Artykuł sponsorowany: Sieradz - gościnny dla rozwoju

Sieradz - gościnny dla rozwoju

Sieradz – miasto w samym centrum Polski. Świetnie zlokalizowane, doskonale skomunikowane z resztą kraju i Europą. Otwarte, skoncentrowane na działaniu, szybko rozwijające się i gościnne dla rozwoju. Aktywne w biznesie, sporcie i kulturze. Sieradz – warto poznać bliżej.

Tylko nieliczni potrafią pokochać Sieradz od razu. To wymagające miasto. Takie, które trzeba odkryć, poznać historyczne zaułki i zauroczyć się tak bardzo, by powrócić tu raz jeszcze. Wiedział o tym sam Mistrz Antoine, który mieszkając w Paryżu, podróżując po największych miastach świata, nie zapominał o swoim ulubionym mieście w centrum Polski. Obsypywał je różami ze swojego samolotu, by powrócić do Sieradza pod koniec swojego życia.

Sieradz konsekwentnie buduje swój wizerunek, jako miasta gościnnego dla rozwoju, miasta, którego kultura opiera się na dokonaniach wielkiego sieradzanina – Antoniego Cierplikowskiego. „Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki.” - jak pisze o nim Marta Orzeszyna w swojej książce „Król fryzjerów, fryzjer królów”. Uwolnił kobiety od długich włosów, a moda na Jego fryzury rozprzestrzeniała się w zawrotnym tempie. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów opanowały niemal wszystkie modne miejscach ówczesnego świata. W Ameryce założył sieć 121 zakładów, które firmował. Tak jak Antoine konsekwentnie budował swoja markę, tak i Sieradz buduje własną, korzystając z doświadczeń Mistrza. 17 lipca 2015 roku zainaugurowana została w Sieradzu kolejna, siódma już edycja Festiwalu Open Hair.

Paweł Osiewała, Prezydent Miasta Sieradza

***

Co mnie czyni szczęśliwym, to świadomość, że nigdy nie zabrakło mi pasji twórczej. Ja wcale nie muszę pracować w wykwintnym gabinecie wyłożonym lustrami i wspaniale oświetlonym. Mógłbym czesać wszędzie: w metrze, na ulicy, w tramwaju. Wszędzie tam, gdzie dojrzę głowę inspirującą moją wyobraźnię. Fascynuje mnie to Antoine Cierplikowski

Antoine Cierplikowski - Mistrz z Sieradza

Antoine Cierplikowski nie był zwykłym fryzjerem, W ciągu swojej wieloletniej kariery otworzył salony w Paryżu, Cannes, Marsylii, Londynie, Nowym Jorku i w Warszawie. W Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Australii i w Japonii firmował nazwą Antoine de Paris ponad 120 zakładów fryzjerskich. Można odważnie stwierdzić, że to pierwszy w historii mody przykład franczyzy na taką skalę. A. Cierplikowski miał fabryki kosmetyków i szkoły uczące zawodu fryzjera i kosmetyczki. Kreował styl i modę. A wszystko zaczęło się od jednego, zdecydowanego cięcia...

Był rok 1909. Paryż. Dramaturdzy – Robert de Flers i Armand de Caillavet – postanowili powierzyć słynnej francuskiej aktorce Ewie Lavalliere rolę w swojej sztuce. 40 – letnia aktorka miała zagrać osiemnastolatkę.

Ratunkiem dla niej okazał się Antoine, fryzjer polskiego pochodzenia. Podczas jej czesania weszła pokojówka z małą dziewczynką. Antoine zainspirowany jej widokiem, obciął swojej klientce długie włosy, tym samym ujmując jej wyglądowi wiele lat. Z tą chwilą zrodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca), który na zawsze podbił cały świat i do dnia dzisiejszego gości na damskich głowach. Cięcie Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego sprzed 100 lat na zawsze zrewolucjonizowało modę i obyczaje. A on sam wyzwolił kobiety z długich włosów, stereotypów i konwenansów. Zapoczątkował proces, którego następstwem było m.in.: uproszczenie ubioru, skrócenie spódnicy czy pozbycie się nadmiaru ozdób. Podobnie jak inna wielka postać tego okresu, Coco Chanel, promował zupełnie nowy wygląd kobiety. Fryzjerska rewolucja Antoine dotarła aż do Stanów Zjednoczonych, gdzie zachęcił Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA, do obcięcia włosów na krótko. Swoją zawodową historię związał także z Hollywood. Stylizował i przyjaźnił się m.in. z: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo, Betty Davis.

Zmieniał kobiecy styl, modę. Jako pierwszy wprowadził farby do włosów: czerwoną, zieloną, różową, złotą, srebrną i błękitną. Gazety pisały o nim „dyktator piękności”, „Napoleon ondulacji”,” sułtan fryzjerów”. Był bohaterem sztuk teatralnych i filmów, śpiewano o nim piosenki i poświęcono mu tysiące artykułów oraz wzmianek w książkach. Swoje ostatnie lata życia Antoni Cierplikowski spędził w rodzinnym Sieradzu, w skromnym domu, w którym się urodził i wychował. W swoim rodzinnym mieście, mieście niezwykle starym, bo datowanym na XI wiek. Mieście, które wciąż pamięta swoją wspaniałą historię i ludzi, którzy ją tworzyli.

Sieradz – jedno z najstarszych miast w Polsce

Sieradz, leżący w pradolinie Warty, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego historia sięga aż VI w., kiedy to na łęgu w pobliżu rzeki Żegliny istniała otwarta osada wiejska. Za czasów Bolesława Śmiałego, niedaleko tej osady powstał obronny, drewniany gród kasztelański wraz z podgrodziem. W 1136 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o Sieradzu zawarta w bulli gnieźnieńskiej papieża Innocentego II.

Z kolei w 1154 r. Sieradz zaliczony został przez arabskiego geografa Al-Idrisiego do „sławnych stolic i silnych centrów” na równi z Krakowem, Gnieznem i Wrocławiem.

W wyniku ugody, zawartej między Kazimierzem Konradowicem a Leszkiem Czarnym, w 1262 postało Księstwo Sieradzkie, którego władcą był Leszek Czarny. Dynamiczny rozwój miasta poprzecinany był najazdami Ta- tarów (w 1241), Krzyżaków (1331 r.) oraz Czechów (1292r.). W 1331, podczas najazdu Krzyżaków miasto doznało największych zniszczeń.

W naszym mieście miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. W 1383 r., podczas zjazdu w Sieradzu, szlachta zapewniła poselstwo węgierskie, iż córka Ludwika, Jadwiga, zostanie królową Polski. W Sieradzu bywał często Władysław Jagiełło (podpisał tu m.in. dokument lokacyjny miastu Widawie). Odbyły się tutaj również dwie inne elekcje królewskie: na zjeździe w 1432 r. szlachta Królestwa podjęła zobowiązanie, że po śmierci Jagiełły następcą tronu zostanie jego syn - Władysław III (Warneńczyk), a w 1445 r. w Sieradzu odbyła się elekcja Kazimierza Jagiellończyka.

Sieradz to jedno z najstarszych miast w Polsce

Największy rozwój Sieradza przypadł na okres odrodzenia. To wtedy w tym mieście, ważnym ośrodku gospodarczo-kulturalnym kwitł handel, działało wielu rzemieślników, a na jarmarkach spotkać można było kupców z odległych stron świata. Schyłek tego wspaniałego okresu przypadł już na koniec XVII i początek XVIII wieku. W 1655 roku miasto i zamek sieradzki poddały się bez walki Szwedom, by rok później je odzyskać, znacznie już zniszczone. Przez kolejne lata Sieradz strawiło kilka pożarów, a podczas wojny północnej wojska szwedzkie, saskie i rosyjskie dokonały kolejnych zniszczeń. Sytuację pogorszyły również liczne zarazy nawiedzające miasto. W 1780 powołana została Komisja Dobrego Porządku, która w znaczny sposób przyczyniła się do odbudowy i uporządkowania miasta po zniszczeniach. W okresie zaborów sieradzanie czynnie uczestniczyli w walce o odzyskanie niepodległości. W 1807 r., po utworzeniu Księstwa Warszawskiego, Sieradz został miastem powiatowym. W 1863 r. do Sieradza przybył Józef Oksiński, który zorganizował w okolicach Sieradza od- dział powstańczy. Okres I i II Wojny Światowej był dla miasta czasem wyniszczającym. W okolicach starego rynku istniało wówczas getto żydowskie, które zostało zlikwidowane przez Niemców w 1942 r. Po wojnie Sieradz stopniowo się odbudowywał, a w 1975 r. stał się siedzibą województwa, co spowodowało duży napływ ludności i szybki rozwój miasta. Sieradz utracił status miasta wojewódzkiego w 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Dzisiaj miasto liczy ok. 44 tys. mieszkańców i jest miejscem o bogatej historii, po której pozostały ciekawe zabytki przypominające świetność Sieradza. Wkomponowują się w działania kulturalne i artystyczne miasta. Tym bardziej, że po rewitalizacji są chętniej odwiedzane przez sieradzan i turystów. Zarówno tych, którzy kochają ciszę i zaszywają się w klasztornych krużgankach i malowniczych ścieżkach zamkowego wzgórza, czy tych, którzy wolą atrakcje i szukają ich na sieradzkim Rynku.

Sieradzkie Wrota Czasu to impreza plenerowa, która nawiązuje do tradycji rycerskiej i przypomina czasy świetności Sieradza, kiedy był jednym z ważniejszych miast Królestwa Polskiego. Istotny jest również fakt, iż Chorągiew Sieradzka brała udział w bitwie pod Grunwaldem i miała swoje zasługi dla jej zwycięskiego przebiegu. Sieradzkie Wrota Czasu mają na celu przeniesienie mieszkańców Sieradza do epoki średniowiecza. Podczas imprezy można podziwiać prezentację uzbrojenia rycerskiego: idealnie zrekonstruowaną zbroję, broń, odzież, a także pokazy konne, pokazy walk rycerskich (grupowych i pojedynczych), mini wioskę średniowieczną, bazary i stoiska czy punkty rzemieślnicze. Podczas Sieradzkich Wrót Czasu mieszkańcy mogą nie tylko oglądać wspaniałe widowisko, ale także samemu postrzelać z łuku lub trafiać włócznią do celu. Impreza kończy się koncertem zespołu tematycznego, grającego muzykę stylizowaną na średniowieczną lub słowiańską.

Sieradz - gościnny dla rozwoju

Sieradz - gościnny dla rozwoju

Otwarty, skoncentrowany na działaniu i gościnny dla rozwoju - współczesny Sieradz odpowiadałabym wizjom swojego wielkiego mieszkańca Antoniego Cierplikowskiego, który podejmując działania inwestycyjne na całym świecie i planując rozwój swojego rodzinnego miasta wykazywał się niezwykłą kreatywnością.

Kreatywne jest także podejście miasta i jego mieszkańców do rozwoju gospodarczego.

Na tempo tego rozwoju duży wpływ ma stopień przygotowania infrastruktury technicznej. Dlatego od lat prowadzone są inwestycje w tym zakresie. Oddano do użytku oczyszczalnię ścieków, rozwijana jest sieć gazociągowa i kanalizacyjna, modernizowane są budynki. Systematycznie zwiększane i uzbrajane są wolne tereny inwestycyjne. Największym atutem, który nie tylko pozwolą na przyciągnięcie nowych inwestycji do miasta, ale również poprawia dostępność komunikacyjną Sieradza - jest droga ekspresowa S-8 wraz z zachodnią obwodnicą Sieradza i węzłami komunikacyjnymi (Południe i Wschód).

Lokalizacja miasta oraz dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna sprawiają, że Sieradz - leżący w samym centrum Polski staje się interesującym miejscem do życia i inwestowania.

Na potencjał gospodarczy Sieradza składa się ponad 4 300 podmiotów gospodarczych, w tym kilkanaście firm z kapitałem zagranicznym, które lokują środki przede wszystkim w branże: budowlaną, samochodową, elektroniczną, handlową, farmaceutyczną oraz tekstylną.

Aktywna polityka na rynku nieruchomości oraz stworzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego pozwoliły na przygotowanie w Sieradzu kompleksowej oferty dla potencjalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim na pozyskaniu nowych inwestorów (Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. - budowa Centrum Logistycznego "Sieradz"). Miasto oferuje również ulgi i preferencje inwestycyjne w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz w podatku dochodowym w ramach inwestycji lokalizowanych na terenach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej.

Open Hair Festival

Open Hair Festival

Największą imprezą, organizowaną w naszym mieście jest Sieradz Open Hair Festival - pierwsze w Polsce wydarzenie, które łączy zabawę miejską na wolnym powietrzu z kreatywnym tworzeniem i prezentowaniem fryzur.

Festiwal przedstawia najbardziej oryginalne i „zwariowane” fryzury, a opiera się na niezwykle nowatorskim i niecodziennym pomyśle – zarówno amatorskim jak i profesjonalnym, kreatywnym fryzjerstwie. Na festiwal składają się liczne imprezy, odbywające się w wielu punktach miasta (parady, teatry, spektakle, instalacje, wystawy, koncerty, warsztaty dla dzieci, etc.). Sieradzki festiwal nierozerwalnie związany jest z postacią Antoine Cierplikowskiego, genialnego fryzjera, artysty, wizjonera pochodzącego z Sieradza, który przede wszystkim był jednym z pierwszych stylistów, którzy kreowali fryzury słynnych aktorek, piosenkarek, gwiazd swoich czasów. Wśród klientek Antoine’a znaleźć można najsłynniejsze kobiety ubiegłego wieku. Do salonu Antoine przy Rue Cambone 5 przychodziły między innymi: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Coco Chanel. Antoine nie tylko czesał swoje klientki, ale również współtworzył ich kreacje, wymyślał jak mają wyglądać, jak się nosić, w czym występować. Dla Josephine Baker stworzył jej najsłynniejszą fryzurę z okalającymi twarz pierścieniami włosów. Ta stylizacja została uwieczniona na historycznej okładce Vogue’a- pierwszej, jaką zdobiła czarnoskóra kobieta. Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., w set- ną rocznicę narodzin chłopczycy (w 1909 r. Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorki francuskiej Evy Lavalliére). Organizowany jest w Sieradzu, rodzinnym mieście Cierplikowskiego, które słynny fryzjer regularnie odwiedzał i gdzie zmarł w 1976 r. Open Hair Festival to jedyna w Polsce impreza w formie zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur. Gromadzi uznanych fachowców, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Łączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz. Open Hair Festival to wielowymiarowe wydarzenie, w którym każdy, niezależnie od wieku znajdzie dla siebie coś interesującego.

Muzyka w Dawnym Sieradzu

Sieradz ma silnie rozwinięte tradycje muzyczne. Z naszego miasta pochodzi sławny w całej Polsce w okresie renesansu kompozytor Cyprian Bazylik, urodzony ok. 1535 r. w Sieradzu w rodzinie mieszczańskiej, poeta, pisarz, tłumacz, działacz reformacyjny. Kształcił się na Uniwersytecie Krakowskim, przebywał też jakiś czas na dworze Zygmunta Au- gusta, potem wyjechał do Wilna i znalazł się w kapeli dworskiej Mikołaja Radziwiłła. Tam też zetknął się z ruchem reformatorskim, tłumaczył wydawnictwa kalwińskie. Następnie, po ożenku z mieszczanką krakowską osiadł w Brześciu Litewskim, gdzie prowadził własną drukarnię. Cyprian Bazylik był też wspaniałym kompozytorem pieśni religijnych, z których wiele zachowało się do dzisiaj i zostały odtworzone przez współczesne zespoły muzyki dawnej (Ars Nova i Subtilior Ensemble) oraz chór z sieradzkiego klasztoru. Płyta z utworami Cypriana Bazylika została nominowana w 2013 r. do nagrody Fryderyka w dwóch kategoriach. Na cześć Cypriana Bazylika w Sieradzu co roku w październiku odbywa się festiwal „Muzyka w dawnym Sieradzu”. To trzy dni i trzy prestiżowe koncerty z udziałem zespołów muzyki dawnej, muzyki poważnej, operowej i jazzowej z całej Polski. Koncerty te odbywają się w na scenie Sieradzkie- go Centrum Kultury oraz w kościele św. Stanisława przy sieradzkim klasztorze.

Aktywny Sieradz

Sieradz ma również bogate tradycje sportowe. Nasze miasto jest usytuowane nad rzeką Wartą, sieradzanie, więc chętnie biorą udział w spływach i wyścigach kajakowych. Posiadamy nowoczesną stanicę kajakową, wyposażoną w sprzęt kajakarski, pomieszczenia magazynowe, ergometry kajakowe i szatnie. W Sieradzu działa również Kajakowy Klub Sportowy, który na początku maja organizuje Zawody Otwarcia Sezonu Kajakowego. Organizowane są również spływy kajakowe rzeką War- tą na odcinku z miejscowości Burzenin do Sieradza.

Właśnie Aktywna Dolina Rzeki Warty i wykorzystanie jej potencjału jest priorytetem na najbliższe lata.

Na wysokości stanicy zacumowana jest łódka „Sieradzanka”, która w każdy weekend zabiera mieszkańców i turystów w rejs po Warcie.

W Sieradzu prężnie działa także Sieradzki Klub Karate Kyokushinkai. Już od 1991 r. zrzesza on wielbicieli japońskiej sztuki walki oraz może poszczycić się wieloma osiągnięciami na zawodach ogólnokrajowych. Sieradzki Klub Karate organizuje cykliczne imprezy sportowe, zwłaszcza te współorganizowane z Urzędem Miasta Sieradz, liczne spotkania czy pokazy w szkołach i przedszkolach oraz przede wszystkim Międzynarodowe Mistrzostwa o Puchar Prezydenta Miasta Sieradza, które odbywają się co roku w październiku, na które przybywają zawodnicy z całej Polski.

Na koniec zapraszamy na coroczną imprezę sportową, czyli Biegi Ulicami Sieradza. Jest to najstarsza impreza sportowa w Sieradzu, a i jedna z najstarszych w kraju, licząca już ponad pięćdziesiąt lat. Silną tradycję corocznego biegania podtrzymują chętnie Sieradzanie w każdym wieku, którzy licznie uczestniczą w corocznym bieganiu. Impreza odbywa się we wrześniu, zaczyna się i kończy na sieradzkim rynku. Biegacze często mijają sieradzkie bramy, które od paru lat pojawiły się w krajobrazie starego miasta. Są to bramy symbolizujące dawne mury średniowiecznego miasta-znacznie mniejszego niż obecnie.

Bramy naszego miasta stoją dla Was otworem!

ZOBACZ BROSZURĘ

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści, będą mogli więcej dorobić do świadczenia. Próg przychodu wzrośnie o 86,30 złotych i wyniesie 5713,20 złotych brutto, a wyższy - powodujący zawieszenie świadczenia - o 160,20 złotych, wynosząc 10 610,20 złotych brutto.

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Czas, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się kwestii marż deweloperów - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

Włoski UniCredit chce przejąć inni włoski bank - Banco BPM. Wartość oferty to ponad 10 miliardów euro. Według nieoficjalnych doniesień decyzja ta może sygnalizować, że przejęcie niemieckiego Commerzbanku przez UniCredit staje się mniej prawdopodobne.

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków sięgnęły 16 miliardów złotych. W bazie znajduje się już ponad 290 tysięcy rodziców, którzy unikają płacenia na swoje dzieci - przekazał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zadłużenie tak zwanego alimenciarza wynosi obecnie blisko 54 tysiące złotych.

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Rolnicy protestujący w Medyce przed granicą z Ukrainą zdecydowali, że do 10 grudnia zawieszają swoją akcję. Do tego czasu minister rolnictwa ma odpowiedzieć na zgłoszone przez nich postulaty.

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Rolnicy zawiesili protest przed granicą w Medyce

Źródło:
PAP

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl