Rzecznik Finansowy pozwał Santander Bank Polska i Bank Handlowy, gdyż zarzuca im nieuczciwą praktykę rynkową. Działania miały polegać na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszt prowizji.
"Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. oraz przeciwko Santander Bank Polska S.A. o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej. Praktyka, która zdaniem Rzecznika Finansowego jest nieuczciwa, polega na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszt prowizji" - napisano w środowym komunikacie.
RF powołuje się na wiążącą w tej sprawie wykładnię Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2019 r. Tymczasem, zdaniem rzecznika, nie wszystkie podmioty rynku finansowego dostosowały swoją praktykę do stanu zgodnego z prawem. Jak wskazano, liczba skarg konsumentów wpływających do Biura Rzecznika Finansowego związanych z nieprawidłową obsługą i nieuwzględnieniem roszczeń opartych o art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim stale wzrasta. Podkreślono, że Rzecznik Finansowy wielokrotnie występował w indywidualnych sprawach konsumentów do pozwanych podmiotów.
"Do Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej zawiadomień o podejrzeniu stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych. Każde tego typu zgłoszenie szczegółowo analizujemy, czego dowodem są kolejne pozwy przeciwko instytucjom finansowym złożone do Sądu Okręgowego" - mówi, cytowany w komunikacie, rzecznik finansowy Mariusz Golecki.
Wyjaśniono, że ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym pozwala Rzecznikowi Finansowemu na występowanie z roszczeniami o zaprzestanie stosowania nieuczciwej praktyki, o złożenie oświadczenia o określonej treści lub o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny.
Stanowisko banku
Do zarzutów Rzecznika Finansowego odniósł się w korespondencji z TVN24 Biznes Kamil Biedroń, dyrektor biura w departamencie obsługi prawnej biznesu w Santander Bank Polska. "Santander Bank Polska dokonuje rozliczenia prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego" - napisał.
"Zwrot części prowizji dotyczy umów kredytów konsumenckich do których zastosowanie ma art. 49 ustawy z dnia 12 maja 2011 o kredycie konsumenckim, zawartych od 18 grudnia 2011 roku i dla których całkowita przedterminowa spłata nastąpiła od 16 maja 2016 roku" - wyjaśnił.
Z kolei rzeczniczka prasowa Banku Handlowego Marta Waldoch napisała, że "praktyka naszego banku jest zgodna z prawem i dobrymi obyczajami".
"Citi Handlowy stosuje przepisy prawa polskiego, interpretując je zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej i uwzględnia w tym zakresie wskazywany przez Rzecznika Finansowego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - podkreśliła.
"Wyrok w sposób istotny zmienia interpretację dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie umów o kredyt konsumencki, nadając jej znaczenie sprzeczne z literalnym brzmieniem art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. Powyższa zmiana wpłynęła na sposób wykładni przepisów krajowych, którą bank uwzględnił w swojej praktyce. Umowy zawarte po dacie Wyroku w przypadku ich wcześniejszej spłaty będą rozliczane zgodnie z wytycznymi płynącymi z Wyroku i rekomendacji UOKiK i Rzecznika Finansowego" - czytamy w przesłanym nam komunikacie.
Rzeczniczka zaznaczyła, że "zasada wykładni prawa krajowego w sposób zgodny z prawem Unii Europejskiej nie może jednak naruszać zasady niedziałania prawa wstecz".
"Dlatego bank stosuje nową wykładnię art. 49 UKK jedynie do umów zawartych od daty wydania Wyroku TSUE. W okresie poprzedzającym Wyrok, bank dołożył należytej, właściwej staranności dostosowując swoją działalność do obowiązującej treści art. 49 UKK oraz działając zgodnie z najlepszymi w tym czasie praktykami rynkowymi" - tłumaczyła przedstawicielka banku.
Kolejne pozwy
Jak informuje Rzecznik Finansowy, to kolejne pozwy złożone w ostatnich tygodniach przez przeciwko instytucji finansowej.
"30 kwietnia Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu w związku ze stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych. Polegały one, zdaniem Rzecznika, na stawianiu w stosunku do klientów roszczeń o zapłatę tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu" - przypomina.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock