Z kraju

Z kraju

Inwestycja w hotel

Czy na pokoju hotelowym można zarabiać? Szukamy możliwości inwestycyjnych na rynku hotelarskim, w segmencie premium. Doradzać nam będzie Tomasz Konarski, prezes Giełdy Nieruchomości Wartościowych.

Milion w portfelu

Podsumowujemy zmagania gości „Miliona w portfelu” z tego tygodnia. Prezentowaliśmy inwestycje Rafała Lisa, Marcina Billewicza i Sylwii Jaśkiewicz. Najlepiej w ostatniej odsłonie wypadł portfel Sylwii Jaśkiewicz. Dał on zarobić ponad 26%. Na drugim miejscu inwestycja Marcina Billewicza zarobił przeszło 20%. Podsumowania dokonujemy razem z Anną Depko z Analizy Online.

Odbicie od dna

Polskie fabryki mają coraz więcej zamówień - z kraju i zza granicy. Po wielu miesiącach słabszej produkcji, znowu ją zwiększają. A w związku z tym same więcej kupują towarów, surowców, czy maszyn. Dominik Cierpioł

Odbijamy od dołka?

Prezes Wieltonu oczekuje poprawy w polskiej gospodarce -ale dopiero w 2015 roku. Andrzej Szczepek już teraz jednak widzi oznaki ożywienia i podtrzymuje prognozy zysku na 2013 rok.

Droga do ożywienia

Branża motoryzacyjna barometrem gospodarki. Wiceprezes spółki Work Service zajmującej się pośrednictwem pracy mówi TVN CNBC, że to w tym segmencie rynku najwcześniej widać ożywienie. Dariusz Rochman twierdzi, że obecnie nie widać jeszcze sygnałów wyraźnego ożywienia.

Polskie firmy przyspieszają

Dla spółki Armatura Kraków, czerwiec był historycznie najlepszy pod względem sprzedaży. Prezes Armatury - Konrad Hernik mówi w TVN CNBC, że jest zbyt wcześnie, by mówić o wyraźnym ożywieniu.

Etat czy własna działalność?

Lepsze dane sugerują, że w najbliższych miesiącach może nas czekać stopniowa poprawa także na rynku pracy. A to znaczy że więcej osób nie będzie miało dylematu gdzie pracować, ale na jakich zasadach - mieć szefa czy nie mieć szefa - własna działalność czy etat? Rozmowa z Katarzyną Rola-Stężycką z Tax Care.

Wartość kolekcjonerska

W magazynie Wartość - wartości kolekcjonerskie jakie niebawem zaproponuje Narodowy Bank Polski - a także o tym, dlaczego znikną kolekcjonerskiego dwuzłotówki. Gościem TVN CNBC była Barbara Jaroszek, z-ca dyrektora departamentu emisyjno-skarbowego NBP.

Drogie samorządy

Prawie 500 złotych rocznie – to roczne wydatki na utrzymanie urzędów i urzędników w Warszawie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wyniki Trakcji

Giełdowa trakcja pokazała wstępne wyniki za pierwsze półrocze. Przy przychodach na poziomie 555 milionów złotych spółka zarobiła 337 tysięcy złotych.

Big Data

U USA sektor finansowy wykorzystuje Big Data już od kilkunastu lat. Rozwiązania technologiczne wykorzystuje się m.in. w marketingu, medycynie, czy sporcie.

Twój brat PIT

Czy musimy płacić podatek jeśli przeznaczymy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na inny cel mieszkaniowy ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Beatą Kuszewską, doradcą podatkowym.

Koniec darmowej oferty

Robiąc cięcia w firmie należy być ostrożnym, zwłaszcza jeśli ma odbyć się to kosztem naszych klientów. Jak wprowadzić opłatę na produkty czy usługi, które do tej pory były bezpłatne w naszej ofercie ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Witoldem Anuszem, trenerem negocjacji handlowych.

Twój brat PIT

Jak poprawnie rozliczyć naprawę firmowego auta w serwisie ? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy wszelkie niuanse podatkowe związane z serwisowaniem samochodu. Rozmowa z Moniką Bartosiewicz, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Upadłość firm

W Polsce można ogłosić upadłość "po cichu"- nie ma konieczności informowania swoich wierzycieli o bankructwie. Jak się zachować w takiej sytuacji i jakie kroki należy podjąć ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Bartoszem Sierakowskim, radcą prawnym, kancelaria Zimmerman i Wspólnicy.

Inicjatywa Jeremie

Inicjatywa Jeremie działa już na Mazowszu. Jak uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Joanną Wardzińską, wiceprezes Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.

Twój brat PIT

W "Blajer mówi: Biznes" opowiemy jak przeprowadzić korektę podatkową, kiedy jeden z naszych kontrahentów ogłosił upadłość. Rozmowa z Beatą Hudziak, 4TAX Group.

Droga do ożywienia

-Stopy procentowe w strefie euro pozostaną na obecnym lub nawet niższym poziomie przez dłuższy czas - poinformował Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jacek Więcławski z londyńskiego Rabobank International ocenia, że EBC może obniżyć je o 25 punktów bazowych w czwartym kwartale.

Droga do ożywienia

ABC Data - zajmująca się dystrybucją sprzętu komputerowego i elektroniki - patrzy optymistycznie w przyszłość. Prezes spółki Norbert Biedrzycki mówi w TVN CNBC, że w ostatnich tygodniach obserwuje wzrost zamówień, szczególnie od firm.

Centrum wyników

Zysk netto banku BRE w drugim kwartale pozytywnie zaskoczył analityków. Bank zarobił na czysto ponad 270 milionów złotych.

Skoki vs. Banki

Porównujemy ofertę Skoków z ofertą banków. Szukamy najatrakcyjniejszych lokat i pożyczek. Które z instytucji dają swym klientom najkorzystniejsze usługi. Tak jak oferta lokat jest w tych instytucjach zbliżona, w kategorii pożyczek widać ogromne rozbieżności. Zestawianie najkorzystniejszych ofert przedstawia Jakub Tomaszewski, Comperia.pl.

Droga do ożywienia

Europejska gospodarka w końcu zaczyna przyspieszać. Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro, po raz pierwszy od dwóch lat wspiął się powyżej 50 punktów, czyli powyżej granicy oddzielającej wzrost od recesji. Polski Indeks PMI również powyżej 50 punktów. Stało się tak pierwszy raz od 15 miesięcy. O to czy może jest to już początek ożywienia gospodarczego, pytaliśmy Łukasza Tarnawę, głównego ekonomistę BOŚ.

Konflikt w Mispolu

Mispol zostaje na giełdzie do prawomocnego wyroku w sporze między akcjonariuszami. Bakalland uzyskał sądowe zabezpieczenie swojego powództwa w sprawie unieważnienia uchwały WZA o zniesieniu dematerializacji akcji. To oznacza, że głównemu akcjonariuszowi - NDX Energija - nie uda się zdjąć Mispolu z giełdy przed merytorycznym rozstrzygnięciem sporu. O sytuacji w spółce rozmawialiśmy z dr Radosławem L. Kwaśnickim, partnerem zarządzającym w RKKW - Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.

Droga do ożywienia

13 miliardów euro - produkty o takiej wartości Polska wysłała za granicę w lipcu. Tak wynika z wyliczeń KUKE - instytucji, która zajmuje się ubezpieczeniem transakcji eksportowych. Oznacza to wzrost zarówno w stosunku do ubiegłego miesiąca jak i do 2012 roku.

Rekordowa liczba upadłości

Rośnie liczba upadłości polskich firm. W lipcu upadek ogłosiło aż 98 firm, czyli najwięcej od dziesięciu lat. Największe problemy mają firmy z sektora budowlanego, które walczą ze zbyt małą liczbą inwestycji- mówi nam Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes.

Ceny zbóż pod presją

Kłopot dla rolników - nadzieja dla konsumentów - na progu żniw zboże ostro tanieje. Z danych izb rolniczych wynika, że najwyższa cena za pszenicę konsumpcyjną to 690 złotych za tonę, w zeszłym roku było to nawet powyżej tysiąca złotych. O szczegółach rozmawialiśmy z Michałem Koleśnikowem, kierownikiem wydziału ds. analiz sektorowych BGŻ.

Droga do ożywienia

Ożywienie w polskim przemyśle. Indeks PMI, który bada nastroje w firmach sektora w lipcu powyżej 50 punktów po raz pierwszy od 15 miesięcy. Jednak jak mówi na naszej antenie profesor Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, o podwyżkach stóp można zacząć myśleć nie wcześniej niż za 2-3 kwartały.