"Nasz pomysł jest taki, żeby przynajmniej na okres pandemii handel w niedziele odmrozić"

Źródło:
TVN24
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorców
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/8
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorcówTVN24

Pandemia gospodarcza jest równie groźna albo prawie tak samo groźna jak ta medyczna - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Wskazywał, że jednym z rozwiązań mogących ograniczyć negatywne skutki gospodarcze i epidemiczne może być przywrócenie handlu w niedziele na czas pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W sobotę w życie weszły nowe restrykcje, wprowadzone w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmieniły się zasady funkcjonowania lokali gastronomicznych, które mogą sprzedawać dania jedynie na wynos i dowóz. W całym kraju Nie można też organizować imprez okolicznościowych, m.in. wesel. Już wcześniej zawieszona została działalność siłowni, basenów, aquaparków.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawili działania mające wesprzeć przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią, obok zwolnienia ze składki ZUS za listopad, wypłaty postojowego i zwolnienia z opłaty targowej za 2021 rok, zapowiedziano udzielenie bezzwrotnej pomocy wysokości 5000 zł dla małych firm, które popadły w tarapaty.

- Ważne jest to, że ta pomoc się pojawiła. Elementy, które są do doprecyzowania jak najszybciej to jest kwestia zwolnienia ze składek za listopad, czyli tak naprawdę to są płatności grudniowe, a te branże, przypomnijmy, zostały zamknięte od soboty. Ta pomoc potrzeba jest już i natychmiast. Drugą kwestią jest ta dotycząca spadku obrotów październik do października, a spadek w branży gastronomicznej zaczął się od tego weekendu - powiedział w środę w TVN24 Maciej Witucki.

Zdaniem prezydenta Konfederacji Lewiatan rozmowy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii były prowadzone z "wybranymi, trochę wychwyconymi gdzieś na rynku osobami".

- Brak tutaj podejścia wspólnego. Za chwilę będziemy pewnie wyłączać kolejne branże i dlatego tutaj organizacje, w szczególności zjednoczone w Radzie Przedsiębiorczości, mówią: usiądźmy w sposób zorganizowany - mówił.

- Jesteśmy w trochę innej sytuacji niż w marcu. W marcu wszyscy byliśmy zaskoczeni pandemią, dzisiaj oczywiście jesteśmy zaskoczeni skalą, ale mamy ten czas, zawsze te kilka godzin, żeby w zorganizowany sposób móc rozmawiać - podkreślił.

Postulaty przedsiębiorców

Maciej Witucki wymienił też kilka postulatów przedsiębiorców. - Pierwszy postulat to jest tak zwana tarcza prawna, czyli przestańmy  obciążać pracodawców w momencie, gdy równocześnie chcemy im pomagać - powiedział.

- Wczoraj była ogłaszana pomoc dla pracodawców, a równocześnie przeprowadzano już słynną, bardzo symboliczną ustawę o spółkach komandytowych, czyli kilkudziesięciu tysiącach polskich firm, które zostaną obciążone przynajmniej organizacyjnie koniecznością zmiany struktury, w imię takiego dość mitycznego łatania systemu podatkowego - mówił.

- Druga rzecz to rzeczywiście pomoce sektorowe. Tylko o nich powinniśmy zacząć rozmawiać już dziś. Jeszcze jeden ważny element – rozmawiajmy o branżach, zanim je zamkniemy. Mamy takie wrażenie, że zarówno fitness jak i restauratorzy zostali wybrani dlatego, że zrobiono to (zamknięcie) gdzie indziej - stwierdził.

Według Maciej Wituckiego należy przeanalizować, czy na pewno te branże odpowiadają za rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podkreślił, że są to "dziesiątki tysięcy miejsc pracy". - Pandemia gospodarcza jest równie groźna albo prawie tak samo groźna jak ta medyczna - mówił.

Jeden z postulatów pracodawców dotyczy też przywrócenia niedziel handlowych na czas pandemii.

- Przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy Polacy pójdą do sklepów, nasz pomysł jest taki, żeby przynajmniej na okres pandemii handel w niedziele odmrozić, aby "rozgęścić" Polaków w centrach handlowych. Nie powstrzymamy się przed zakupami prezentów dla naszych dzieci, zróbmy to bezpiecznie, a przy okazji pomóżmy handlowi, bo on już w październiku notuje duże obniżki obrotów - mówił.

- Boimy się, że to będzie szło dalej i wtedy zamiast w rozsądny sposób te branżę rozrzedzać, zabezpieczać i izolować, będziemy je (sklepy) zamykać - podkreślił.

Branże, które nie wyszły z lockdownu

Zdaniem Macieja Wituckiego "branża targowa właściwie nigdy nie wyszła z lockdownu".

- Targi zamknięte są początku. Targom obiecywano jeszcze za czasów wicepremier (Jadwigi) Emilewicz, że będą traktowane tak samo jak hipermarkety, czyli będzie się na nich rozrzedzało osoby tak samo jak w dużych sklepach (wprowadzi się limit dotyczący liczby osób na metr kwadratowy - red.), a nigdy tego nie zrobiono - mówił.

Wśród szczególnie poszkodowanych sektorów wymienił tez hotele biznesowe, które w przeciwieństwie do placówek turystycznych nie miały szansy odrobić strat.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl