Tech
Partner serwisu

Polscy naukowcy uruchomią Trytona. Superkomputer za 30 mln złotych

W poniedziałek Politechnika Gdańska uruchomi nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni, ale też np. biznes.

Polska kiełbasa zamiast sajgonek? Chiński rynek remedium na rosyjskie embargo

Chińczycy chcą jeść ekologicznie i zdrowo, a polskie produkty mogą wkrótce masowo trafić na ich talerze. 50 polskich firm dostanie niepowtarzalną szansę, by przy stosunkowo niewielkich kosztach, dostać się na ten ogromny rynek. Wirtualny Pawilon z Polską Żywnością - tak będzie nazywała się specjalna platforma internetowej sprzedaży, z pomocą której produkty z nad Wisły będą sprzedawane w Chinach. Eksperci twierdzą, że szersze otwarcie tak ogromnego rynku może zniwelować straty wywołane rosyjskim embargiem.

HP dzieli się na dwie firmy. Gigantyczne koszty

Blisko 2 miliardy dol. będzie kosztował proces reorganizacji w Hewlett-Packard. Amerykańska firma informatyczna zdecydowała się na oddzielenie działu PC i drukarek oraz utworzenie dwóch nowych niezależnych spółek Hewlett-Packard Enterprise oraz HP Inc.

Centra miast bez starych aut? Prace trwają, kierowcy już się buntują

Stare auta z zakazem wjazdu do centrów miast? To na razie pomysł, ale może wejść w życie, bo nad zmianą przepisów pracują posłowie Platformy Obywatelskiej. Chodzi o ograniczenie samochodowych spalin. Prace trwają, kierowcy już się buntują, bo nie każdego stać na nowy samochód, a dojechać do centrum trzeba. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Opaska na nogę noworodka. By uchronić go przed porwaniem

Elektroniczna opaska na nodze - nie kojarzy się najlepiej. Ale takie właśnie elektroniczne urządzenia zaczęto zakładać noworodkom w jednym ze szpitali w Belgii. Podobno chodzi o to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo maluchów. Rozwiązanie - nie bez powodu - budzi spore kontrowersje, bo sprawdza gdzie znajduje się małe dziecko.

"Jeśli powstanie iCar, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe"

- Jeśli Apple zdecyduje się wejść do branży motoryzacyjnej, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe - uważa były dyrektor generalny giganta z Cupertiono John Sculley. Jego zdaniem "wymyślanie koła na nowo" to domena tej firmy. - Apple definiuje na nowo doświadczenia użytkowników istniejących technologii - wyjaśnia.

YouTube przyjazny dla dzieci? Google wychowa nowa pokolenie użytkowników

Google wypuszcza na rynek "oczyszczoną" wersję aplikacji YouTube, tylko dla dzieci - pisze CNN Money. Aplikacja o nazwie YouTube Kids umożliwia odtwarzanie filmów odpowiednich do wieku dziecka. Ma też uproszczoną konstrukcję, po której nawet małe dzieci będą umiały się poruszać - czytamy. Aplikacja ma zarabiać na emitowaniu reklam skierowanych specjalnie do dzieci - a to wyjątkowo lukratywny tort.

Google, Facebook, Microsoft i Twitter razem w walce z dżihadem?

Szef MSW Francji Bernard Cazeneuve na piątkowym spotkaniu z przedstawicielami Google'a, Facebooka, Microsofta i Twittera apelował o współpracę w blokowaniu treści ekstremistycznych w internecie. Cazeneuve przebywał z wizytą w Dolinie Krzemowej i San Francisco.

Agenci podsłuchiwali rozmowy i czytali SMS-y. Atak na miliony kart SIM

Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze miały podsłuchiwać rozmowy, czytać SMS-y i e-maile milionów użytkowników telefonów, smartfonów i urządzeń mobilnych. Pracownicy NSA i GCHQ mieli przejąć kody szyfrujące kart SIM z jednej z największych fabryk produkującej te karty. Zdaniem serwisu podsłuchiwani mogli być także Polacy.

Internet dla wszystkich. Giganci szykują cywilizacyjny przełom?

Internet dla wszystkich - w ustach założyciela Facebooka to hasło brzmi jak najbardziej prawdopodobnie. Jednak zadanie bynajmniej nie jest proste. Celem Facebooka jest przekonanie lokalnych operatorów telefonicznych do zaoferowania wybranych usług internetowych za darmo.

Google łamie prawo antymonopolowe? Rosjanie skarżą giganta

Yandex złożył skargę na Google do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (FAS). Zdaniem Rosjan, Amerykanie stosują praktyki monopolistyczne, wywierając niezgodny z prawem nacisk na twórców urządzeń działających na systamie operacyjnym Google'a Android.