Z kraju

Z kraju

Unia wypowiada wojnę alkoholowi. Najtańsza wódka za 32 zł?

Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Prezes PKP: inwestycje w kolej jak plan Marshalla, wkrótce nadrobimy opóźnienia

Jesteśmy w połowie drogi bardzo poważnych kolejowych inwestycji infrastrukturalnych. Na lata 2015-2020 dostaniemy z Unii Europejskiej 10,5 mld euro. To ogromna kasa i polski plan Marshalla. Dzięki temu nadrobimy opóźnienia, z którymi mieliśmy jeszcze niedawno do czynienia - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes PKP Jakub Karnowski przy okazji odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dopalacz dla europejskiej gospodarki coraz bliżej

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. Budżetu oraz ds. Gospodarczych i Monetarnych uzgodniły stanowisko w negocjowaniu z Radą UE tzw. planu Junckera. Rozmowy rozpoczynają się 23 kwietnia i mają się zakończyć do czerwca.

Aplikacja na smartfony pokaże ciekawe polskie drzewa

Zdjęcia i informacje o ciekawych przyrodniczo i historycznie polskich drzewach - jak "Wiąz z Pawiaka", propozycje wycieczek szlakiem drzew uwzględniających lokalne atrakcje turystyczne i atlas drzew - zawiera aplikacja na smartfony "Drzewa z klimatem".

Rafał Hirsch: Europa mięknie, bo ma więcej do stracenia niż Grecja

Grecji kończą się pieniądze. Tym razem podobno już naprawdę, naprawdę się kończą. Podobno ostatnie zapasy gotówki mają pójść na wypłaty emerytur i pensji pod koniec kwietnia i potem już w kasie zero. Minister finansów Janis Warufakis rozkłada ręce i wydaje się mówić: „Będziemy bankrutować Europo, bo nie dajesz nam innego wyjścia. Sama stracisz na tym więcej niż my”. I tu Warufakis ma rację.

Udziałowcy "frankowych" banków nie zobaczą zysku? Komisja ostrzega

Komisja Nadzoru Finansowa ostrzega właścicieli banków ze znaczącą ekspozycją na kredyty walutowe, w tym Skarb Państwa, że niezrealizowanie zaleceń w sprawie zatrzymania zysków za ubiegły rok może oznaczać "działania nadzorcze" w odniesieniu do samego banku, osób nim kierujących lub akcjonariuszy - podała KNF w komunikacie.

"W Polsce potrzebny jest system kas oszczędnościowo-budowlanych"

W Polsce jest potrzebny system kas oszczędnościowo-budowlanych, który mógłby ustabilizować finansowanie mieszkalnictwa i budować skłonność do długoterminowego oszczędzania – ocenił w poniedziałek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

JSW ma nowego szefa. Szlęk za Zagórowskiego

Nowy prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej został Edward Szlęk - poinformowała w poniedziałek spółka. Dziś Rada Nadzorcza JSW podjęła decyzję o jego nominacji, jak czytamy - “jednogłośnie”. Szlęka na stanowisko zostanie powołany formalnie 27 kwietnia.

"Polska energetyka przeżywa boom inwestycyjny"

Polska energetyka przeżywa obecnie boom inwestycyjny liczony w miliardach euro – ocenił minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Postulował większą swobodę dla krajów UE w tworzeniu własnych miksów energetycznych oraz wcielanie w życie idei „unii energetycznej”.

"Trzeba konkurować poprzez wiedzę, a nie niskimi kosztami"

Promowanie innowacyjności to klucz do lepszej jakości życia, zwłaszcza w Europie, gdzie trzeba konkurować poprzez wiedzę, a nie niskimi kosztami - przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Berlin, Dublin i Madryt. Oto najatrakcyjniejsze miasta do inwestowania

Berlin, Dublin i Madryt znalazły się w czołówce rankingu atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2015", opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute. Warszawa znalazła się na 14. miejscu zestawienia. Raport podkreśla też, że rośnie zainteresowanie inwestorów rynkami najbardziej dotkniętymi przez kryzys finansowy oraz miastami spoza tzw. pierwszej ligi.

"Polska gospodarka pokazała pazur"

Poniedziałkowe dane GUS dotyczące m.in. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za marzec zaskoczyły na plus. W efekcie zyskał złoty, a ekonomiści z optymizmem patrzą na kolejne miesiące, które mają być jeszcze lepsze.

Komorowski na EKG: nie da się dalej konkurować wyłącznie niskimi kosztami pracy. Będą ulgi na innowacje?

Polska staje się coraz bardziej istotną cząstką rozwoju gospodarki europejskiej - mówił prezydent RP Bronisław Komorowski podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prezydent podkreślił, że "ważne jest wzajemne zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami". I zwrócił uwagę, że nadal brakuje w Polsce mechanizmów wspierania innowacyjności, a bez nich trudno jest konkurować na globalnym rynku.

Sto miliardów na drogi wydane, kolejne już czekają. Plany są ambitne

Wydatki Krajowego Funduszu Drogowego w latach 2004-2014 wyniosły 132,7 mld zł, z czego 98,6 mld zł na drogi - powiedział wiceprezes BGK Radosław Stępień. Zapowiedział prawdopodobnie jedyną w tym roku emisję obligacji na rzecz KFD, do której być może dojdzie pod koniec II lub w III kwartale.

Czas to pieniądz, więc planuj jak najlepiej. Oto kilka rad

Jak wiadomo, czas to pieniądze. Warto zatem zastanowić się, jak efektywnie planować swój dzień - zarówno w pracy jak i w czasie wolnym. Okazuje się bowiem, że można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka godzin tygodniowo. - Jedna minuta poświęcona na plan pozwala zaoszczędzić 10 minut z czasu potrzebnego na realizację tego planu - podkreślił Krzysztof Janowski, trener biznesu.