Z kraju

Z kraju

Zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u i banku spółdzielczym

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Jowisz w Czeladzi - podała we wtorek KNF. To kolejne takie decyzje Komisji.

"Kredytobiorcy w złotówkach nie mogą być w gorszej sytuacji niż frankowicze"

- Myślę, że nastąpi jednak refleksja nad tą decyzją i że nastąpią zmiany w tej ustawie - powiedział o najnowszej propozycji dla frankowiczów Kazimierz Kleina, senator PO. Jak podkreślił, "nie możemy doprowadzić do sytuacji takiej, w której osoby, które zaciągnęły kredyty w złotówkach będą w gorszej sytuacji od tych, którzy brali kredyty we frankach". Gość TVN24 Biznes i Świat zapowiedział, że ustawą 27 sierpnia zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Siłownia, joga, jaccuzi. Tak fiskus zadba o swoich pracowników

Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na udostępnienie skarbowcom i ich rodzinom obiektów sportowych. Ćwiczenia mają służyć zwiększeniu tężyzny fizycznej urzędników skarbowych, a tym samym ich wydajności i motywacji do działania – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Sejm hojniejszy dla frankowiczów. "Nadzieja w Senacie, trzeba to odwrócić"

- Przewalutowanie to fatalny pomysł - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem ustawa przyjęta przez Sejm "to jest destabilizowanie systemu bankowego". - Ten sejm jest gorący, wyborczy i przez to staje się niepoczytalny. Nadzieja w Senacie. To trzeba odwrócić - dodał.

Przemysł pod presją. ArcelorMittal ogranicza produkcję, KGMH stawia na "własne źródła"

W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach - podała w poniedziałek rzeczniczka firmy Sylwia Winiarek. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice – zatrzymano część przetwórczą. Jako "bardzo poważną" obecną sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

"Rząd modli się, żeby upał wreszcie się skończył"

- Nie możemy wykluczyć, że będziemy mieli przez następny miesiąc upały, a wtedy Polska stanie przed prawdziwym ryzykiem przerw w dostawie energii elektrycznej, także dla gospodarstw domowych - uważa Wojciech Jakóbik z sersiwu Biznes Alert. Jak dodał, "wtedy staniemy przed prawdziwym problemem, na który rząd będzie musiał odpowiedzieć nie za pomocą jednego spotkania kryzysowego, tylko interwencyjnych działań". Zdaniem Jakóbika, "rząd w tym momencie modli się, żeby upał się wreszcie skończył".

Odbiorcy prądu pod kontrolą. Nie będą przestrzegać ograniczeń, mogą dostać karę

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział w poniedziałek Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. URE podkreśla, że odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu. Dodaje, że "aktualne ograniczenia (...) dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej".

Kopacz uspokaja: indywidualni odbiorcy prądu bezpieczni, ograniczenia dla przedsiębiorstw

Indywidualnym odbiorcom oraz instytucjom takim jak szpitale nie grożą przerwy w dostawach energii - zapewniła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Premier dodała jednak, że częściowe ograniczenia będą dotykać ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw. Jak poinformował z kolei wicepremier Janusz Piechociński, we wtorek rząd ma zająć się projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów.

20. stopień zasilania, czyli co dokładnie? "Do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach"

Upały, które utrudniają pracę elektrowni oraz masowo wykorzystywana klimatyzacja, co przekłada się na rekordowe zapotrzebowanie na prąd - to zdaniem ekspertów powody wprowadzonych przez PSE ograniczeń w dostawach energii. - Nieoficjalnie wiadomo, że do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach. Część z nich nie była uruchamiana przez 2-3 lata. Mogą być awaryjne - podaje PAP.

Fala upałów bije w energetykę. "Polska jest zapóźniona"

- Mamy bardzo poważny problem. Mówiliśmy, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy 30 proc. nadwyżkę mocy, którą może dysponować operator systemu przesyłowego. A dziś okazuje się, że wprowadzamy ograniczenia - mówi Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki. - Mamy mało możliwości przeciwdziałania takim sytuacjom w sensie produkcji energii na własne potrzeby oraz jej magazynowania. Pod tym względem Polska jest zapóźniona - uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

UOKiK: Sprzedawcy energii z grupy Tauron mogli nadużywać pozycji

Działanie sprzedawców energii elektrycznej z grupy kapitałowej Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE – mogło stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej na rynku energetycznym - ocenił UOKiK. Spółki zobowiązały się do zmiany zakwestionowanych praktyk.

Ograniczenia w dostawach prądu. "Sytuacja jest poważna"

- Sytuacja jest poważna. Wprowadzenie 20 poziomu zasilania oznacza zasilanie tylko do poziomu, który pozwala na utrzymanie urządzeń w ruchu, czyli tak, aby nie zostały zniszczone. Oznacza to bardzo poważne ograniczenia w produkcji. To opóźniający impuls dla gospodarki. Oby trwał jak najkrócej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Ograniczenia w dostawach prądu. "Mamy bardzo trudną sytuację"

Duże fabryki i zakłady przemysłowe muszą liczyć się z ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej. - Mamy bardzo trudną sytuację. Niewykluczone, że będą musiały być wprowadzone dalsze ograniczenia w dostawie energii elektrycznej - powiedział na antenie TVN24 Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Polskie hotele mają ponad 30 mln złotych długów

W 2015 r. do Krajowego Rejestru Długów wpisanych było niemal 1100 obiektów noclegowych, a ich zadłużenie przekracza 31,6 mln zł - wynika z danych KRD. Wierzycielami hotelarzy są m.in. firmy z sektora finansowego oraz handlowego.

Polskie autostrady staną? "W kwestii płynności zbliżamy się do granicy"

Polskie autostrady jeszcze nie są przeciążone ruchem, ale są miejsca, w których zbliżamy się do granicy przepustowości. Są też z reguły bezpieczne, ale zakłócenia w płynności ruchu – w tym bramki poboru opłat – mogą obniżać poziom bezpieczeństwa - wskazuje prof. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej.