Produkcja przemysłowa we wrześniu 2019 roku wzrosła o 5,6 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 10,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są wyraźnie lepsze od przewidywań.
Po sierpniowych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce, gdy zaobserwowano spadek o 1,3 proc. rok do roku (rdr) oraz 6 proc. miesiąc do miesiąca (mdm), we wrześniu wskaźnik znacznie się poprawił. Było nawet lepiej niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu o 4,7 proc. rdr oraz o 10,0 proc. mdm.
Według wstępnych danych we wrześniu wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (na 34) działach przemysłu. Spadek wystąpił w 7 działach.
Komentarze
Analitycy banku Pekao SA zwrócili uwagę na "utrzymujący się cały czas przyzwoity wzrost krajowej produkcji przemysłowej, w tym w szczególności w działach o wysokim udziale eksportu, pomimo mocnego spowolnienia gospodarki niemieckiej".
Wrześniowe dane wskazują na utrzymujący się cały czas przyzwoity wzrost krajowej produkcji przemysłowej, w tym w szczególności w działach o wysokim udziale eksportu, pomimo mocnego spowolnienia gospodarki niemieckiej. pic.twitter.com/2dPidtuCEo
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) October 18, 2019
Także główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski podkreślił, że dane o produkcji przemysłowej są "lepsze od oczekiwań".
"Pomogła niska ubiegłoroczna baza i korzystne efekty kalendarzowe. Zamówienia wciąż pikują, ale jest szansa, że mimo dekoniunktury w Niemczech i spowolnienia w budownictwie dowieziemy wzrost PKB (4,4 proc.) w 2019 r." - napisał Borowski.
Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w we IX (5,6% r/r). Pomogła niska ubiegłoroczna baza i korzystne efekty kalendarzowe. Zamówienia wciąż pikują, ale jest szansa, że mimo dekoniunktury w i spowolnienia w budownictwie dowieziemy wzrost PKB (4,4%) w 2019 r. https://t.co/wbtOxE8WIj
— Jakub Borowski (@_Jakub_Borowski) October 18, 2019
Analitycy ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "bardzo dobrze radzą sobie branże eksportowe" i wyjaśnili, że drugi słaby miesiąc w przetwórstwie ropy może być efektem przestojów.
Dynamika produkcji odbiła we wrześniu (5,6%) mocniej od mediany prognoz. Struktura wzrostu dość zrównoważona, bardzo dobrze radzą sobie branże eksportowe. 2-gi miesiąc słaby wynik w przetwórstwie ropy - może być to efekt przestojów. pic.twitter.com/HOHmVC3kUv
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) October 18, 2019
Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock