Z kraju

Z kraju

Polityka i pieniądze - minister skarbu o PGNiG

Nowo mianowany minister skarbu w trybie pilnym chce dokonać przeglądu sytuacji w PGNiG. Od wyników tego przeglądu będą zależeć ewentualne decyzje w sprawie zmian w zarządzie spółki. Premier Donald Tusk od następcy Mikołaja Budzanowskiego oczekuje wyciągnięcia konsekwencji za brak informacji o zamiarze podpisania przez EuRoPol Gaz memorandum z Gazpromem. Z ministrem skarbu, Włodzimierzem Karpińskim, rozmawiała nasza reporterka - Karolina Hytrek-Prosiecka.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy pizzerię. Rozmowa z Tomaszem Wiśniewskim z sieci Biesiadowo w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Zarabiamy w Polsce i za granicą. Gdzie w takim razie się rozliczamy? Rozmowa z mecenasem Filipem Siwkiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Odszkodowanie za hakowanie

W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń w przypadku ataku hakerskiego na naszą firmę? Rozmowa z Przemysławem Walaskiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

W jaki sposób udokumentować swoje prawo do ulgi internetowej? Rozmowa z doradcą podatkowym Agnieszką Kobak w programie "Blajer mówi: biznes".

Biznes globalny

Szansa na biznes w Dolinie krzemowej dzięki Poland-US Innovation Hub. Rozmowa z prezesem firmy In Point Kamilem Kuchtą w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Jak opodatkować pożyczkę udzielaną przedsiębiorcy przez firmę? Rozmowa z doradcą podatkowym Beatą Hudziak w programie "Blajer mówi: biznes".

Zwolnienie za nielojalność

Czy i w jakich sytuacjach można zwolnić pracownika za nielojalność wobec firmy? Rozmowa z mecenas Agnieszką Fedor w programie "Blajer mówi: biznes".

Milion w portfelu

Jak skutecznie inwestować pieniądze? Podpowiedzi można szukać w cyklu edukacyjnym „Milion w portfelu”, w którym goście, inwestorzy, doradcy finansowi, zarządzający portfelami klientów w instytucjach finansowych próbują inwestować powierzone im wirtualne środki.

(OFE)nsywa

Otwarte Fundusze Emerytalne mimo popełnionych błędów są dla rynku kapitałowego istotnym partnerem. O ocenę wpływu OFE na krajowy rynek kapitałowy pytaliśmy Michała Szymańskiego, partnera zarządzającego Money Makers

OFE a giełda

Wpływ OFE na gospodarkę i giełdę - to główny temat debaty zorganizowanej przez IGTE oraz GPW. Obecnie trwa przegląd funduszy. Rządowe decyzje dot. systemu emerytalnego zapadną do końca czerwca. Rozmowa z Maciejem Bombolem, prezesem AXA TFI.

Centrum wyników - Dom Development

Dom Development poprawił wyniki w ujęciu rocznym. Zysk netto w 1 kwartale urósł o 80%. Spółka zamierza sprzedać w 2013 roku 1500 mieszkań. Jarosław Szanajca, prezes Dom Development mówi TVN CNBC, że marża w kolejnych miesiącach spadnie do ok. 20%.

Zarobić na lokacie?

Od miesiąca mamy przerwę w cięciu stóp procentowych w NBP. Wcale nie oznacza to że nic nie zmienia się w bankach komercyjnych, które już i tak mocno obniżyły oprocentowanie lokat. Ile teraz można na nich zyskać i czym banku kuszą klientów? O tym w rozmowie z Jarosławem Sadowskim, głównym analitykiem Expandera.

Plan ratowania Lotu

Plan restrukturyzacji PLL LOT zakłada 3 warianty. Zysk w spółce możliwy będzie do osiągnięcia w 2014 roku. Jak plany ratowania spółki wpłyną na koszty ponoszone przez klientów? Rozmawialiśmy o tym z Markiem Stusem, Pasażer.com.

Kraków na Catalyst

Kraków zadebiutował na rynku Catalyst. Od dziś obligacje Krakowa warte 300 mln zł znajdują się w obrocie. Na rynku pierwotnym cała emisja została objęta przez inwestorów instytucjonalnych. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, mówił w TVN CNBC, że finansowanie deficytu przez obligacje okazało się znacznie tańsze, niż kredyt bankowy. Ale miasto ma już dług bliski maksymalnemu pułapowi - więc na razie nie ma planu kolejnych emisji.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

W kryzysie wspieranie kultury jest dla biznesu zadaniem dość trudnym. Koszty związane z dotowaniem przedsięwzięć artystycznych są z reguły "obcinane" w pierwszej kolejności, gdy firmom przychodzi działać w trudniejszych warunkach rynkowych. O związku biznesu ze światem kultury i sztuki rozmawialiśmy z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego. Mówi on, że „Stopień w jakim biznes przejmuje odpowiedzialność za sprawy kultury narodowej jest pewną miarą dojrzałości demokracji”. Rozmowa odbywa się w kontekście startującego 13 maja w Katowicach, Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego uczestnikiem będzie również gość programu Wartość!

Kondycja polskiej gospodarki

Indeks IFO w kwietniu wyniósł 104,4 pkt. Wobec 106,7 pkt w marcu. Czy dane z Niemiec oddalają wizję poprawy nastrojów w gospodarce niemieckiej? Jak rzutuje to na możliwość ożywienia w Polsce zapowiadanego przez dużą część analityków na druga połowę roku? Pytamy o to Aleksandrę Bluj, strateg rynku stopy procentowej PKO BP.

Polityka i pieniądze

Profesor Leszek Balcerowicz zaniepokojony dyskusją wokół zmian w systemie emerytalnym. Jego zdaniem w toczących się rozmowach o Otwartych Funduszach Emerytalnych jest zbyt wiele pustych słów, a ich rola jest demonizowana. Z profesorem rozmawiał Dominik Cierpioł.

Wiosenna szkoła Leszka Balcerowicza

"Ograniczenia wolności gospodarczej w Polsce" - czyli problemy, z którymi codziennie walczą polscy przedsiębiorcy. Z tymi problemami zmierzyli się też studenci podczas wiosennej szkoły profesora Leszka Balcerowicza. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych a Wiosennej Szkole patronowała TVN CNBC.

Słabość konsumenta

W marcu sprzedaż detaliczna urosła zaledwie o 0,1% rok do roku. Konsumenci dwa razy oglądają tę samą złotówkę. Do tego utrzymuje się wysokie bezrobocie, bez pracy jest ponad 2 miliony 300 tysięcy osób – stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3%.

Polityka i pieniądze

Karty na stół. OFE kontratakują i przedstawiają swoje wyliczenia dotyczące wpływu funduszy na gospodarkę i rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Węglowe zyski

Ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku wciąż pod dużym znakiem zapytania. Ostatnie dane z europejskiej gospodarki nie pozostawiają wątpliwości, że nie będzie łatwo.

Po wynikach Apple

Apple z niższym zyskiem niż rok wcześniej, mimo znacznie wyższych przychodów ze sprzedaży.

Co z emeryturami?

Rzetelnych, dobrze uzasadnionych kilku propozycji rozwiązań ws. przyszłości OFE oczekuje prezydent. Jego kancelaria apeluje o przyspieszenie prac nad tymi rozwiązaniami.

Plan ratowania LOT-u

Plan restrukturyzacji, przedstawiony 20 marca przez LOT Ministerstwu Skarbu Państwa, zakłada uzyskanie przez linie pomocy publicznej na łączną kwotę 773 mln zł. 400 milionów LOT już dostał, czy poprosi o dodatkowe 373 miliony? Plan zawiera kilka wariantów wewnętrznej reformy - według najostrzejszego scenariusza, z ponad 2 tysięcy zatrudnionych w firmie miałoby zostać tylko nieco ponad 760 osób, czyli zaledwie ok. 30% załogi. Z planu wynika też, że strata LOT za 2013 rok wyniesie od 262 do 332 milionów złotych, czyli mniej więcej dwa razy tyle co w 2012 roku, gdy wyniosła 157 mln. Wśród pomysłów na oszczędności znalazły się na przykład takie, by personel pokładowy sprzątał samoloty na krótkich trasach, a także pomysł, by zmniejszyć opór powietrza poprzez dokładniejsze mycie samolotów.

Euro kryzys

Niemiecka gospodarka znów się kurczy - tak oceniają menadżerowie ds. zakupów w firmach za zachodnią granicą Polski. W kwietniu mierzący ich nastroje indeks PMI po raz pierwszy od pięciu miesięcy spadł poniżej granicy 50 punktów. Umownie oddziela ona wzrost od recesji w kraju. Rozczarowały zarówno niemiecki przemysł, jak i sektor usług. Jeszcze gorsza sytuacja panuje na peryferiach strefy euro. Kiedy europejska gospodarka wyjdzie na prostą?

Lot po pomoc

Plan LOTu - czystszymi samolotami, na mniejszej liczbie tras i z niższym bagażem kosztów - tym polski przewoźnik chce przekonać Komisję Europejską, że rządowa pomoc, która dostał - ma sens. O planach restrukturyzacji PLL LOT rozmawialiśmy z prezesem Blue Jet, Jakubem Benke i Adamem Hoszmanem z Katedry Transportu SGH.

Kondycja polskiej gospodarki

Wiosna w gospodarce ciągle zwleka z nadejściem... Bezrobocie co prawda lekko spadło w marcu, ale dlatego, że wzrosła liczba miejsc pracy - wspieranych publicznymi pieniędzmi. Umiarkowanie wspierali gospodarkę konsumenci - zwiększając zakupy ledwie o ułamek procenta. Także zwiększenie eksportu polskich firm za granice może być problemem, bo informacje z globalnej gospodarki nie napawają optymizmem. O tym kiedy możemy spodziewać się wiosny – w polskiej gospodarce – rozmawialiśmy z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Co słychać w KGHM?

Jak spadające ceny miedzi i srebra wpłyną na wyniki spółki? Czy przez nie KGHM będzie musiał zmienić strategię na najbliższe lata? I wreszcie – co z tą dywidendą?