Sekretarz energii USA Rick Perry i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podpisali w środę w Waszyngtonie memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej - poinformowała polska ambasada w Stanach Zjednoczonych.
Memorandum podpisano przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.
W środę prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.
Jak poinformowała na Twitterze polska ambasada w Waszyngtonie, dokument dotyczący energetyki - (MoU - Memorandum of Understanding) to konkretny krok wprowadzający strategiczny dialog w tej dziedzinie między Polską a USA.
Polish Secretary of State Piotr #Naimski and US Energy Secretary @SecretaryPerry signed a MoU on cooperation in civilian use of nuclear energy, a concrete step implementing the Strategic Dialogue on Energy between Poland and the US. pic.twitter.com/rGC9hjPupV
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) 12 czerwca 2019
"Jest spora wola Stanów Zjednoczonych"
Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w środę w Warszawie, że "jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego".
- My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów - dodał Tchórzewski w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej. - Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 procent w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych - poinformował Tchórzewski. - Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych - dodał.
Minister podkreślił, że "różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane".
Elektrownia jądrowa w Polsce
Minister Tchórzewski w listopadzie ubiegłego roku przekonywał, że Ministerstwo Energii "ostro walczy w ramach polskiej polityki" o zgodę na włączenie do miksu energetycznego elektrowni jądrowej.
- Chcemy w naszym miksie widzieć energię jądrową. Polityka klimatyczna wymusza dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. W Polsce spotyka się to jednocześnie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię - mówił szef ME podczas kongresu World Nuclear Spotlight Poland.
Krzysztof Tchórzewski w marcu 2018 roku wskazywał, że koszt budowy elektrowni jądrowej można szacować na 70-75 miliardów złotych. Minister energii oceniał wówczas, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji.
Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @PolishEmbassyUS