Z kraju

Z kraju

KE ocenia polską gospodarkę mniej optymistycznie niż rząd

Prognoza KE dotycząca wzrostu PKB Polski w przyszłym roku jest niższa od tej zawartej w budżecie (3,8 proc.). Choć, jak stwierdza Marek Rogalski z DM BOŚ to "nic negatywnego nie przynosi", zarówno jeśli chodzi o giełdę, jak i złotego.

Gorąca polemika o OFE. "Emerytury pod palmami to fikcja"

- Pieniądze z OFE pracują na rozwój gospodarczy i nowe miejsce pracy - twierdzi zwolenniczka tych funduszy Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Nie zgadza się z tym prof. prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH twierdząc, że ten system pogrąża państwo polskie przyczyniając się do wzrostu zadłużenia. Ekspertki dyskutowały o decyzji Trybunału Konstytucyjnego w programie "Otwarcie dnia" na antenie TVN24 BiŚ.

Londyn zawiesza loty do Egiptu, Berlin odradza. Polski MSZ: monitorujemy sytuację

Po katastrofie na Synaju Brytyjczycy zawieszają loty do Szarm el-Szejk i pracują nad ściągnięciem z Egiptu do kraju swoich obywateli. Także niemiecki rząd ostrzega przed turystycznymi wyjazdami na Półwysep Synaj. Polski MSZ na razie jedynie "na bieżąco monitoruje sytuację". Również krajowe biura podróży nie podejmują żadnych kroków. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Most energetyczny Polska - Litwa gotowy

PSE przekazały w środę do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis – granica RP. To ostatni po stronie polskiej element mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - podał operator polskiego systemu elektroenergetycznego.

Związkowcy odwołani z Rady Nadzorczej PKP. "To bezprawie"

Leszek Miętek i Zenon Kozendra odwołani przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP z rady nadzorczej spółki twierdzą, że zostali odwołalni bezprawnie. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyjaśnia, że przyczyną odwołania była "utrata zaufania".

PGNiG: związkowcy chcą protestować. Poszło o 5 tys. zł

Większość pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za akcją protestacyjną, w tym strajkiem - poinformowała w środę spółka. Związkowcy nie zgodzili się na nagrodę roczną w wysokości 5 tys. zł.

PKP zmienia statut. W radzie nadzorczej spółki mogą zasiąść szeregowi pracownicy

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKP, które odbyło się 2 listopada 2015 roku doszło do zmiany statutu spółki - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Resort tłumaczy, że ta zmiana poszerza krąg kandydatów na stanowisko członka rady nadzorczej spółki dając możliwość zasiadania na tym stanowisku szeregowym pracownikom, a nie tylko tym, którzy mają poparcie dużych struktur związkowych.

LOT szykuje się do strajku. "Personel będzie skrupulatny"

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformował, że w czwartek zacznie akcję protestacyjną. W przypadku, gdy nie da ona rezultatu, możliwy jest strajk ostrzegawczy. Protest będzie polegał na skrupulatnym i nieśpiesznym wypełnianiu procedur przez personel, który walczy o wyższe płace. LOT zapewnił, że mimo protestu rejsy będą odbywać się zgodnie z rozkładem.

Reforma OFE zgodna z konstytucją

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Dziś decydujące orzeczenie w sprawie emerytur. Reforma zostanie cofnięta?

- Liczę, że dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego fundusze znów będą mogły inwestować w obligacje. Bo chyba wolimy mieć dług publiczny w kraju a nie za granicą - powiedział w "Otwarciu Dnia" dr Wojciech Nagel z Business Center Club. Z kolei Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE stwierdził, że zmiany w OFE spowodowały pogorszenie bezpieczeństwa systemu emerytalnego.

PiS już wycofuje się z obietnic? "Obniżka stawki VAT nic nie da"

- Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - powiedział prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT. Obniżenie podatku VAT do 22 proc. zapowiadała na lipcowej konwencji PiS kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło. Także w programie wyborczym PiS możemy przeczytać, że podatek VAT należy obniżyć.

Dane GUS: Mazowsze motorem całej gospodarki

Już ponad jedną piątą PKB Polski generuje Mazowsze. W przeliczeniu na 1 mieszkańca to ponad 69 tys. zł – wynika z najnowszych danych GUS. Jednak największy wzrost produktu krajowego w 2013 r. zanotowało woj. podkarpackie.

Polska herbata pojedzie do... Chin. Nasze start-upy zdobywają Azję

Chociaż gospodarcze relacje polsko-chińskie pozostawiają wiele do życzenia, nie zrażają się tym małe i dynamiczne start-upy, które bez kompleksów wchodzą na chiński rynek i przyciągają zainteresowanie tamtejszych gigantów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Rezerwujesz pokój przez internet? Teraz oferty mają być korzystniejsze

UOKiK stwierdził, że czterech działających w Polsce właścicieli platform rezerwacyjnych stosowało budzące wątpliwości klauzule, co mogło powodować, że rezerwując pokój klienci płacili zawyżone ceny. Chodzi o Hotel Reservation Service (obsługujący m.in. hrs.pl), Expedia Lodging Partner (m.in. expedia.com), Booking.com (m.in. booking.com) oraz eTravel (m.in. hotele.pl). Urząd zwrócił się do nich o dobrowolne zaniechanie ich stosowania.

Siemoniak: PiS spiera się ze sobą w sprawie caracali

- Ta decyzja nie będzie prosta. Liczę, że nowy minister obrony podejmie decyzję w interesie sił zbrojnych - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat o kontrowersyjnym przetargu w sprawie zakupu caracali minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. I dodał: - MON to nie miejsce dla radykalnego harcownika. Jedno zdanie powiedziane za dużo może dużo kosztować.

Sebastian Kulczyk wybiera nową drogę. Zainwestuje w Apple, Google i Teslę?

Zarządzanie Kulczyk Investments spadło nagle na Sebastian Kulczyka, syna zmarłego najbogatszego Polaka. Jak jednak zapewnia spadkobierca fortuny, śpi dobrze, bo wie, że ma "wspaniałych współpracowników w firmie, którzy tworzą wielki zespół" i wie, co chce osiągnąć. W rozmowie z "Financial Times" zdradza plany na przyszłość.