Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, tzw. ustawę antylichwiarską. Ma ona m.in. chronić przed wyzyskiem klientów firm pożyczkowych oraz służyć eliminowaniu z rynku finansowego oszustów.
Za ustawą zagłosowało 428 posłów, jedna osoba była przeciw, sześciu posłów się wstrzymało.
Poprawki
Sejm zaakceptował m.in. zarekomendowaną przez komisję finansów poprawkę, że za pozaodsetkowe koszty kredytu będą uważane wszystkie koszty związane z kredytem, z wyjątkiem odsetek. Także ostatecznie popartą przez komisję wersję zapisu dotyczącego limitu dla pozaodsetkowych kosztów kredytu - jego wysokość ma być obliczana w zależności m.in. od czasu, na jaki została wzięta pożyczka oraz wielkości tej pożyczki, na podstawie specjalnego wzoru.
Posłowie poparli też PiS-owską poprawkę o tzw. sankcji kredytu darmowego, która daje kredytobiorcy prawo do zwrotu kredytu bez odsetek w przypadku, jeśli kredytodawca przekroczy ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych.
Odrzucone zostały natomiast inne poprawki PiS: zakładająca, że konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o jej naruszeniu przez kredytodawcę, a także przewidująca, że maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Odrzucone zostały także poprawki klubu Zjednoczona Prawica.
Autor: mb / Źródło: PAP