Tech

Tech

Na internet wydajemy 6,7 mld zł

Blisko 3/4 gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, w ciągu zeszłego roku pojawił się on w ok. 400 tys. polskich domów – pisze "Rzeczpospolita", przytaczając najnowsze dane GUS.

CES 2015: rysuje w 3D, kosztuje niespełna sto dolarów

Firma Wobbleworks, zajmująca się drukiem 3D zaprezentowała na targach International Consumer Electronics Show w Las Vegas kolejny pisak 3D - 3Doodler 2.0. Umożliwia on "rysowanie" w przestrzeni trójwymiarowych plastikowych obiektów. Jest mniejszy, lżejszy, cichszy i wydajniejszy energetycznie od poprzedniego. Wprowadzono także przycisk umożliwiający zwiększenie przepływu masy plastycznej, dzięki czemu można "rysować" z różną prędkością. Pisak kosztuje 99 dolarów.

Dobry rok dla sprzedawców nowych aut

W 2014 r. w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 372,6 tys. nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych, czyli o 12 proc. więcej niż w 2013 r. To był najlepszy dla sprzedawców nowych aut rok od początku dekady – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Świat technologii: jakie będą samochody przyszłości?

Kierowca może czytać książkę, a nawet uciąć sobie drzemkę - tak przynajmniej twierdzą twórcy samochodów przyszłości. Ludzi za kierownicą mają zastąpić sensory, a trudne parkowanie ma wykonać za nas inteligentny zegarek. Zobaczmy nad czym pracują konstruktorzy.

CES 2015: motoryzacyjne perełki, elektronika i robot

Na trwających w Las Vegas targach CES nie brakuje zarówno elektroniki, jak i nowości motoryzacyjnych. Na odwiedzających targi czeka m.in. robot UBTECH Alpha II, samojezdny koncepcyjny model audi A7 czy mercedes F015. Swój najnowszy model elektrycznego samochodu - model X - pokazała Tesla. Jest też coś dla fanów muzyki - odtwarzacz "Pono player 2" od Pono Music, założonej przez muzyka Neila Younga.

Sony potępia cyberatak hakerów

Kazuo Hirai, prezes Sony potępił atak hakerów na jego firmę, który doprowadził do wycofania z kin filmu “The Interview”. Podczas wystąpienia w czasie targów CES w Las Vegas pochwalił też pracowników, którzy postawili się cyberprzestępcom.

Mark Zuckerberg ma kolejne noworoczne postanowienie. Będzie czytał książki

Mark Zuckerberg zakłada swój klub książki. Stwierdził, że zamierza zostać "molem książkowym" i czytać jedną co dwa tygodnie. Zachęca do przyłączenia się do niego ludzi z całego świata i do podsuwania propozycji lektur. Na Facebooku już wystartowała strona zatytułowana "Rok książek" mająca służyć do dyskusji nad książkami.

Europa przesiądzie się do aut na prąd? "Zatoczyliśmy krąg, zaczynaliśmy od elektrycznych samochodów"

Przemysł motoryzacyjnych coraz chętniej inwestuje w elektryczne samochody. Tesla, Nissan, Toyota i inni albo już oferują takie samochody, albo nad mini pracują. Niektóre kraje Europy wprowadzają zachęty dla kierowców, by ci wybierali takie samochody. - Można przesiąść się na samochód elektryczny pod warunkiem, że zostaną stworzone odpowiednie warunki dla rozwoju elektrycznej motoryzacji - ocenił gość "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jarosław Maznas z programu "Automaniak" emitowanego w TVN Turbo.

Gadżety zamiast nowych technologii. Co firmy pokażą na targach w Las Vegas?

Telewizory o ultrawysokiej rozdzielczości, bezprzewodowe ładowarki, które dedykowane są konkretnym urządzeniom, ale też urządzenia bezprzewodowe, którymi zainteresowanie wykazało niewielu klientów - to tylko część nowości technologicznych, które producenci zaprezentują już w przyszłym tygodniu. Na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas producenci pokażą produkty, które musi mieć każdy szanujący się gadżetomaniak. Nastroje konsumentów są jeszcze przeciwko nim - pisze "Bloomberg".

Nowy rok z nowym Facebookiem. Portal staje się śmietnikiem?

Jeśli w nowy rok zalogujesz się na Facebooka, aby obejrzeć, jak w sylwestrową noc bawili się twoi znajomi, to automatycznie zaakceptujesz nowy regulamin. I pozwolisz na większą ingerencję we własną prywatność. Eksperci zwracają też uwagę, że serwis powinien wprowadzić większą kontrolę nad wyświetlanymi treściami, bo wśród coraz większej grupy użytkowników panuje przekonanie, że Facebook staje się śmietnikiem.

Miniony rok należał do hakerów. Jakie czekają nas zagrożenia w 2015 r.?

W 2014 roku cyberprzestępcy uderzyli w organizacje działające m.in. w sektorze energetycznym, przemysłowym, telekomunikacyjnym, IT oraz finansowym. Hakerzy kradli hasła, pliki, przechwytywali informacje o położeniu geograficznym i kontrolowali kamery internetowe. W kilku przypadkach ataki mogły zostać przeprowadzone przez organizacje sponsorowane przez rządy - podejrzenia padają m.in. na Kreml i Pjongjang. Prognozy na ten rok nie napawają optymizmem. Ataków ma być jeszcze więcej, szczególnie zagrożone są banki i osoby przechowujące dane w chmurze. Nie będziemy też bezpieczni w swoim własnym samochodzie.

Świat technologii: drony podbiły świat, to był ich rok

Drony w 2014 roku wleciały pod strzechy. Ich popularność wśród amerykańskich rodzin jest tak duża, że agencje lotnicze z uczą, jak używać ich z głową. Wszystko przez to, że latające maszyny przysparzają właścicielom tyle samo radości, co kłopotów - informuje Polskie Radio.