Z kraju

Z kraju

Co z niemiecką płacą minimalną? Minister porozmawia o tym w Berlinie

O sytuacji polskich międzynarodowych przewoźników drogowych, w związku ze zmianą przepisów o płacy minimalnej w Niemczech, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak będzie rozmawiała w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem.

Prezes JSW: "W takiej sytuacji emocje odkłada się na bok". Będzie powrót do mediacji?

W środę rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczął się strajk. Żądają m.in. odwołania zarządu JSW, który chce wdrożyć plan oszczędnościowy oraz rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. - Emocje ponoszą wszystkich, a przede wszystkim stronę społeczną, która poprzez tę akcję prowadzi do kolejnych strat w JSW - komentuje wydarzenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

PZU 3.0 wzmocni ubezpieczyciela? "Chcemy być fair wobec klienta"

Fair wobec klienta, większa efektywności w kontaktach z klientami i innowacyjność - te trzy filary zakłada nowa strategia polskiego ubezpieczyciela PZU 3.0 - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes PZU Andrzej Klesyk. W jego ocenie “ogromnym obszarem do zagospodarowania” jest służba zdrowia.

Polskie meble rosną w potęgę. Najchętniej kupują Niemcy

Wartość eksportu polskich mebli w 2014 roku wyniosła ponad 8 mld euro - poinformował w środę dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Marek Adamowicz. Największym ich odbiorcą są Niemcy. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.

Kosiniak-Kamysz: w JSW potrzebny jest dialog. Rada nadzorcza powinna aktywniej się zaangażować

- Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) powinni rozpocząć rozmowy ze swoim pracodawcą - powiedział w TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę w kopalniach JSW rozpoczął się strajk, wstrzymano wydobycie. Szef resortu pracy podkreśla, że sytuacja w Kompanii Węglowej, w której niedawno zakończył się protest, jest inna niż w JSW. - KW realizowała program ogłoszony przez rząd, a tu mamy do czynienia ze spółka giełdową. Warto żeby rada nadzorcza, gdzie są przedstawiciele akcjonariuszy i pracowników, włączyła się w negocjacje - dodał Kosiniak-Kamysz.

Energetyka w polskich rękach. Rząd ma plan na konsolidację sektora

Silna elektroenergetyka, to jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy; zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).

Kto jeździ dla Ubera? Kierowcy wykonujący nawet dwa inne zawody

Uber opublikował wyniki raportu badającego jeżdżących dla niego kierowców. Dla większości z nich współpraca z firmą jest drugim, a czasami nawet trzecim zawodem wykonywanym równocześnie - kierowcy cenią sobie przede wszystkim dużą niezależność i elastyczny czas pracy.

Bilans: PKB przyśpiesza, Kopacz rozmawia z szefem KNF

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2014 r. wyniosło 3,3 proc. Premier Ewy Kopacz spotkała się z szefem Komisji Nadzoru Finansowego ws. sytuacji polskich kredytobiorców. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zdecydowali o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowej.

Będą protesty w JSW. Zdecydowało referendum

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zdecydowali o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowej. Decyzję ogłosili we wtorek, po przeprowadzeniu referendum, w którym zdecydowana większość głosujących poparła protest.

Ryczałt? To już ostatnie dni na rozliczenie PIT-ów

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.

Większa wolność i mniejsza korupcja. Awans Polski

Polska awansowała w tegorocznym rankingu Indeksu Wolności Gospodarczej zajmując 42. miejsce na świecie, a 19. w Europie. Według raportu, zaprezentowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim, Polska zmniejszyła poziom korupcji, a jej podatki są zachęcające dla inwestorów zagranicznych.