Z kraju

Z kraju

Na co pieniądze z UE?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ujawniło projekt umowy partnerskiej. Dokument określa strategię wykorzystania miliardów euro z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Czym będą się różniły środki z przyszłej unijnej perspektywy od tej poprzedniej? Jak zmieni się sytuacja dla ubiegających się o środki unijne? Rozmowa z Pawłem Tynelem, ekspertem E&Y.

Amica - rekomendacja "kupuj"

23 procent - tyle można jeszcze zarobić na akcjach Amiki – twierdzą analitycy BGŻ. W najnowszej rekomendacji zalecają kupno akcji producenta AGD i wyznaczają cenę docelową na poziomie 97 złotych. Jakie są ryzyka dla tego scenariusza?

Nowa umowa Małkowski-Martech

Kolejny kontrakt - o wartości 7 mln zł - w portfelu specjalizującej się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych spółki Małkowski- Martech. Firma ma odpowiadać za wyposażaenie terminala LNG w Świnoujściu w stolarkę okienną, drzwiową i system biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ile może na tym zarobić i jak wyglądają perspektywy dla rynku budowlanego?

Mieszkania na wynajem - rządowy program

5 miliardów złotych na 20 tysięcy tanich mieszkań czynszowych w ciągu czterech lat. To założenia rządowego programu mieszkań na wynajem. Czy ta interwencja rozkręci czy zaszkodzi biznesowi giełdowych deweloperów? Jaka jest obecnie kondycja rynku, czy niskie stopy procentowe przekładają się na ożywienie?

Deficyt budżetowy będzie rósł

Nowelizacja budżetu w kształcie zaproponowanym przez rząd podważy reputację kraju - uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Zdaniem Janusza Jankowiaka mimo tego, że rynki nie zareagowały nerwowo na informację o zwiększeniu deficytu - wycenią to wyższe ryzyko w przyszłym roku, kiedy Polska będzie próbowała sfinansować zwiększone potrzeby pożyczkowe. Według Jankowiaka, w przyszłym roku deficyt całego sektora finansów publicznych wyniesie ponad 5%.

Wartość nad Bosforem

Czy Bank Centralny Turcji zachęci inwestorów do powrotu na półwysep Anatolijski? Czy do dobry czas by znów rozważyć inwestycje w tureckie aktywa? Rozmowa z Piotrem Matysem, analitykiem 4cast Web.

Wartość SSE

Jest ich 14, zatrudniają 250 tysięcy osób, ale w firmach, które są związane z biznesem, który działa na ich terenie prace znalazło milion osób. Specjalne Strefy Ekonomiczne i ich ciągle niepewna przyszłość - termin ważności ulg które przyciągają do nich inwestorów wygasa w 2020 roku. Co potem?

Nowela ustawy o UOKiK

Konfederacja Lewiatan apeluje o nie przyjmowanie na najbliższym posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Dlaczego? Rozmawiamy o tym z Bartoszem Wyżykowskim z Konfederacji Lewiatan.

Umowa partnerska

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego proponuje podział unijnych funduszy w którym skupia się na rozwoju innowacji zwłaszcza w dużych i średnich firmach. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Beatą Styś, dyrektorem w Eficom SA. oraz Anną Misiołek, prezesem firmy doradczej Abbeys.

Spółka za złotówkę

W kontekście planowanych zmian Kodeksu Spółek Handlowych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy o tym, jak założyć spółkę z o.o. obecnie z Przemysławem Walaskiem, kancelaria Taylor Wessing E|N|W|C.

Twój brat PIT

Kiedy musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych udzielając albo biorąc pożyczkę ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Konradem Turzyńskim, doradcą podatkowym w KNDP.

Problemy podwykonawców

Jak napisać wezwanie o zapłatę w świetle ustawy o podwykonawcach ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Bartłomiejem Jankowskim, kancelaria WKB.

Twój brat PIT

Opodatkowanie prywatnego samochodu w Twojej firmie, kontynujemy temat na prośbę widzów. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak, kancelaria Rödl & Partner.

Bezpieczna żywność

Polska na 27 miejscu na świecie pośród krajów które zostały przebadane w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności. Indeks mierzy dostęp ludzi do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i przystępnej cenowo żywności. Miejsce Polski z pozoru wygląda nie najgorzej, ale to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem- z 24 miejsca. Jakie są tego powody, rozmawialiśmy z Piotrem Gillem, dyrektorem generalnym Dupont Polska.

Milion w portfelu

Przedstawiamy kolejną odsłonę portfela Mariusza Pawlaka. Obserwujemy zmagania gości cyklu i sprawdzamy co dwa miesiące, razem z Analizami Online, jak zmienia się wartość poszczególnych portfeli. W ostatniej odsłonie portfel stracił ponad 2%. Od początku inwestycji jest on na ponad dziewięcioprocentowym plusie.

Zarabianie na debiutach

Statystycznie na debiutach się zarabia, ale każdy przypadek jest inny. Większość udanych debiutów ma miejsce w okresie giełdowej hossy. Jaką strategię dobrać aby zarabiać na debiutach? O tym w rozmowie z prof. Krzysztofem Borowskim z SGH.

Gdzie na studia?

Chcąc łatwiej znaleźć pracę po studiach warto nie ograniczać się jedynie do własnych zainteresowań, ale do perspektywy zatrudnienia w wybranym zawodzie. Najpopularniejsze obecnie kierunki, patrząc po liczbie kandydatów są informatyka, zarządzanie, budownictwo. Na piątym miejscu jest pedagogika. Czy łatwo znaleźć prace po ukończeniu studiów? Jakie kierunki wybierać? Rozmawiamy na ten temat z Barbarą Kudrycką, ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stówa w portfelu

Ósmy tydzień z rzędu obserwujemy odpływ kapitału z funduszy dłużnych w krajach rozwijających. Czy strumień odpływających środków zatrzyma się? Na jaki zysk możemy obecnie liczyć inwestując w takich funduszach? Rozmowa z Olafem Pietrzakiem, zarządzającym Skarbiec TFI.

Lodowe zyski

Ich zwolennicy przekonują, że mają całe mnóstwo zalet, a wady które im się przypisuje są mitem. Są lekkostrawne, nie zalegają długo w żołądku jak inne słodkości, nie są wysokokaloryczne, poprawiają pamięć i koncentrację, wzmacniają, koją ból i wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy działający na tym rynku mają przed sobą świetlane perspektywy. .

Made in Japan

Uważany za nacjonalistę, który chce zmienić narzuconą przez amerykanów pacyfistyczną konstytucję i odbudować pozycję Japonii, ale i niegdysiejszą jej potęgę militarną. Na razie strzela do wieloletniej recesji i deflacji trzema strzałami.

Spółka za 1 złoty

Już za półtora roku do założenia firmy nie będzie potrzeba niczego poza pomysłem – przynajmniej w sensie formalnym. Kapitał zakładowy - 1 złoty zamiast obecnie 5 tysięcy a także możliwosc założenia spółki bezkapitałowej, w której wspólnicy będą mieli pełna swobodę w ustalaniu kapitału, ale ponosić znacznie większą odpowiedzialność niż w spółce z o.o. także z majątku własnego.

Euro kryzys

Nie będzie nowego wielopartyjnego rządu w Portugalii. Po blisko trzech tygodniach międzypartyjnych negocjacji nie powołano gabinetu ocalenia narodowego. Szef socjalistycznej opozycji Antonio Jose Seguro poinformował, że nie podpisze się pod programem oszczędności.

Zmiany w zamówieniach

Nowela poselska ustawy o zamówieniach publicznych ma zmodyfikować kryterium "rażąco niskiej ceny". O skutkach tych zmian w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Zaborowską, kancelaria Pieróg & Partnerzy.

Kradzież w firmie

W przypadku kiedy nasz pracownik ukradnie firmowe mienie, zgłoszenie sprawy na policję oznacza często żmudny i długotrwały proces, który w praktyce nie gwarantuje zwrotu utraconego mienia. W "Blajer mówi: Biznes" powiemy o tym jak przede wszystkim odzyskać to co zostało nam skradzione. Rozmowa z Katarzyną Dobkowską, radcą prawnym, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.