Tech
Partner serwisu

Tesla z gigantyczną stratą. Ale "będzie dobrze"

Gigantyczna strata producenta samochodów elektrycznych Tesla Motors. W czwartym kwartale koncern zanotował spadek dochodów w wysokości 108 mln dol., w analogicznym okresie w 2014 rok straty wynosiły "zaledwie" 16 mln dol.

Walentynki tuż-tuż. Hakerzy biorą na celownik aplikacje randkowe

Myślisz o miłości w pracy i szukasz jej korzystając z aplikacji? Musisz uważać, bo jak zauważa International Business Machines Corp to czas intensywnej aktywności wielu grup hakerskich. Internetowi przestępcy mogą włamać się, przy użyciu miłosnych aplikacji, do wewnętrznej sieci twojego pracodawcy i wykraść informacje objęte tajemnicą lub szpiegować organizację, w której pracujesz.

Zrób sobie robota z RoboCORE. Dzięki Polakom to dziecinnie proste

Krakowski start-up technologiczny Husarion zaprezentował w serwisie crowdfundingowym projekt RoboCORE, czyli „serce robotów” - platformę pozwalająca na tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych.

Rosyjski kosmiczny startup mierzy się z kryzysem. Straci miejsce na rynku?

Pierwsza rosyjska prywatna firma kosmiczna - Duaria Aerospace - dokonała drastycznej decyzji o przedefiniowaniu swojej działalności. Zachodni inwestorzy wiedzieli w niej rosyjskiego Elona Muska - twórcę Tesli i SpaceX. Ale sankcje ucięły to źródło finansowania startupa z sektora małych aplikacji satelitarnych. Teraz firma przestawia się na eksport sprzętu. To może jednak sprawić, że straci miejsce na tym rynku.

Apple pracuje nad iCar? Po tych spekulacjach akcje giganta wystrzeliły

- Gdyby żył Steve Jobs, to wówczas byłby realizowany projekt iCar - mówi Mickey Drexler, dyrektor generalny firmy Apple. - Samochody dają niezwykłą okazję do realizacji świetnych projektów. Business Insider stwierdził, że nie można wykluczyć, że amerykański gigant pracuje nad koncepcją własnego auta. Po spekulacjach dotyczących pracy Apple'a nad własnym modelem samochodu, wczoraj akcje koncernu podrożały na giełdzie w Nowym Jorku o 1,9 proc.

Coś ci dolega? Google podpowie, co i jak możesz leczyć

Google wprowadza do swojej wyszukiwarki dodatkowe funkcje związane z tematem zdrowia. W ciągu kilku najbliższych dni będzie pokazywać szczegóły dotyczące chorób, sposobu ich leczenia i ilustrować je zdjęciami, tak by ułatwić użytkownikom szukanie informacji. Jedno na 20 wyszukiwań w Google związane jest właśnie ze zdrowiem.

Zarabia na uzależnionych od internetu: oferuje cyfrowy detoks

Cyfrowa rzeczywistość szturmem wkracza do naszego życia. Wielu ma już jednak tego dość. Dlaczego? Bo wszechobecna technologia wpędza ich w uzależnienie. Pewien przedsiębiorca postanowił na tym zarobić i wymyślił cyfrowy detoks, czyli rzeźbienie w drewnie, jogę i relaks w jacuzzi.

Google pokazał psa-robota. Sprawdzi się w armii?

Ma cztery nogi. Jest niezwykle zwinny i został nazwany "robotycznym psem". Jego twórcy, czyli inżynierowie z firmy Boston Dynamics, która należy do Google’a, nie zdradzają jeszcze do czego będzie wykorzystany ich najnowszy wynalazek, ale eksperci twierdzą, że inteligentna maszyna świetnie sprawdzi się w armii. Więcej informacji w programie "Świat technologii" o godz. 21.15 w TVN24 Biznes i Świat.

"Centralnie zarządzana ekonomia dzielenia się". Eksperci krytyczni

Nie mamy obecnie do czynienia z typowym kapitalizmem; w wyniku rozwoju technologii cyfrowych, pozwalających na nowe formy komunikacji między ludźmi wkraczamy w coś znacznie gorszego - centralnie zarządzaną ekonomię dzielenia się - mówili eksperci podczas panelu w Berlinie.

Zamiast pokojówki robot. Hotel z nietypową obsługą

W Japonii powstanie hotel, w którym gości będą obsługiwać roboty. Będą one wykonywały 90 proc. prac. Dzięki robotom, które w swoich ruchach i zachowaniach przypominają ludzi, hotel ma sporo zaoszczędzić. 10 maszyn będzie obsługiwało 72 pokoje. W zakres ich obowiązków wejdzie m.in. transport bagażu, sprzątanie pokoi i witanie gości w hotelowej recepcji.

Cadillaca nietanio sprzedam. Auto Warrena Buffetta na aukcji

Warren Buffett sprzedaje swojego Cadillaca na aukcji charytatywnej. Samochód jest wart około 12 tysięcy dolarów, jednak obecny właściciel auta to gwarancja dużo wyższej ceny. Poprzedni samochód Buffetta - Lincoln Town Car - został sprzedany za 70 tysięcy dolarów, czyli niemal 3 razy więcej niż był rzeczywiście wart.

Szwedzka firma chipuje pracowników. "Nie ma zagrożenia dla prywatności"

Pracownikom sztokholmskiego kompleksu technologicznego Epicenter pod skórę na dłoniach wszczepiono mikrochipy. Znajdujący się w implancie nadajnik radiowy pozwoli na obsługę telefonów, komputerów oraz kserokopiarek. Poprzez machnięcie ręką pracownicy będą także otwierać zamki w drzwiach. Implanty są wielkości ziarenka ryżu i mogą przekazywać dane osobowe na krótkich dystansach. Epicenter ma nadzieję, że w przyszłości wszystkich 700 pracowników kompleksu będzie nosiło takie chipy. - Nie sądzę, by chipy były zagrożeniem dla prywatności. Przeciwnie, mogą pomóc rozwiązać problemy związane z prywatnością. Pozwalają na bezpieczniejsze logowanie i kontrolę nad prywatnymi danymi cyfrowymi - twierdzi Hannes Sjobald z Epicenter.

"Zielony" prąd wprost z rośliny? Polscy naukowcy już próbują

Rośliny mogą się okazać niewielkimi elektrowniami, z których można uzyskiwać prąd. Polscy naukowcy chcą go wydobyć za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia przezroczystej elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń i rzodkiewnik pospolity.

Rusza Polska Agencja Kosmiczna. "Jeśli chcemy się bronić np. przed atakami rakietowymi, potrzebne są satelity"

Dziś zaczyna formalnie obowiązywać ustawa powołująca do życia Polską Agencję Kosmiczną. Już sama nazwa zobowiązuje i przywodzi na myśl choćby amerykańską NASA. Co jednak kryje się za tą nazwą, czego możemy się spodziewać po działalności takiej instytucji. Między innymi o tym mówi w wywiadzie dla tvn24bis.pl prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz.

Solaris odnotował rekordowy rok. Ale Solange Olszewska rezygnuje z prezesury

Solange Olszewska rezygnuje z prezesury w Solarisie. Od kwietnia za sterami firmy zasiądzie Niemiec, Andreas Strecker. – To oczywiście bardzo emocjonalny moment, ale przyszedł na to czas. Długo się do tego przygotowywaliśmy. Andreas Strecker ma duże doświadczenie, takiego człowieka szukaliśmy – powiedziała Solange Olszewska. Rok 2014 był rekordowym dla Solarisa. Sprzedano 1 380 autobusów i trolejbusów, z czego 80 procent trafiło za granicę. Najwięcej autobusów trafiło do Niemiec, Bułgarii, Czech i Włoch. W planach na 2015 rok firma ma m.in. realizację projektów nowych autobusów: 24-metrowego dwuprzegubowego oraz 8-metrowego Midi Busa przeznaczonego w znacznej mierze do transportu dzieci i młodzieży szkolnej.