Będzie więcej wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczek mieszkaniowych. Ma ona przysługiwać między innymi w związku z inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
We wtorek odbyło się w Sejmie drugie czytanie tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Wprowadza on dodatkowe rozwiązania dotyczące książeczek mieszkaniowych. Projekt trafił do komisji.
Więcej wydatków uprawniających
Jak podkreślił resort rozwoju, pracy i technologii, zmiany w ramach pakietu mieszkaniowego zakładają "poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej".
Premia gwarancyjna ma przysługiwać np. w związku z wniesieniem opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; oraz inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu. Chodzi, jak wskazało MRPiT, o działania termomodernizacyjne (np. ocieplenie domu); wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze) czy montaż, wymianę lub modernizację instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.
Według resortu premia gwarancyjna ma też dotyczyć wydatków związanych z zawarciem umowy najmu mieszkania, czyli najmu instytucjonalnego, z dojściem do własności. "Środki z premii gwarancyjnej będą przysługiwały właścicielowi książeczki mieszkaniowej po zapłacie części ceny mieszkania, w wysokości nie niższej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu" - wskazano.
W ramach rozwiązań właściciele książeczek mieszkaniowych mają mieć pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie Mieszkanie na start.
Książeczki mieszkaniowe
Książeczki mieszkaniowe wprowadzono w PRL jako sposób oszczędzania na własne mieszkanie - przypomniał resort. "Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych do 23 października 1990 r. mają prawo do premii gwarancyjnej" - zaznaczono.
Premia gwarancyjna stanowi rekompensatę utraconych w wyniku inflacji wartości wkładu i w konsekwencji odsetek. Obliczana jest zgodnie z wzorem podanym w załączniku do ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.
Według MRPiT w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Z danych za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock