Spółka Anwim, właściciel marki Moya, uzyskała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na przejęcie stacji eMila.
W połowie czerwca br. spółka Anwim podpisała umowę przedwstępną na przejęcie bezobsługowych stacji paliw eMila. Do sfinalizowania transakcji potrzebna była jednak zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Spółka Anwim w czwartek poinformowała o tym, że otrzymała zielone światło.
"Zgoda od UOKIK jest istotnym krokiem przybliżającym nas do poszerzenia naszej sieci stacji paliw o obiekty eMila. Proces akwizycji jest sporym wyzwaniem, zarówno jeżeli chodzi o realizację koniecznych formalności, jak i całą logistykę. Działamy metodycznie, zgodnie z przyjętym planem, realizując stopniowo założenia tego projektu" - powiedział, cytowany w komunikacie, Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.
"Przejęcie sieci bezobsługowych stacji paliw eMila jest istotnym krokiem w realizacji strategii i rozbudowy sieci Moya do 350 placówek do końca 2023 roku" - dodał.
Zgodnie z umową podpisaną w czerwcu Anwim przejmie w tym roku 26 obiektów należących do tej pory do spółki BM Reflex z opcją na dokupienie dodatkowych czterech w 2021 roku. Na przyszły rok zaplanowany jest także rebranding zakupionych stacji.
Stacje paliw w Polsce
Anwim to największy niezależny operator paliw w Polsce. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec czerwca w Polsce było 260 stacji Moya. Na drugim miejscu znalazła się sieć Pieprzyk - 92 stacje paliw, a na trzecim Slovnaft Partner - 81.
Sieć eMila powstała w marcu 2014 roku, gdy spółka BM Reflex nabyła od firmy Shell Self Service 27 samoobsługowych stacji paliw, funkcjonujących wcześniej pod nazwą Neste. Na koniec pierwszego półrocza do sieci należało 30 stacji paliw.
Łącznie na koniec czerwca br. działały około 3633 niezależne stacje paliw. Sieci operatorów niezależnych mają 18,3-proc. udział w ogólnym rynku stacji paliw w Polsce. Największy, bo 29,9-proc. udział mają koncerny krajowe, czyli PKN Orlen oraz Grupa Lotos.
W ogólnym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazł się PKN Orlen. Płocki koncern na koniec czerwca 2020 roku kontrolował 1792 stacje. W tym 32 obiekty działały pod logo Bliska.
Na drugim miejscu pod względem liczby stacji w Polsce, z 575 obiektami, znalazł się koncern BP, trzecie miejsce zaś należy do Lotosu, który na koniec drugiego kwartału miał 506 stacji, w tym 189 działających z logo Optima. Pierwszą piątkę uzupełniły Shell z 417 punktami, a także CircleK (dawniej Statoil) - 364. Oznacza to, że Anwim - po przejęciu stacji eMila - umocni się na szóstym miejscu w ogólnym rankingu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24