Rada Nadzorcza Tauronu odwołała w czwartek prezesa Dariusza Luberę i dwóch wiceprezesów. Nowym prezesem Tauronu został Jerzy Kurella - podała spółka w komunikacie.
Stanowisko stracił też wiceprezes ds. korporacji Aleksander Grad oraz wiceprezes zarządu ds. handlowych Katarzyna Rozenfeld. Jak podała spółka, z funkcji w zarządzie zrezygnowali wiceprezes zarządu ds. handlowych. Stanisław Tokarski i wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki. Rada powołała Michała Gramatykę na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. handlowych, a Henryka Borczyka na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. korporacji.
Akcje Taurona notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych zniżkują o ponad 2 proc.
Nowy prezes
Jerzy Kurella, który został szefem Tauronu, tej jednej z największych polskich firm, w przeszłości pełnił obowiązki prezesa potentata gazowego PGNiG. P.o. prezesa PGNiG Kurella - wtedy wiceprezes ds. handlowych - został w lipcu 2013 r. po burzliwym odwołaniu ze stanowisk ówczesnej prezes Grażyny Piotrowskiej-Oliwy oraz wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego. Pracę stracili wówczas nie tylko zarządzający PGNiG - ze stanowiskiem pożegnał się również ówczesny szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski. W grudniu 2013 r., gdy w wyniku konkursu prezesem PGNIG został Mariusz Zawisza, Kurella wrócił na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych. Rok później, 29 grudnia 2014 RN odwołała go z tego stanowiska. Decyzja zapadła jednogłośnie. Jak mówiła wtedy rzeczniczka spółki wypływ na decyzję miała ocena merytoryczna pracy Jerzego Kurelli.
Odejście Grada
Odwołany w czwartek wiceprezes ds. korporacyjnych Aleksander Grad to postać znana w polskiej polityce i gospodarce. W latach 2007-2011 był ministrem skarbu; w resorcie nadzorował m.in. wprowadzenie na giełdę PZU, GPW, Tauron Polska Energia, PGE, Enei, Bogdanki, JSW oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie. Po odejściu ze stanowiska szefa resortu w 2012 r. Grad trafił do PGE EJ spółki odpowiadającej za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jej prezesem był do 2014 r. W lutym 2014 - został członkiem RN spółki Taurona, która w tym samym miesiącu delegowała go do wykonywania czynności członka zarządu spółki. Od lutego 2014 r. Grad jest też członkiem Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii. Był posłem na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Mandat poselski złożył w czerwcu 2012 r.
Zmiana po 7 latach
Dariusz Lubera był prezesem zarządu Taurona od marca 2008 r. Karierę zawodową rozpoczynał w 1983 roku w Zakładach Mechanicznych Tarnów. Od 1985 roku związany zawodowo z energetyką dystrybucyjną. W Zakładzie Energetycznym Tarnów, a następnie w Enionie przeszedł wszystkie szczeble kariery od referenta po stanowisko Prezesa Zarządu. W latach 2001-2003 Lubera był członkiem rady nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Od 1998 do 2008 roku był prezesem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Od 2008 roku stoi na czele Zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. Jest też wiceprezesem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Wiceprzewodniczącym Rady Krajowej Izby Gospodarczej.
Oświadczenie do mediów
Po informacji o odwołaniu dotychczasowy zarząd Taurona przesłał do mediów oświadczenie.
- Dotychczasowy zarząd Tauron Polska Energia był dobrze oceniany przez zewnętrzne otoczenie, w tym przez przedstawicieli rynków finansowych oraz środowisko branżowe. Fundamentem tej opinii był autorski skład zarządu zaakceptowany przez Radę Nadzorczą. W naszym przeświadczeniu, zarząd w tym składzie stanowił drużynę, której największą zaletą był profesjonalizm oraz wzajemna lojalność i zaufanie - napisali w oświadczeniu wszyscy członkowie dotychczasowego zarządu grupy, dodając, że "misja zarządu w dotychczasowym składzie została świadomie przerwana" po odwołaniu przez radę trzech członków zarządu grupy. - Należy podkreślić, że członkowie zarządu świadomi ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu spółki Tauron Polska Energia, obejmujących solidarne odejście całego zarządu, oraz mając na uwadze troskę o zarządzanie powierzonym majątkiem, zwrócili przed posiedzeniem Rady Nadzorczej jej szczególną uwagę na konieczność podjęcia stosownych kroków, które umożliwią ciągłość funkcjonowania spółki - dodano. - Jednocześnie członkowie zarządu zwrócili uwagę na duże ryzyko reputacyjne w zakresie postrzegania spółki przez rynki i instytucje finansowe oraz konieczność wzięcia przez radę nadzorczą pełnej odpowiedzialności za obecną i przyszłą kondycję finansową - dodano.
Jedna z największych firm
Grupa Tauron jest jedną z największych firm w Polsce. Jej kapitał własny wynosi ok. 20 miliardów zł. Jest też największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Sieci dystrybucyjne spółek należących Taurona obejmują 18,3 proc. powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km kw., za pośrednictwem 258 tys. km linii energetycznych. Spółki skupione w Grupie Tauron sprzedają około 38,6 TWh energii elektrycznej (w 2014 r.) do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego oraz osiąga 5 proc. wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego. Jest też drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w Grupie w 2014 r. to około 4,8 GW. Grupa Tauron to także największy dostawca ciepła na Górnym Śląsku.
Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, tauron.pl