Z kraju

Z kraju

Polityka i pieniądze

Szef sejmowej komisji finansów publicznych bardzo sceptycznie o rządowym projekcie zmian w OFE. Zdaniem Dariusza Rosatiego, jeśli ustawa przejdzie, to zostanie zapewne zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei minister finansów uważa, że potrzebna jest głęboka rekonstrukcja rządu, a nowa ekipa powinna przygotować program nie tylko na końcówkę kadencji, lecz także na następną. O tym pomyśle, a także o reformie OFE rozmawialiśmy z Marcinem Święcickim z PO i Zbigniewem Kuźmiukiem z PIS.

Posada po znajomości?

Koniec z partyjnym rozdawaniem stanowisk swoim - to jedno z haseł z jakim Platforma Obwyatelska szła do wyborów. Po ponad sześciu latach rządzenia na jaw wyszłą tak zwana afera taśmowa, która kaze zadac pytanie, czy to były tylko puste obietnice. Co najmniej kilkanaście osób powiązanych z rządzącą partią trafiło do zarządów i rad nadzorczych KGHM oraz pokrewnych spółek. O tym jak politycy traktują spółki Skarbu Państwa rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Jasieckim z Instytutu filozofii i socjologii PAN i Grażyna Kopińską z fundacji im. Stefana Batorego.

Ożywienie gospodarcze na dłużej zagości w Europie?

Poznaliśmy kolejne dobre dane z europejskiej gospodarki. Indeks PMI dla usług dla strefy euro wzrósł do 51,6 punktów. Indeks dla większości państw również utrzymuje się powyżej bariery 50 punktów, rozdzielającej wzrost od kurczenia się sektora. O kondycji europejskiej rozmawialiśmy z głównym ekonomistą banku Millennium, Grzegorzem Maliszewskim.

Burza wokół OFE

Krytyka proponowanych przez rząd zmian w funkcjonowaniu OFE zatacza coraz szersze kręgi. Już nie tylko opozycja i przedstawiciele funduszy ale również członkowie partii rządzącej widzą coraz więcej problemów wynikających z proponowanych zmian. Naszymi gośćmi w tym temacie byli profesor Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Cezary Michalski z Krytyki Politycznej.

Rewolucja klimatyczna?

Konferencja klimatyczna ONZ w Warszawie od poniedziałku. Na szczyt może przyjechać ponad 10 tys. przedstawicieli państw i organizacji pozarządowych. Konferencje klimatyczne ONZ to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Dla Polski jest to ważne, bo do 2020 roku Unia Europejska chce zredukować emisję dwutlenku węgla o 20%, a polska gospodarka jest oparta w ogromnej mierze na nieekologicznym węglu. O tym, czy klimatyczny szczyt w Warszawie może wnieść coś nowego do tej dyskusji rozmawialiśmy z Katarzyną Kłaczyńską, starszym menedżerem w EY Law.

Brat VAT odlicza materiały budowlane

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane od 1 stycznia 2014 r. obejmować będzie wyłącznie materiały zakupione przed tą datą. Nie będzie możliwości występowania o zwrot podatku VAT w stosunku do towarów kupionych po 31 grudnia 2013 r. Wyjątkiem będą jednak osoby do ukończenia 36 roku życia, w przypadku których przedłużone zostanie prawo do korzystania ze zwrotu VAT na kolejne lata.

Wyczerpująco o OFE

Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek na konferencji jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki. W programie "Blajer mówi: Biznes" dyskutujemy nad kontrowersyjnym projektem ustawy.

Zmiany w systemie emerytalnym

Ważne aby rząd dokonał analizy konstytucjonalności projektu, uważa Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w kancelarii prezydenta. Jej zdaniem OFE nadal powinno być traktowane jako element obowiązkowy systemu emerytalnego. Ma ona wiele uwag do propozycji zmian w systemie emerytalnym o których mówiła w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Milion w portfelu

Portfel Marka Świętonia, niezależnego analityka zyskał od początku inwestycji blisko 40%. W ostatniej odsłonie zyskuje prawie 13%. Najwięcej zarobił na akcjach spółki Fota (85%). W najbliższej odsłonie redukuje zaangażowanie w akcje. Utrzymuje też 30% portfela w gotówce.

Kerry w Polsce

Polska jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie - powiedział sekretarz stanu USA. John Kerry podkreślił, że można mówić o polskim cudzie gospodarczym. Czy można tę wypowiedź traktować jako zapowiedź zwiększonych inwestycji Stanów Zjednoczonych w Polsce? Naszym gościem był Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Amerykańska rezerwa Federalna nie powinna zbyt pochopnie ograniczać skupu aktywów - ocenia Marcin Kacperczyk. FED przewiduje, że kiedy bezrobocie spadnie do 6,5%, program Quantitative Easing będzie mógł zacząć być ograniczany. Jednak zdaniem profesora Imperial College of London powinno się to stać dopiero wtedy, kiedy bezrobocie będzie jeszcze niższe. Obecnie pracy nie ma 7,2% Amerykanów.

Twoja emerytura

Ustawa o OFE była zła od samego początku, ale można było zmienić ten system, nie go likwidować, a obecne działania rządu przypominają działania sekty i zmierzają ku katastrofie - jak Titanic. To opinia gości TVN CNBC. Stanisława Kluzy, byłego szefa KNF i Adama Rucińskiego, prezesa BTFG.

Przedsiębiorca roku EY

Oceanic finalistą konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Ze współwłaścicielką kosmetycznej firmy Dorotą Soszyńską rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Twoja emerytura

Narodowy Bank Polski mógłby wspierać płynność OFE - poinformował w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes NBP. O reformie emerytalnej rozmawialiśmy z Pawłem Klimkowskim, ekspertem ds. zarządzania aktywami Opera TFI i Jackiem Dekarzem z RDM Wealth Management.

Lotos w Norwegii

5 lat zajmie Lotosowi odzyskanie pieniędzy inwestycji z pechowego odwiertu na norweskim złożu Yme - mówi na naszej antenie prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Lotos za ponad pół miliarda złotych kupił dziś kolejne złoża na norweskim szelfie kontynentalnym. Zakup nowego aktywa pozwoli Lotosowi odzyskać straty, jakie poniósł na YME, bo zgodnie z norweskim prawem przez jakiś czas od produkcji z nowych złóż nie będzie musiał odprowadzać podatku.

Twoja emerytura

W dyskusji o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych za mało jest argumentów merytorycznych, a za dużo polityki, uważa profesor Marek Góra, jeden z twórców reformy emerytalnej. Uważa on, że najważniejsze jest uratowanie samej ustawy emerytalnej, która nie powinna być postrzegana jedynie przez pryzmat OFE.

Twoja emerytura

Pytanie o to, czyje są środki przekazywane do OFE jest jedną z głównych wątpliwości, która towarzyszy zmianom w systemie emerytalnym. Aleksandra Wiktorow zwraca uwagę, że takie kwestie w ogóle nie były podnoszone, kiedy kilkanaście lat temu decydowano o przymusowych składkach do OFE. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI jest jednak zaniepokojony, że jedną ustawą można zmieniać tak istotne sprawy dotyczące własności.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?

Zakup domu czy mieszkania to zazwyczaj jeden z najpoważniejszych zakupów w życiu. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem? Jak zabezpieczyć się, by w przypadku problemów dewelopera odzyskać zainwestowane pieniądze? Naszym gościem w tym temacie był Marcin Walczyński, radca prawny, partner w kancelarii Walczyński, Kalinowski i Partnerzy.

Zamieszanie z reformą OFE

Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w funkcjonowaniu w OFE w ogniu krytyki. Eksperci wciąż spierają się czy przenoszone do ZUS pieniądze są publiczne i jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały proponowane zmiany. Gośćmi TVN CNBC były Agnieszka Nogajczyki-Simeonow, prezes Allianz PTE, oraz prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.

"Twoja" emerytura

Kto jest właścicielem środków zgromadzonych w OFE? To pytanie ostatnio powtarzane jest do znudzenia. Jednak nawet Rada Gospodarcza przy premierze nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ żaden z członków Rady „nie zna się na prawie” może z wyjątkiem Bogusława Grabowskiego, który uważa, że do żadnej prywatyzacji systemu emerytalnego nie doszło i pieniądze w OFE są częścią publicznego, powszechnego i obowiązkowego systemu.

"Twoja" emerytura

Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek na konferencji jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki.

Twoja emerytura

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia RCL podważa sens dalszej legislacji projektu. Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich krytycznie patrzy na propozycje rządowe i ostrzega, że ustawa może doprowadzić do likwidacji części kapitałowej systemu emerytalnego.

Twoja emerytura

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia RCL podważa sens dalszej legislacji projektu. Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich krytycznie patrzy na propozycje rządowe i ostrzega, że ustawa może doprowadzić do likwidacji części kapitałowej systemu emerytalnego.

Milion w portfelu

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia Centrum jest zdania i podważa sens dalszej legislacji projektu. Towarzystwo Ekonomistów Polskich uważa że wymóg inwestowania 75% aktywów w OFE jest złym rozwiązaniem.

Plany Bakallandu

Bakalland zakończył z Litwinami spór w sprawie Mispolu. Teraz obie strony zapowiadają współpracę. O tym, jakie sa plany producenta bakalii rozmawialiśmy z jego prezesem Marianem Owerko.

Droga do ożywienia

Utrzymują się dobre nastroje wśród menedżerów w europejskim przemyśle. Październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu całej strefy Euro wzrósł zgonie z oczekiwaniami do 51,3 punktów z 51,1 punktu we wrześniu. Lepiej wypadł też indeks w Niemczech czy Hiszpanii. Przyszły rok będzie lepszy dla europejskich gospodarek niż obecny prognozuje ekonomistka HSBC na Europę Centralną. Agata Urbańska-Giner podkreśla, że nastroje pozostaja optymistyczne mimo, że dane w ostatnich tygodniach nie były jednoznacznie pozytywne.

Droga do ożywienia

Utrzymują się dobre nastroje wśród menedżerów w europejskim przemyśle. Październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu całej strefy Euro wzrósł zgonie z oczekiwaniami do 51,3 punktów z 51,1 punktu we wrześniu. O kondycji europejskiej gospodarki rozmawialiśmy z Marcinem Mrowcem, głównym ekonomistą Pekao SA.

Twoja emerytura

Trudny do wyobrażenia bałagan - to zdaniem Jeremiego Mordasewicza czeka nas, jeśli zmiany w OFE wejdą w życie, a potem okaże się, że są niekonstytucyjne. Dziś kolejne instytucje przedstawiły swoje opinie ws. zmian w systemie emerytalnym. Rządowe Centrum Legislacji podkreśla, że proponowane zmiany kłócą się z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa. Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan ostrzega rząd przed - jak sam mówi - jechaniem po bandzie.

Burza wokół OFE

Ustawa o zmianach w OFE pod falą krytyki, nie tylko ze strony rynku kapitałowego i funduszy emerytalnych, ale również instytucji rządowych. Czy mimo to planowane zmiany wejdą w życie? A jeśli nie, to czy przyszłoroczny budżet jest zagrożony? O tym jak to zamieszanie może wpłynąć na finanse państwa rozmawialiśmy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą Noredea Bank Polska i Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE.

Rozmowy kontrolowane

Washington Post donosi, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego przechwytuje dane wysyłane między serwerami amerykańskich firm. Na podsłuchu mają być linie światłowodowe łączące serwery googla i yahoo. Członkowie gabinetu brytyjskiego premiera Davida Camerona mają zakaz wnoszenia iPadów na posiedzenia, ponieważ zachodzi ryzyko, że zagraniczne służby wywiadowcze mogą je namierzyć i podsłuchać poufne obrady. Naszym gościem w tym temacie był Piotr Schramm z kancelarii Gessel, Koziorowski SP. K