Pracodawcy nie radzą sobie z rekrutacją. Wakaty w połowie firm

[object Object]
Witucki: w Czechach można zarobić o 30-40 procent więcej niż w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/5

Brak rąk do pracy staje się barierą w rozwoju polskich firm, nawet połowa ma problem z obsadzeniem wolnych stanowisk. Żeby wypełnić luki na rynku pracy, potrzebujemy nawet 200 tys. imigrantów rocznie – policzyli eksperci Business Centre Club, którzy proponują zmiany przepisów odnośnie zatrudnienia cudzoziemców.

To już zaczyna brzmieć jak mantra – firmom coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Pracodawcy powtarzają tak od dobrych kilku miesięcy i nie zanosi się wcale na to, że sytuacji może się zmienić. Narodowy Bank Polski w październikowej analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw zauważa, że „trudności z obsadzeniem stanowisk pracy powoli stają się najważniejszą barierą rozwoju polskich przedsiębiorstw”.

NBP prognozuje, że firmy cały czas będą pod presją pracowników i będą musiały podnosić pensje. Co prawda sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest dobra, ale firmy coraz częściej podkreślają, że wzrost wydajności nie nadąża za wzrostem wynagrodzeń.

Inwestycje największym znakiem zapytania

To wszystko w sytuacji, kiedy gospodarka nabrała rozpędu. Dane za III kwartał bieżącego roku wskazują, że wzrost PKB wyniósł 4,7 proc. i jest największy od 2011 roku. To tzw. szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, dane na temat struktury wzrostu PKB poznamy pod koniec miesiąca. Dla ekonomistów największym znakiem zapytania wciąż pozostają inwestycje. Wszyscy praktycznie są zgodni, że w III kwartale doszło do lekkiego odbicia – według analityków BZ WBK to ok. 4 proc. rok do roku, PKO BP szacuje, że wzrost konsumpcji prywatnej i inwestycji wyniósł 5 proc.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w środę powiedział, że po ostatnim odczycie PKB liczy na wzrost inwestycji o co najmniej 5 proc. w III kwartale i nawet 7 proc. w ostatnich miesiącach 2017 roku. - Staramy się mocniej stymulować inwestycje publiczne. Staramy się też zachęcać spółki z udziałem Skarbu Państwa do inwestowania. Wierzę, że 2018 roku, 2019 roku, 2020 roku będą pod znakiem mądrego inwestowania – mówił Mateusz Morawiecki.

Wakaty w połowie firm

Obecna sytuacja na rynku pracy może jednak stanowić barierę w rozwoju firm i przełożyć się na poziom inwestycji. „Przedsiębiorstwa informują o problemach ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz o nieobsadzonych stanowiskach pracy. Problemy z zapełnieniem wakatów oraz trudności ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach zgłaszane są już w około połowie firm” – czytamy w raporcie NBP.

Kłopoty ma m.in. przemysł przetwórczy i transport, gdzie ponad połowa firm ma wakaty.

Firmy w takiej sytuacji spoglądają w stronę imigrantów i rzadziej ma to związek z chęcią ograniczenia kosztów i zatrudnieniem tańszych pracowników, a coraz częściej po prostu z brakiem rąk do pracy. Z danych NBP wynika, że cudzoziemcy pracują już w 28 proc. ankietowanych firm. Z wrześniowego badania Business Centre Club (przeprowadzonego wśród członków organizacji) dowiadujemy się, że już niemal 40 proc. firm zatrudnia cudzoziemców, a blisko 60 proc. zamierza to zrobić.

Propozycje BCC

BCC policzył, że rocznie potrzebujemy nawet 200 tys. imigrantów, żeby wyrównać straty na rynku pracy wynikające m.in. ze zmian demograficznych, obniżonego wieku emerytalnego czy z emigracji zarobkowej Polaków. Brakuje m.in. elektryków, kierowców, sprzedawców, magazynierów czy inżynierów budownictwa. Zdaniem BCC te profesje powinny znaleźć się na liście zawodów deficytowych, a cudzoziemcy z takimi kwalifikacjami powinni mieć łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.

BCC proponuje też inne rozwiązania. Chodzi m.in. o ograniczenie formalności, które przedsiębiorcy muszą dopełnić, jeśli chcą legalnie zatrudnić cudzoziemców. Zdaniem pracodawców znowelizowane przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku, zawierają luki. Brakuje np. jasnych procedur wydawania zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemca, który przebywa już w Polsce, a nie zamierza do niej dopiero przyjechać.

Zdaniem BCC potrzeba też nowej ustawy, która kompleksowo regulowałaby kwestię zatrudnienia cudzoziemców (dziś te kwestie regulowane są w kilkunastu ustawach i rozporządzeniach), a sankcje za pojedyncze i niewielkie uchybienia przedsiębiorców powinny być złagodzone lub w ogóle nie powinny być wyciągane „w sytuacji gdy z całokształt okoliczności wynika że przedsiębiorca w sposób legalny zatrudnia znaczną liczbę pracowników, a uchybienie ma charakter incydentalny”.

Przepisy w obecnym kształcie są skomplikowane nawet dla specjalistów i prawników, nie mówiąc już o cudzoziemcach. Samych przedsiębiorców wpychamy w pułapkę legislacyjną Joanna Torbé

- Przepisy w obecnym kształcie są skomplikowane nawet dla specjalistów i prawników, nie mówiąc już o cudzoziemcach. Samych przedsiębiorców wpychamy w pułapkę legislacyjną – ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Dodaje: - Doceniamy wysiłki rządu związane z wprowadzeniem nowych uproszczonych przepisów w kwestii zatrudnienia cudzoziemców, ale naszym zdaniem ilość formalności, które trzeba będzie spełnić, nie przyspieszy pracy urzędów.

Nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2018 roku

Tymczasem w styczniu wchodzi w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która reguluje kwestie związane z zatrudnieniem cudzoziemców, głównie do prac sezonowych. Nowela wprowadza m.in. nowy typ zezwolenia na pracę sezonową, wydawanego na góra 9 miesięcy w roku dla osób podejmujących pracę w rolnictwie czy branży turystycznej.

Pracownicy sezonowi nie będą mogli już być zatrudniani na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, jak było do tej pory. Sama rejestracja oświadczenia (dostępnego dla prac nie-sezonowych) od stycznia będzie kosztowała pracodawcę 30 złotych.

Nowela przepisów wymuszona jest koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy. Chodzi również o ukrócenie nadużyć związanych ze składaniem przez pracodawców oświadczeń o chęci zatrudnienia cudzoziemca. Dotychczasowe przepisy pozwalały obywatelom Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Rosji i Armenii pracować przez pół roku bez konieczności uzyskania zezwolenia, właśnie na podstawie złożonych oświadczeń. Zdaniem resortu pracy w wielu przypadkach dokumenty składane były dla pozoru. W ubiegłym roku firmy w powiatowych urzędach pracy złożyły ponad 1,31 mln oświadczeń, zdecydowanie najwięcej w przypadku obywateli Ukrainy.

Ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszej połowie 2017 roku do urzędów pracy wpłynęło już blisko 948 tys. oświadczeń od pracodawców. 905 tys. dotyczyło obywateli Ukrainy.

Oświadczenia o chęci zatrudnienia cudzoziemcatvn24

NBP szacuje, że na koniec roku w Polsce może przebywać nawet 1,2 mln Ukraińców. Na koniec trzeciego kwartału 307,8 tys. z nich płaciło składki do ZUS.

Autor: Maciej Stańczyk//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny artykułów codziennego użytku w kwietniu były wyższe o 5,6 procent w porównaniu do minionego roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Na pierwszej pozycji w rankingu drożyzny znalazły się artykuły tłuszczowe.

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Oto król drożyzny. Dwucyfrowy wzrost

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało za całkowicie bezzasadny zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski, który Węgry nałożyły w piątek. Resort zapowiedział dążenie do zniesienia ograniczeń i zadeklarował, że będzie procedować sprawę na wszystkich poziomach kontaktów w ramach współpracy w Unii Europejskiej.

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Odwet Orbana. Polskie ministerstwo reaguje

Źródło:
PAP

Około 66 milionów turystów, w tym prawie 36 milionów z zagranicy, oczekiwanych jest latem tego roku we Włoszech. Zapowiada się kolejny rekordowy sezon. To oznacza, że zwłaszcza w historycznych miastach można oczekiwać w szczycie sezonu jeszcze bardziej dotkliwych skutków tak zwanej nadmiernej turystyki. 

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Spodziewają się najazdu turystów. Może paść rekord

Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej uzgodnili 17. pakiet sankcyjny. Ma on uderzyć w rosyjską "flotę cieni" oraz umieści na czarnej liście sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Sankcje mają zostać zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych 20 maja.

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Zakaz dla rosyjskich statków. Kolejny pakiet sankcji

Źródło:
PAP

Ministerstwo handlu USA zniesie ograniczenia na eksport chipów stosowanych w AI do większości krajów, także dla Polski, o co zabiegał nasz rząd. "Te nowe wymogi stłumiłyby amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi" - napisano w oświadczeniu resortu.

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Zwrot w sprawie chipów. Ważna decyzja dla Polski

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ponownie tnie dotacje dla Uniwersytetu Harvarda, tym razem o 450 milionów dolarów. Zdaniem prezydenta USA uczelnia nie radzi sobie ze zwalczaniem "antysemickiego zastraszania" i zagraża demokracji.

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Cios w prestiżową uczelnię. Trump ponownie tnie dotacje

Źródło:
PAP

Pracownicy banków będą mogli zweryfikować osoby okazujące dowód dzięki dostępowi do rejestru zdjęć dowodów osobistych - podaje resort cyfryzacji, powołując się na przyjęty przez rząd projekt. Nie będzie też konieczności informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu.

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Microsoft szykuje się do zwolnienia siedmiu tysięcy pracowników - podaje CNBC. Redukcje obejmą osoby zatrudnione we wszystkich zespołach firmy, niezależnie od działu czy regionu, w którym pracują.

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup ponad siedmiuset tysięcy urządzeń, głównie laptopów, które trafią do szkół w nowym roku szkolnym - poinformował resort. Kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relacje z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, że w środę Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą, który niegdyś był dowódcą Al-Kaidy i spędził pięć lat w amerykańskich więzieniach w Iraku.

"Zaskakujący" ruch Trumpa

"Zaskakujący" ruch Trumpa

Źródło:
PAP

Agencja prasowa AFP podała, że sieć sklepów Marks & Spencer padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów. Firma poinformowała, że nie można obecnie robić zakupów online ani używać niektórych metod płatności.

Atak na znaną sieć handlową

Atak na znaną sieć handlową

Źródło:
PAP

Nissan zlikwiduje 11 tysięcy miejsc pracy i zamknie siedem fabryk z powodu spadającej sprzedaży - podał portal stacji BBC. Firma ze względu na potrzebę cięcia wydatków, zrezygnowała też z planów budowy fabryki aut elektrycznych i akumulatorów w Japonii.

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Źródło:
BBC

Kwestia uruchomieniu bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji ma się wyjaśnić w najbliższych dniach - przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - Musimy to wiedzieć do końca maja - zaznaczył.

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

Źródło:
TVN24+

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii czarnej liściastej herbaty marki Loyd. W produkcie wykryto przekroczenie poziomu pestycydu antrachinon. Sanepid podkreśla, że konsumenci nie powinni spożywać partii wskazanych w komunikacie.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Honda przewiduje 59-procentowy spadek zysku w bieżącym roku finansowym i zawiesza plan budowy łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych w Kanadzie - podała Agencja Reutera, podkreślając, że decyzję podjęto z powodu niepewności wywołanej nowymi cłami Donalda Trumpa.

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Źródło:
Reuters

Sieć marketów budowlanych Castorama planuje restrukturyzację. Zmiany mają objąć nieco ponad dwa procent pracowników firmy, czyli około 260 osób. Jak informuje Bankier.pl, większość z nich będzie mogła zmienić stanowisko, ale kilkadziesiąt osób zostanie bez pracy.

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Źródło:
tvn24.pl

Zysk netto grupy banku PKO BP wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 2 miliardy 469 milionów złotych. Oznacza to wzrost o niemal 21 procent w ujęciu rocznym - poinformował bank w raporcie kwartalnym.

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Kwiecień był w Chinach kolejnym miesiącem spadku cen. Eksperci wskazują, że to efekt pogarszającej się kondycji gospodarczej Chin, ale to zła informacja także dla reszty świata. - To oznacza, że bardzo tanie chińskie produkty będą mogły jeszcze silniej zalewać światowe rynki - dla tvn24.pl komentuje dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Hiszpania przeznaczy 1,6 miliona euro na zbadanie możliwości połączenia Europy z Afryką podwodnym tunelem. Pomysł nie jest nowy, bo podobne wysiłki podejmowano już co najmniej od lat 80. XX wieku.

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Źródło:
PAP, "Morocco World News", "Europa Sur"

Google, po niemal dekadzie, odświeżyło ikonę "G" na urządzeniach z iOS oraz Androidem, wprowadzając żywe, płynne kolory - podał portal technologiczny The Verge. Obecnie główne, sześcioliterowe logo firmy, pozostaje bez zmian.

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Źródło:
9to5google.com, theverge.com

Ministerstwo Finansów sięga po tak zwaną poduszkę płynnościową, zabezpieczającą płynność budżetu państwa. Może to być spowodowane rosnącym deficytem budżetowym, na co wskazuje wysoka podaż obligacji skarbowych - przekazał "Puls Biznesu".

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Watykan zarejestrował 150-procentowy wzrost liczby cyberataków. To właśnie przed nimi nowo wybranego papieża broni grupa "Vatican CyberVolunteers" założona w 2022 roku. Zrzesza około 90 ochotników z całego świata, profesjonalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, z czego tylko połowa to katolicy.

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Źródło:
Politico

- W wojnach taryfowych i handlowych nie ma zwycięzców. Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji – powiedział chiński przywódca Xi Jinping w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu zawarcia tymczasowego zawieszenia broni w sprawie ceł w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

Źródło:
CNN

Giełdy światowe zanotowały w poniedziałek wzrosty po tym, jak USA i Chiny zgodziły się na obniżkę wysokich ceł na co najmniej 90 dni. Porozumienie zahamowało wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata, która podsyca obawy o globalną recesję.

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Źródło:
PAP