Z kraju

Z kraju

Prawie dwie dekady na rynku i nagłe bankructwo. Najważniejsze informacje o Alfa Star

"Witamy Cię w miejscu spotkań fanatyków podróży. Nasz FanPage jest pełen niespodzianek" - tak wita potencjalnych klientów Alfa Star na Facebooku. Touroperator działający od prawie dwóch dekad na rynku, jeszcze w piątek zachęcał do kupowania wycieczek. Dzień później biuro Alfa Star ogłosiło bankructwo zostawiając za granicami kraju ok. 1,6 klientów. W ich powrocie do Polski pomaga teraz Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

Pilnie musi wrócić do Polski 500 klientów Alfa Star. Ale "biuro nie współpracuje"

- Biuro Alfa Star w ogólnie nie współpracuje - poinformowała Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Za granicą przebywa nawet 1,6 tys. klientów biura podróży, które wczoraj ogłosiło upadłość. Sprowadzenie ich do kraju jest utrudnione, a "w wielu miejscach m.in. Bułgarii, Turcji, na Rodos turyści nie mają dachu nad głową".

Biuro Alfa Star zbankrutowało. Co z turystami?

- Pocieszające jest to, że nowe zmiany w ustawie o usługach turystycznych nakazują marszałkom ściągnąć klientów do Polski - ocenił Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, komentując informację o upadku biura Alfa Star. Według mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego sprawa dotyczy ponad 1,6 tys. turystów. Najprawdopodobniej przebywają w Grecji, Bułgarii, Egipcie i Turcji, bo tam upadłe biuro organizowało wycieczki.

Alfa Star. Jeszcze wczoraj reklamowali wycieczki, a dziś ogłosili upadłość

Alfa Star S.A. w związku z utratą płynności finansowej zmuszony jest do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej - czytamy na stronie przewoźnika. - To cios. To było bardzo dobre biuro o długim stażu, było bardzo popularne - powiedział w rozmowie TVN24 Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Problem może dotyczyć 1500 osób – szacuje Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Szukasz mieszkania? Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Sierpień i wrzesień to tradycyjnie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim studentów szukających lokali przed zbliżającym się rokiem akademickim. Korzystają z tego oszuści i naciągacze, którzy zbierają w tym okresie swoje największe żniwo. Podpowiadamy, jak ich rozpoznać i jak nie dać nabić się w butelkę.

Pierwszy taki w Polsce. Zobacz, jak wygląda ekodworzec w Nasielsku

Darmowy internet, panele słoneczne, odzyskiwanie deszczówki, energooszczędne oświetlenie z czujnikami ruchu, mapa dla niepełnosprawnych i pokój do przewijania dziecka - zalet nowego dworca w Nasielsku jest jeszcze więcej. Kosztował ok. 5,4 mln zł a według PKP zastosowane w nim rozwiązania pozwolą obniżyć koszty utrzymania o 40 proc. W tym roku powstaną jeszcze trzy takie obiekty.

Frankowicze vs banki. "Ustawa przerosła PO i nikomu nie pomaga"

Problemem kredytów walutowych jest szereg niedozwolonych przez polskie prawo zapisów w ich treści. Ustawa frankowa przerosła PO - powiedział w "Otwarciu Dnia" Mariusz Zając, sekretarz stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Zdaniem Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK, ustawa jest niepotrzebna, bo kredytobiorcy zadłużeni we frankach "mają dobrą spłacalność kredytów, stać ich na nie i jest to grupa społeczna, która zarabia więcej".

GUS: w II kwartał 2015 PKB wzrósł o 3,3 proc. rdr

W drugim kwartale tego roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku – wynika ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt był zgodny z podanym wcześniej przez GUS tzw. szybkim szacunkiem PKB.

Przedsiębiorcy boją się współpracy z nowicjuszami

Złe opinie krążące w internecie na temat firmy lub też brak jakikolwiek opinii oraz krótki okres prowadzenia działalności - to najczęstsze powody nieufności przedsiębiorców do nowych kontrahentów – wynika z badań Rzetelnej Firmy.

Podatek obrotowy kontra CIT

Coraz więcej przedsiębiorców jest za rezygnacją z podatku od firm CIT i zastąpieniem go daniną od obrotu, pisze "Gazeta Wyborcza".

VAT zostaje po staremu

Rząd nie zdecyduje się na wyborczy prezent w postaci wcześniejszej obniżki podatku VAT, twierdzi "Puls Biznesu", powołując się na informatora z resortu finansów.

Emeryturę daj sobie sam

W pierwszym półroczu br. aż o 16 proc. wzrosła liczba indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, na które dokonano wpłat, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego.

Superpomocy dla frankowiczów nie będzie. Koszty przewalutowania kredytów "pół na pół"

Senacka komisja budżetu i finansów rekomenduje, by koszty przewalutowania kredytów frankowych pół na pół poniosły banki i frankowicze. Tym samym komisja zaleca, by ustawa przyjęta przez Sejm zmieniła brzmienie i wróciła do pierwotnej postaci. W wersji uchwalonej przez Sejm 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów we frankach miały ponosić banki. Głosowanie w izbie wyższej ma odbyć się na posiedzeniu, które rozpocznie się 2 września.