednak ułatwić życie pracodawcom chcącym pozbyć się pracowników przynoszących szkody firmie.

- Nie należą do rzadkości przypadki, gdy pracownik, który dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych ucieka na zwolnienie lekarskie, nie można się z nim skontaktować, nie odbiera korespondencji. Można dyscyplinarnie zwolnić pracownika nawet w czasie zwolnienia lekarskiego, ale trzeba mu dostarczyć decyzję o tym w ciągu miesiąca od powzięcia wiedzy o przewinieniu. Tylko jak dostarczyć,skoro nie odbiera korespondencji - tłumaczy nam nieoficjalnie przedstawiciel jednej z organizacji przedsiębiorców.

Po wejściu w życie planowanych zmian podobna ucieczka przed utratą pracy nie będzie już taka prosta. Wystarczy, że pracodawca wyśle pracownikowi dokument opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taki dokument uważa się za doręczony, "z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią" - stanowi kodeks cywilny.

Kto kupi pracownikowi podpis elektroniczny

Założenia Ministerstwa Rozwoju najprawdopodobniej będą jeszcze doprecyzowywane. Na etapie konsultacji pojawiają się głosy, żeby koniecznie doprecyzować czy dokumentem elektronicznym jest dokument opatrzony oficjalnym podpisem elektronicznym czy też może być to skan papierowego dokumentu z własnoręcznym podpisem.

Pod znakiem zapytania pozostają również inne obowiązki pracodawcy wobec pracowników, związane z przejściem na elektroniczne dokumenty. Logiczne wydaje się, że pracodawca chcący wprowadzić u siebie elektroniczną postać dokumentów pracowniczych, powinien założyć wszystkim pracownikom skrzynki mailowe ze zdalnym dostępem oraz kupić i ponosić koszty aktualizacji certyfikowanych podpisów elektronicznych pracowników.

- Nie wyobrażam sobie, żeby to pracownicy musieli sami finansować sobie podpisy elektroniczne - mówi dr hab. Monika Gładoch. - Wymaga to jednak precyzyjnego uregulowania w przepisach.

Łatwiejszy kontakt

W ocenie ekspertki Pracodawców RP na planowanych zmianach skorzystają nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy. Elektroniczna forma stosunków między pracodawcą a pracownikiem może okazać się przydatna szczególnie w firmach mających oddziały w różnych miastach oddalonych od centrali, a także w międzynarodowych korporacjach mających centrale za granicą. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów pracowniczych nie trzeba będzie podróżować, żeby zawrzeć umowę czy złożyć podpis. Ewentualnie nie trzeba będzie korzystać ze standardowych form przesyłania papierowej dokumentacji pocztą czy przez kurierów.

W procesie konsultacji społecznych, swojej opinii w sprawie elektronicznego składania oświadczeń woli nie przedstawiły jak dotąd dwie największe centrale związkowe: OPZZ i Solidarność. Solidarność, jak poinformował nas rzecznik związku Marek Lewandowski, jeszcze nie sformułowała swego stanowiska ale zamierza to zrobić przed wyznaczonym przez ministerstwo terminem 7 grudnia. Do tego czasu nie są przewidziane publiczne wypowiedzi w sprawie ministerialnych propozycji.

Mimo naszej prośby OPZZ nie odniosło się do planowanych zmian dotyczących elektronicznego nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy.

Pracodawca krócej przechowa dokumenty

OPZZ natomiast przedstawiło pisemną - krytyczną - opinię wyłącznie w sprawie planowanego skrócenia czasu obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych z pięćdziesięciu do dziesięciu lat. Ministerstwo tej uwagi OPZZ nie uwzględniło. Zdaniem projektodawców dziesięć lat to okres, w którym przedawniają się roszczenia pracownicze. Jeżeli natomiast chodzi o dokumentację dotyczącą przyszłych praw do emerytury, to - zdaniem ministerstwa - gromadzi ją ZUS, indywidualnie dla każdego ubezpieczonego.

Po staremu, czyli nadal przez pięćdziesiąt lat, mają być przechowywane akta pracowników ubezpieczonych przed 1999 rokiem, czyli przed reformą emerytalną, która wprowadziła indywidualne konta dla każdego ubezpieczonego.

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających:

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających
Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiającychTVN24 BiS

Autor: JS / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Od niedzieli wszystkie nowo rejestrowane samochody muszą być wyposażone w rejestratory danych zdarzeń (EDR) - przekazał rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) Mikołaj Krupiński. Wyjaśnił, że są to urządzenia podobne do montowanych w samolotach tak zwanych czarnych skrzynek.

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

To urządzenie musi znaleźć się w samochodzie. Nowe przepisy od jutra

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem zaczął się całodobowy strajk na kolei we Włoszech. Możliwe są utrudnienia w ruchu pociągów, także tych dużych prędkości.

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Strajk na włoskiej kolei. Utrudnienia dla pasażerów

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Za niewydanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta kontraktów dotyczących budowy Nord Stream 2 rosyjski gigant ma ponieść karę. To pierwszy sukces naszego urzędu w tym konflikcie - donosi piątkowy "Puls Biznesu".

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Spór o Nord Stream 2. Gazprom ma zapłacić Polsce

Źródło:
PAP

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Źródło:
CNN