Z powodu strajku pilotów niemieckiej Lufthansy w czwartek odwołane zostaną 24 połączenia z Polską - poinformował przewoźnik. W środę anulowano w sumie 22 połączenia między Polską a Niemcami. Najwięcej, bo 14 rejsów dotyczy Warszawy, a osiem - Krakowa.
1. Ile potrwa strajk?
Piloci Lufthansy rozpoczęli w środę o północy strajk, który ma trwać 72 godziny. Z powodu protestu w środę odwołano blisko 900 lotów. W czwartek Lufthansa anulowała 912 połączeń, w tym 82 na trasach międzykontynentalnych. Według przewoźnika akcja protestacyjna odbije się na 215 tys. pasażerów, którzy musieli zmienić rezerwację bądź skorzystać z innego środka komunikacji.
Strajk miał początkowo trwać jeden dzień, jednak w środę związek zawodowy Cockpit (VC) poinformował, że trwający od północy strajk pilotów Lufthansy będzie kontynuowany, nie tylko - jak wcześniej zapowiadano - w czwartek, lecz także w piątek.
Związek zawodowy pilotów podał na swojej stronie internetowej, że od północy w piątek do godz. 23:59 tego dnia unieruchomione zostaną "tylko" połączenia na krótkich dystansach. Akcja obejmie samoloty odlatujące w tym czasie z niemieckich lotnisk.
W obecnym sporze płacowym to już 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 roku.
2. Które loty zostały odwołane?
W związku ze strajkiem utrudnienia czekają również na pasażerów z Polski.
- Lufthansa odwołała w środę wszystkie swoje cztery przyloty i odloty na trasie Warszawa - Frankfurt oraz trzy przyloty i odloty między Warszawą a Monachium - powiedział PAP rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski. Odwołano też 8 rejsów na trasie Kraków - Frankfurt i Kraków - Monachium. W czwartek Lufthansa nie zrealizuje 24 połączeń między Polską a Niemcami, na 84 planowanych tego dnia lotów. Odwołane zostaną wszystkie rejsy między stolicą Polski a Frankfurtem i Monachium oraz 10 połączeń na 12 zaplanowanych (przylotów i odlotów) między Krakowem a Frankfurtem i Monachium. W Polsce Lufthansa lata m.in. do Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Poznania czy Katowic.
3. Co robić, gdy odwołano mój lot?
W sytuacji, kiedy Lufthansa odwołała nasz lot mamy kilka możliwości rozwiązania problemu.
Po pierwsze możemy skorzystać z alternatywnego połączenia zaoferowanego przez przewoźnika. Jeżeli czas dotarcia do miejsca docelowego przekroczy jednak trzy godziny od pierwotnie planowego, będzie przysługiwało nam dodatkowo odszkodowanie, którego wysokość zależy od długości trasy.
Kwota 250 euro dotyczy wszystkich lotów o długości do 1,5 tys. kilometrów. Odszkodowanie w wysokości 400 euro jest przewidziane dla wszystkich lotów wewnątrz UE dłuższych niż 1,5 tys. km i wszystkich innych lotów o długości od 1,5 do 3,5 tys. kilometrów. Pasażer może otrzymać jednak wyższe odszkodowanie, w wysokości 600 euro, jeżeli sytuacja związana z lotem różni się od powyższych.
Jednocześnie należy jednak pamiętać, że przewoźnik może pomniejszyć powyższe kwoty odszkodowania o 50 proc., jeżeli zostanie zaoferowany alternatywny lot, którego czas przylotu nie przekracza w zależności od sytuacji: dwóch, trzech lub czterech godzin od planowego czasu przylotu pierwotnie zarezerwowanego lotu.
4. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów biletu?
Możemy nie skorzystać z alternatywnego połączenia. Wówczas pasażer może dochodzić zwrotu kosztów biletu.
Ponadto, jeśli z powodu odwołanego lotu pasażer nie zdążył na ważne spotkanie biznesowe, lub poniósł inne straty, może on domagać się zadośćuczynienia. W takich sytuacjach należy skontaktować się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
5. Czy można otrzymać zwrot kosztów noclegu?
Pomoc udzielana jest w zależności od czasu oczekiwania na alternatywny lot, przy czym prawo do zakwaterowania w hotelu przysługuje tylko w przypadku konieczności oczekiwania na ten lot przez jedną lub więcej nocy.
Prawo do opieki nie przysługuje w przypadku, gdy opóźnienie trwa mniej niż: 2 godziny w przypadku lotów do 1,5 tys. km, 3 godziny w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych długości powyżej 1,5 tys. km, 3 godziny w przypadku lotów innych niż wewnątrzwspólnotowe o długości pomiędzy 1,5 tys. km a 3,5 tys. km, 4 godziny w przypadku lotów innych niż wewnątrzwspólnotowe o długości ponad 3,5 tys. km.
6. Dlaczego piloci Lufthansy strajkują?
Związek Cockpit (VC) podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki. Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Cockpit domaga się wzrostu wynagrodzenia o 22 proc. w pięciu etapach, za okres od końca kwietnia 2012 r., kiedy wygasło poprzednie porozumienie płacowe, do kwietnia 2017 r. Lufthansa oferuje podwyżkę wynagrodzeń o 2,5 proc. za okres do końca 2018 roku. Poprzednia fala strajków pilotów Lufthansy miała miejsce we wrześniu 2015 roku. Strajk przerwano wówczas po orzeczeniu sądu pracy we Frankfurcie, który uznał działania związku za nielegalne.
Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP