Prezes ZUS podał się do dymisji

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję
TVN24 BiS
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję TVN24 BiS

Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: - Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane. Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów - informuje w komunikacie Derdziuk. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zbigniew Derdziuk pełnił funkcję od października 2009 roku.

Poprawił jakość?

- Po pięciu latach pracy mogę z czystym sumieniem odejść, stąd złożona na ręce pani premier dymisja - mówi Zbigniew Derdziuk i dodaje, że gdy przychodził do ZUS, to mówił o potrzebie poprawy jakości obsługi klientów.

- Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów. Dziś zakład to już inna instytucja, niż ta sprzed pięciu lat. Duża w tym zasługa ludzi, z którymi współpracowałem: zarządu, dyrektorów i zespołu pracowników ZUS - mówi w komunikacie urzędu Derdziuk.

Pochwała prezesa

Pięcioletnią kadencję Derdziuka chwalił na antenie TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - ZUS jest pierwszą instytucją w kraju, która uruchomiła e-urząd. Obecnie ma on blisko 1 mln klientów, jest to znacząca liczba. Sprawnie wdrożyliśmy też wszystkie reformy przeprowadzane pod dyktando parlamentu polskiego. Dzisiaj działa już suwak bezpieczeństwa na 10 lat przed emeryturą każdego z obywateli tego kraju. Księgowane są środki przelane z OFE, w marcu tzw. mała reforma emerytalna zostanie zamknięta - podsumował.

Rzecznik odniósł się także do doniesień “Gazety Wyborczej”, która podała, że dymisja może być związana z nieprawidłowościami w Zakładzie. Według informacji dziennika Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miały wiele zastrzeżeń do prezesa. Chodzi m.in. o oskarżenia o mobbing w ZUS-ie oraz o liczne kontrole w instytucji, które były prowadzone przez NIK, CBA i KPRM.

- Doniesienia medialne zawsze pozostaną doniesieniami. Żeby były zarzutami muszą być potwierdzone bez organy państwa. A to nie miało miejsca - zaznaczył.

Podkreślił, że prezesa Derdziuka nikt nie zmusił do odejścia. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik ZUS: Prezesa Derdziuka nikt nie zmuszał do odejścia
Rzecznik ZUS: Prezesa Derdziuka nikt nie zmuszał do odejściatvn24

Emanacja państwa

Zbigniew Derdziuk w czasie swojej prezesury wprowadził w ZUS jednolite standardy obsługi. W 2012 r. ZUS, jako pierwsza instytucja publiczna, uruchomił ogólnopolski e-urząd tj. Platformę Usług Elektronicznych (PUE), która dziś ma już blisko 1 mln zarejestrowanych klientów.

PUE pozwala przez internet sprawdzić m.in. swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia drogą e-mailową lub SMS-em, a także rezerwować wizyty w najbliższej placówce zakładu.

Co jeszcze?

W minionych latach w ZUS wdrożono również wiele istotnych społecznie projektów, jak np. drugofilarowe subkonta, wydłużone zasiłki macierzyńskie i zasiłki rodzicielskie, abolicję dla zadłużonych przedsiębiorców.

Obecnie ZUS kończy wdrażanie reformy z 2013 r. W marcu, wszystkie środki naszych klientów przeniesione z OFE, zostaną przypisane do indywidualnych kont emerytalnych. ZUS ma już za sobą pierwsze przesunięcia środków w ramach tzw. suwaka emerytalnego.

- Dziś ZUS to nowoczesna instytucja, zarządzana zgodnie z najwyższymi standardami, zaawansowana technologicznie i przede wszystkim przyjazna klientom. Mam nadzieję, że zaufanie do niej w społeczeństwie będzie rosło. ZUS bowiem to emanacja naszego państwa - mówi Zbigniew Derdziuk.

ZUS bez prezesa. Derdziuk składa dymisję
ZUS bez prezesa. Derdziuk składa dymisjęTVN24 BiS

Afera

Rok temu "Fakty" TVN informowały o nieprawidłowościach, do jakich mogło dojść przy przetargu na utrzymanie systemu informatycznego w ZUS. Sprawie przyjrzała się NIK, która potwierdziła wątpliwości dotyczące kontraktów. Dokumenty z kontroli trafiły do CBA. W lutym 2014 roku ”Fakty" TVN ustaliły, że w radzie nadzorczej niewielkiej fundacji ze Starachowic zasiadały wspólnie dwie osoby z ZUS oraz dwie z Asseco - firmy, która wygrała przetarg. Oprócz nich członkiem rady była również pracownica Urzędu Zamówień Publicznych, którego zadaniem jest kontrolowanie przetargów. Te właśnie osoby współdecydowały o tym, że ZUS wydał w sumie milion złotych na kontrakty informatyczne z Asseco Poland. W pierwszym wypadku przetargu nie było, w drugim stanęła do niego tylko jedna firma.

Wątpliwości "Faktów" TVN potwierdziła później Najwyższa Izba Kontroli. - ZUS nie dochował w dwóch przetargach zasady równego traktowania potencjalnych wykonawców oraz zasady bezstronności - wyjaśniał w sierpniu 2014 rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Dokumenty z kontroli trafiły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Następnie na początku grudnia zeszłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób, w tym trzy pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS i b. członka zarządu zakładu w związku ze śledztwem dotyczącym zmowy przy przetargu na drukarki dla ZUS. Przetarg warty 50 mln złotych dotyczył zakupu 3,3 tys. drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zmowa przetargowa zagrożona jest karą do 3 lat więzienia.

Odwołanie

Do Krajowej Izby Odwoławczej trafiło odwołanie firm z branży, które twierdziły, że warunki określone w specyfikacji przygotowanej w ZUS spełniają tylko produkty jednego producenta. Zakład zaprzeczał i uważał, że mogą to być urządzenia kilku firm, ale KIO uwzględniła odwołania i nakazała powtórzenie oceny ofert.

Prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe w różnej wysokości, zależnej od sytuacji majątkowej, wobec 14 osób, którym postawiono zarzut zmowy przetargowej przy zamówieniu na drukarki dla ZUS.

ZUS konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom. Nic niestosownego nie widzieli w przetargu również przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych. Po informacjach "Faktów" TVN ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział specjalną kontrolę, której wyniki miały zostać ogłoszone wiosną 2014 roku. Tak się jednak nie stało.

Co z kontrolą KPRM?

W 2014 roku kontrolę w ZUS przeprowadziła również kancelaria premiera. Z jej wynikami pod koniec roku zapoznali się członkowie rady nadzorczej zakładu. I tylko oni, bowiem władze ZUS uznały, że raport jest tajny. Kancelaria premiera nie udziela żadnych informacji na temat wyników kontroli.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Bank Millennium udostępnia usługę Blik Płacę Później. "Do końca maja nowe rozwiązanie udostępnione będzie wszystkim klientom" - zapowiedział bank. Taka usługa jest już dostępna w VeloBanku. Blik Płacę Później pozwala odłożyć zapłatę za kupiony towar na 30 dni. Takie płatności zyskują na popularności, jednak warto pamiętać, by korzystać z nich rozważnie.

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Źródło:
tvn24.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP