Dwa nowe kierunki taniej linii. Z Poznania na południe Europy
Irlandzki Ryanair uruchomił od poniedziałku nowe połączenia z Poznania do Madrytu i Aten. Ma to związek z otwarciem przez przewoźnika swojej bazy na poznańskim lotnisku. W sumie Ryanair będzie oferował 16 tras ze stolicy Wielkopolski.
W najbliższych dniach Ryanair uruchomi pięć kolejnych połączeń z Poznania. W listopadzie samoloty Ryanaira zaczną latać na lotniska: Billund w Danii, Castellon w Hiszpanii i Oslo w Norwegii, oraz do Ejlatu i Tel Awiwu w Izraelu.
- Wierzymy, że to dobry początek dla dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Poznaniu, który będzie się wyrażał w kolejnych nowych otwarciach, w kolejnych latach – powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski.
Nowe połączenia to efekt uruchomienia przez irlandzkiego przewoźnika na poznańskim lotnisku własnej bazy. Rzecznik prasowy portu lotniczego Błażej Patryn powiedział, że Ryanair jest drugą, po Wizz Air, linią lotniczą, która zdecydowała się trzymać swoje maszyny w Poznaniu.
- Na razie Ryanair będzie tu trzymał jeden samolot. Dzięki temu, że maszyna u nas nocuje, przewoźnik może zaplanować z Poznania bardzo wczesne loty, może się też odbyć kilka lotów w ciągu doby. Z bazą łączy się uruchomienie na Ławicy specjalnego centrum operacji przewoźnika, linia lotnicza ma też na miejscu pracowników do obsługi samolotów i połączeń. Wizz Air ma u nas zbazowane dwie maszyny, mamy nadzieję, że jeśli będzie zainteresowanie połączeniami oferowanymi przez Ryanair, za rok ten przewoźnik też będzie trzymał tu dwa samoloty - powiedział Patryn.
W tym roku poznańskie lotnisko obsłuży ponad 1,8 mln pasażerów. Ze stolicy Wielkopolski można latać do 64 miejsc na całym świecie.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Załamana właścicielka sklepu, która wyprzedaje asortyment, staruszek-artysta, który ręcznie maluje szkło, ale martwi się, bo nikt nie wie o jego pasji, jubilerka przegrywająca walkę z wielkimi korporacjami - to bohaterowie popularnych wpisów w mediach społecznościowych. Za łzawymi historiami kryją się jednak oszuści. Wzbudzając współczucie próbują zachęcić do zakupu produktów, które jednak nie mają nic wspólnego z małymi, rodzinnymi firmami i rzemiosłem.
Europejski producent samolotów Airbus jest bliski podpisania umowy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT na dostawę maszyn pasażerskich A220 - poinformowały źródła branżowe cytowane przez agencję Reuters. Negocjacje toczyły się w warunkach silnej konkurencji ze strony brazylijskiego Embraera, który również ubiegał się o kontrakt z polskim przewoźnikiem.
Bitwa gigantów o polski kontrakt. Wynik niemal przesądzony
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Państwowy rosyjski koncern Rosatom stanie na czele międzynarodowego konsorcjum, które zbuduje pierwszą elektrownie atomową w Kazachstanie - poinformowała w sobotę kazachstańska agencja energetyki atomowej.
Hybrydowe pociągi PKP Intercity rozpoczną obsługę połączeń pasażerskich od 2027 roku - poinformował prezes spółki Janusz Malinowski. Jak dodał, nowe składy pozwolą skrócić czas przejazdu na trasach częściowo zelektryfikowanych.
Donald Trump wykazał ponad 600 milionów dolarów dochodu z kryptowalut, pól golfowych, licencji oraz innych źródeł - wynika z oświadczenia majątkowego prezydenta USA. Według obliczeń Reutersa, prezydent zgłosił aktywa o wartości co najmniej 1,6 miliarda dolarów.
Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek
- Źródło:
- Reuters
Uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zmiany w przepisach dotyczących praw pasażerów, w tym zasad przyznawania odszkodowań za opóźnione loty, zostały ocenione przez Rzecznika Praw Pasażerów jako korzystne dla klientów linii lotniczych. Odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, że nowe porozumienie obniża dotychczasowy poziom ochrony praw pasażerów.
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi spadkami głównych indeksów, będącymi reakcją na eskalację napięć i wzajemne ataki rakietowe między Izraelem a Iranem. Zaostrzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie przyczyniło się również do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zatwierdził przejęcie koncernu U.S. Steel przez japońską spółkę Nippon Steel. Wartość transakcji wynosi 14,9 miliarda dolarów. Tym samym zakończono trwające półtora roku negocjacje, którym towarzyszył sprzeciw związków zawodowych oraz dwie niezależne analizy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
Związkowcy protestowali, Biden blokował. Trump daje zielone światło
- Źródło:
- Reuters
Wyniki postępowania przetargowego na zakup samolotów dla LOT-u zostaną ogłoszone w poniedziałek - powiedział na antenie TVN24 w programie "#BezKitu" Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef MI odniósł się także do zapowiedzianych zwolnień grupowych w PKP Cargo.
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.
Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.
Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.
PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.
Utrudnienia dla klientów czołowych banków. "Miej przy sobie gotówkę"
- Źródło:
- tvn24.pl
W przyszłym tygodniu polscy kierowcy mogą zapłacić więcej na stacjach paliw - prognozują analitycy Refleksu. Powodem jest eskalacja konfliktu na linii Izrael-Iran. Podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu groszy na litrze w zależności od odpowiedzi Iranu na izraelski atak.
Kraków uplasował się na drugim miejscu zestawienia najlepszych miast dla kobiet podróżujących bez towarzystwa. Dawna stolica Polski wysoką pozycję zawdzięcza między innymi niskiemu wskaźnikowi przestępczości. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę.
Najlepsze dla kobiet, które podróżują same. Polskie miasto na podium
- Źródło:
- InsureMyTrip, krakow.pl
Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.
Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.
Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.
- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.