Stopy procentowe

Stopy procentowe

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w maju o ponad 8,8 mld zł. Od początku roku dług urósł już o ponad 56 mld zł. Jak podało Ministerstwo Finansów, głównym powodem było finansowanie potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę referencyjną o 50 pkt bazowych do 1,50 proc. w skali rocznej. Niższe stopy oznaczają niższe koszty pożyczania pieniędzy - czyli tańsze kredyty. Natomiast Janusz Piechociński stał się bohaterem rosyjskich mediów, po wtorkowym wywiadzie dla agencji Reutera, w którym wyraża obawy na temat grożącej nam fali uchodźców z Ukrainy. Ponadto, wyjątkowo dobrze zapowiada się ten rok na rynku pracy. Co czwarty pracodawca planuje rekrutację, a o zwolnieniach myśli zaledwie 6 proc. firm.

- Ścięcie stóp procentowych o 100 punktów bazowych wydaje się w tym momencie najbardziej uzasadnione - uważa Andrzej Bratkowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Zupełnie inne zdanie w tej kwestii ma Elżbieta Chojna-Duch, również członek RPP, która uważa, że "przestrzeń do obniżek stóp w najbliższych miesiącach zmalała". Natomiast Anna Zielińska-Głębocka uważa, że "jest niemożliwym, aby przewidzieć dalsze kroki RPP".

Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi poziom stóp bez zmian. To ważna decyzja dla Polek i Polaków, bo ich wysokość wpływa m.in. na oprocentowanie lokat bankowych, kart kredytowych, wysokości rat kredytów, czy ceny towarów.

Nadchodzący cykl obniżek stóp RPP wyniesie łącznie 50-75 pb - wynika z najnowszej ankiety PAP. Zdaniem większości ekonomistów w tym roku dojdzie do dwukrotnej obniżki, po 25 pb w październiku i listopadzie. Część ekonomistów uważa, że cykl będzie jeszcze kontynuowany w I kwartale 2015 roku.

Gospodarka polska najgorsze ma już za sobą - powiedział w środę prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Belka zapowiedział koniec cyklu obniżek stóp procentowych, który - jego zdaniem - jest wyrazem optymizmu RPP.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kredyty w złotym. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP będzie od jutra wynosić zaledwie 2,5 proc. w skali rocznej. To rekordowo niski pułap.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,00 proc. w skali rocznej.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych. Pakt fiskalny ustanawia automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny finansowej. Według CBOS 57% Polaków popiera zwiększenie kontroli nad budżetami państw strefy euro a 45% popiera ratyfikację paktu fiskalnego przez Polskę. Rozmowa z prof. Markiem Ratajczakiem, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Choć jestem euroentuzjastą, to jestem mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo szybkiego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezes NBP Marek Belka. Dodał, że na Polskę można patrzeć jak na "Hiszpanię sprzed kilku lat" i jest to komplement.

Pogarszanie się sytuacji na rynku pracy jest według Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, kolejnym argumentem za cięciem stóp procentowych. Jego zdaniem scenariusz recesyjny w Polsce jest wykluczony, ale gospodarka wciąż potrzebuje pobudzania.

W ciągu ostatniego półrocza raty złotowych kredytów hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od razu będą się cieszyć niższymi ratami.