Z kraju

Z kraju

Potężny koszt rządowego pomysłu na energetykę

Realizacja polityki energetycznej w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Energii będzie kosztowała do 2030 roku około 70 miliardów euro - wynika z zaprezentowanego w czwartek na COP24 raportu "Wkład polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej".

Próg 500 plus do zmiany? Minister mówi o warunkach

Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia Rodzina 500 plus musi być podniesione - powiedziała w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Ceny jedzenia mogą uderzyć po kieszeniach. "Takich podwyżek jeszcze nie mieliśmy"

Według wstępnych szacunków ceny jedzenia w 2019 roku mogą podrożeć co najmniej o 10 procent - powiedział w TVN24 Andrzej Gantner, prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców. - W niektórych kategoriach, tych które są bardziej energochłonne podwyżki mogą być jeszcze wyższe - dodał. Chodzi na przykład o mleko, jego przetwory, mięso czy chleb.

Czyste powietrze w Polsce? Minister: w perspektywie dekady

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - oceniła w środę na COP24 szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Podejście rządu do tej kwestii nazwała: zielonym konserwatyzmem.

Problemy z budową ekspresówki. "Nieprawdopodobnie wysokie" ceny

Kłopoty na budowie jednego z fragmentów drogi ekspresowej S6. - Na ośmiu kilometrach trasy prace muszą zostać wykonane od nowa, a ceny ofert są nieprawdopodobnie wysokie - mówił w środę na posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 Bogusław Gościniak ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Amerykańska agencja podniosła prognozy dla Polski

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki Produktu Krajowego Brutto Polski na 2018 do 5,1 procent z 4,8 procent, a na 2019 rok do 3,8 procent z 3,6 procent - wynika z najnowszych prognoz makroekonomicznych. W 2020 roku wzrost gospodarczy ma wyhamować do 3 procent, wobec prognozowanego wcześniej 2,9 procent.

Ceny mogą przyśpieszyć przez prąd

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Z wypowiedzi jej przewodniczącego wynika, że na niezmienionym poziomie stopy zostaną także w przyszłym roku. RPP nie widzi również zagrożenia dużym wzrostem inflacji, choć na poziom cen mogą zacząć wpływać koszty energii elektrycznej.

Bliżej do przekopu Mierzei Wiślanej. Jest ważna decyzja

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału.

Nowy bat na kupujących auta za granicą. "Przepisy mają zapobiec oszukiwaniu"

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku akcyzowym od samochodów z dużymi silnikami. "Projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta, lecz mają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak i budżetu państwa" - wyjaśnił resort w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o cenach prądu

Od kilkunastu lat średnia cena prądu utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Co ciekawe, w latach 2011-2016 średnia cena za 1kWh była wyższa niż teraz. Najwięcej płaciliśmy w 2013 roku - 0,58 zł/kWh. W przyszłym roku koncerny energetyczne chcą podnieść ceny prądu nawet o 30 procent.

Premier: maleje zależność Polski od węgla

Zależność Polski od węgla maleje i będzie dalej malała w najbliższym czasie; stawiamy na nowe źródła energii, między innymi energetykę wiatrową na morzu czy energetykę atomową - powiedział na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego COP24 premier Mateusz Morawiecki.

Miliardy na elektryczną motoryzację. Ambitne plany polskiego rządu

Na rozwój elektromobilności i czystego transportu Polska przeznaczy w najbliższych 10 latach ponad 3 miliardy euro - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nasz kraj wraz z Bankiem Światowym zapowiedział powołanie specjalnego funduszu e-mobilności.

"Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia"

- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - mówił podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".