Co zrobić, aby otrzymać świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus? W TVN24 Biznes i Świat odpowiedzi na te pytania udzielił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniał w TVN24 Biznes i Świat, że aby otrzymać świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wcale nie trzeba osobiście iść do urzędu.
Co zrobić?
- Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie ma konto w banku, które obsługuje elektronicznie, to wystarczy na nie wejść, aby od 1 kwietnia złożyć wniosek. Tam będzie można go wypełnić. Następnie wniosek powędruje do gminy. Po jego rozpatrzeniu otrzymamy decyzję o tym, że świadczenie zostało przyznane, bądź nie - mówił Bartosz Marczuk i dodał, że w przyszłym tygodniu będzie znana pełna lista banków z pomocą, których będzie można złożyć wniosek online.
- Spodziewamy się, że nawet jeśli nie od razu wszystkie banki przystąpią do programu, to sukcesywnie będzie dołączać cały rynek - dodał wiceminister.
Nie tylko bank
Gość TVN24 Biznes i Świat przypomniał również, że wniosek będzie można złożyć także poprzez przez portal empatia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS oraz ePUAP.
- Zarówno wniosek elektroniczny, jak i tradycyjny są bardzo podobne i banalne do uzupełnienia. Należy podać swoje dane identyfikacyjne, podstawowe osobowe plus dane dzieci. Zatem jeśli ktoś ma troje dzieci, to i przekracza poziom dochodowy, to podaje dane dwojga dzieci: drugiego i trzeciego. Wtedy sprawa jest właściwie załatwiona - powiedział Marczuk.
Decyzja
Wiceminister wytłumaczył, że wniosek można wypełnić również w formie tradycyjnej i przynieść do urzędu. - W pierwszym okresie, w czasie trwania rozruchu programu urzędnicy będą mieli trzy miesiące na wydanie decyzji - wyjaśnił Marczuk.
Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ