Prezes ZUS podał się do dymisji

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję
TVN24 BiS
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS składa dymisję TVN24 BiS

Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: - Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane. Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów - informuje w komunikacie Derdziuk. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zbigniew Derdziuk pełnił funkcję od października 2009 roku.

Poprawił jakość?

- Po pięciu latach pracy mogę z czystym sumieniem odejść, stąd złożona na ręce pani premier dymisja - mówi Zbigniew Derdziuk i dodaje, że gdy przychodził do ZUS, to mówił o potrzebie poprawy jakości obsługi klientów.

- Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów. Dziś zakład to już inna instytucja, niż ta sprzed pięciu lat. Duża w tym zasługa ludzi, z którymi współpracowałem: zarządu, dyrektorów i zespołu pracowników ZUS - mówi w komunikacie urzędu Derdziuk.

Pochwała prezesa

Pięcioletnią kadencję Derdziuka chwalił na antenie TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - ZUS jest pierwszą instytucją w kraju, która uruchomiła e-urząd. Obecnie ma on blisko 1 mln klientów, jest to znacząca liczba. Sprawnie wdrożyliśmy też wszystkie reformy przeprowadzane pod dyktando parlamentu polskiego. Dzisiaj działa już suwak bezpieczeństwa na 10 lat przed emeryturą każdego z obywateli tego kraju. Księgowane są środki przelane z OFE, w marcu tzw. mała reforma emerytalna zostanie zamknięta - podsumował.

Rzecznik odniósł się także do doniesień “Gazety Wyborczej”, która podała, że dymisja może być związana z nieprawidłowościami w Zakładzie. Według informacji dziennika Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miały wiele zastrzeżeń do prezesa. Chodzi m.in. o oskarżenia o mobbing w ZUS-ie oraz o liczne kontrole w instytucji, które były prowadzone przez NIK, CBA i KPRM.

- Doniesienia medialne zawsze pozostaną doniesieniami. Żeby były zarzutami muszą być potwierdzone bez organy państwa. A to nie miało miejsca - zaznaczył.

Podkreślił, że prezesa Derdziuka nikt nie zmusił do odejścia. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik ZUS: Prezesa Derdziuka nikt nie zmuszał do odejścia
Rzecznik ZUS: Prezesa Derdziuka nikt nie zmuszał do odejściatvn24

Emanacja państwa

Zbigniew Derdziuk w czasie swojej prezesury wprowadził w ZUS jednolite standardy obsługi. W 2012 r. ZUS, jako pierwsza instytucja publiczna, uruchomił ogólnopolski e-urząd tj. Platformę Usług Elektronicznych (PUE), która dziś ma już blisko 1 mln zarejestrowanych klientów.

PUE pozwala przez internet sprawdzić m.in. swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia drogą e-mailową lub SMS-em, a także rezerwować wizyty w najbliższej placówce zakładu.

Co jeszcze?

W minionych latach w ZUS wdrożono również wiele istotnych społecznie projektów, jak np. drugofilarowe subkonta, wydłużone zasiłki macierzyńskie i zasiłki rodzicielskie, abolicję dla zadłużonych przedsiębiorców.

Obecnie ZUS kończy wdrażanie reformy z 2013 r. W marcu, wszystkie środki naszych klientów przeniesione z OFE, zostaną przypisane do indywidualnych kont emerytalnych. ZUS ma już za sobą pierwsze przesunięcia środków w ramach tzw. suwaka emerytalnego.

- Dziś ZUS to nowoczesna instytucja, zarządzana zgodnie z najwyższymi standardami, zaawansowana technologicznie i przede wszystkim przyjazna klientom. Mam nadzieję, że zaufanie do niej w społeczeństwie będzie rosło. ZUS bowiem to emanacja naszego państwa - mówi Zbigniew Derdziuk.

ZUS bez prezesa. Derdziuk składa dymisję
ZUS bez prezesa. Derdziuk składa dymisjęTVN24 BiS

Afera

Rok temu "Fakty" TVN informowały o nieprawidłowościach, do jakich mogło dojść przy przetargu na utrzymanie systemu informatycznego w ZUS. Sprawie przyjrzała się NIK, która potwierdziła wątpliwości dotyczące kontraktów. Dokumenty z kontroli trafiły do CBA. W lutym 2014 roku ”Fakty" TVN ustaliły, że w radzie nadzorczej niewielkiej fundacji ze Starachowic zasiadały wspólnie dwie osoby z ZUS oraz dwie z Asseco - firmy, która wygrała przetarg. Oprócz nich członkiem rady była również pracownica Urzędu Zamówień Publicznych, którego zadaniem jest kontrolowanie przetargów. Te właśnie osoby współdecydowały o tym, że ZUS wydał w sumie milion złotych na kontrakty informatyczne z Asseco Poland. W pierwszym wypadku przetargu nie było, w drugim stanęła do niego tylko jedna firma.

Wątpliwości "Faktów" TVN potwierdziła później Najwyższa Izba Kontroli. - ZUS nie dochował w dwóch przetargach zasady równego traktowania potencjalnych wykonawców oraz zasady bezstronności - wyjaśniał w sierpniu 2014 rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Dokumenty z kontroli trafiły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Następnie na początku grudnia zeszłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób, w tym trzy pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS i b. członka zarządu zakładu w związku ze śledztwem dotyczącym zmowy przy przetargu na drukarki dla ZUS. Przetarg warty 50 mln złotych dotyczył zakupu 3,3 tys. drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zmowa przetargowa zagrożona jest karą do 3 lat więzienia.

Odwołanie

Do Krajowej Izby Odwoławczej trafiło odwołanie firm z branży, które twierdziły, że warunki określone w specyfikacji przygotowanej w ZUS spełniają tylko produkty jednego producenta. Zakład zaprzeczał i uważał, że mogą to być urządzenia kilku firm, ale KIO uwzględniła odwołania i nakazała powtórzenie oceny ofert.

Prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe w różnej wysokości, zależnej od sytuacji majątkowej, wobec 14 osób, którym postawiono zarzut zmowy przetargowej przy zamówieniu na drukarki dla ZUS.

ZUS konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom. Nic niestosownego nie widzieli w przetargu również przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych. Po informacjach "Faktów" TVN ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział specjalną kontrolę, której wyniki miały zostać ogłoszone wiosną 2014 roku. Tak się jednak nie stało.

Co z kontrolą KPRM?

W 2014 roku kontrolę w ZUS przeprowadziła również kancelaria premiera. Z jej wynikami pod koniec roku zapoznali się członkowie rady nadzorczej zakładu. I tylko oni, bowiem władze ZUS uznały, że raport jest tajny. Kancelaria premiera nie udziela żadnych informacji na temat wyników kontroli.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny startuje 1 sierpnia, zatem zbliża się termin składania wniosku o ten dodatek osłonowy. Będą one przyjmowane od początku sierpnia do 30 września. Natomiast wypłata, zgodnie z deklaracjami ministerstwa klimatu, powinna nastąpić pod koniec 2024 roku.

Nawet 1200 zł od 1 sierpnia. Startuje nowy dodatek

Nawet 1200 zł od 1 sierpnia. Startuje nowy dodatek

Źródło:
tvn24.pl

Do sieci wyciekły dane osobowe klientów apteki internetowej Nowa Farmacja. Jak poinformowano, naruszenie objęło między innymi nazwiska, adresy wysyłki i e-mail, numery telefonów, a nawet listę zakupionych produktów. Nowa Farmacja ostrzega, że dane osobowe, które wyciekły mogą zostać wykorzystane do prób wyłudzeń.

Wyciekły dane z polskiej apteki. Ważny komunikat dla klientów

Wyciekły dane z polskiej apteki. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Pojawił się nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji za pośrednictwem platformy TikTok - ostrzega zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF).

Nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji. Ostrzeżenie

Nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Źródło:
PAP

McDonald's odnotował zaskakujący spadek sprzedaży na całym świecie, po raz pierwszy od 13 kwartałów - poinformowała Agencja Reutera. Dodała, że powodem jest to, iż konsumenci szukają okazyjnych ofert i unikają droższych pozycji w menu.

McDonald's zanotował spadek sprzedaży po raz pierwszy od ponad trzech lat

McDonald's zanotował spadek sprzedaży po raz pierwszy od ponad trzech lat

Źródło:
Reuters

Liczba sklepów sprzedających produkty szybkozbywalne, czyli na przykład artykuły spożywcze i środki czystości, w 2023 roku spadła o 2 procent. Oznacza to, że w ciągu roku z mapy handlowej zniknęło 2300 placówek - podaje Consumer Panel Services GfK.

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Źródło:
PAP

Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 roku z 2,8 do 2,3 procent rok do roku - wynika z raportu. Bank obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2025 roku z 4,6 do 3,5 procent rok do roku.

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała majątek rosyjskiego biznesmena wyceniany na 41 milionów euro - przekazała w poniedziałek agencja Ansa. Rosjanin jest podejrzewany o skorumpowanie urzędników państwowych szacowane na 60 milionów dolarów.

Rosjanin stracił fortunę. Nowa akcja Gwardii Finansowej

Rosjanin stracił fortunę. Nowa akcja Gwardii Finansowej

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych. Dotyczy to spraw, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że wysłała do PKW już odpowiedź.

Łamanie prawa w kampanii wyborczej. KPRM potwierdza wysłanie listu

Łamanie prawa w kampanii wyborczej. KPRM potwierdza wysłanie listu

Aktualizacja:
Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Chcemy uratować PKP Cargo. Ratujemy spółkę przed skutkami nieudolnej władzy poprzedników - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka. Odnosząc się do dużych zwolnień grupowych, stwierdził, że w spółce był "masakryczny przerost zatrudnienia".

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Źródło:
TVN24

Volkswagen i amerykański producent samochodów elektrycznych Rivian Automotive mogą utworzyć spółkę joint venture - podał Reuters, powołując się na niemieckiego regulatora.

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

W tym tygodniu poznamy między innymi szacunek dla lipcowej inflacji i odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu. W strefie euro opublikowany zostanie wstępny odczyt PKP za II kwartał i inflacji konsumenckiej. Z kolei na rynkach zagranicznych zapadnie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Japonii i Czeskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych. Poznamy również raport z amerykańskiego rynku w sprawie pracy.

Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Inflacja za lipiec, dane z przemysłu i decyzje banków centralnych. Najważniejsze wydarzenia gospodarcze

Źródło:
PAP

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". NASK radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl