Polska i Świat

Polska i Świat

Nocna riposta prezesa - cytatem dnia. Chamska hołota - tak Jarosław Kaczyński widzi opozycję i wykrzyczał to do niej podczas nocnej debaty w Sejmie. Michał Tracz.

Histeria obozu władzy i kampanijna ustawka - tak opozycja ocenia zaskakujący wniosek o wotum zaufania dla rządu. Złożył go premier, na prośbę prezydenta, który niespodziewanie pojawił się w Sejmie. Dawid Rydzek.

Ideologiczne eksperymenty, światopoglądowe fanaberie i atak na rodzinę - tak, zdaniem premiera, wygląda polityczny plan Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiada, że kłótni już dość, podziałów także. Barbara Sobska.

Jest wniosek o rejestrację komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Jest też pospolite ruszenie jego zwolenników, bo do 10 czerwca pod kandydaturą musi pojawić się 100 tysięcy podpisów. Inni kandydaci zbierać ich nie muszą, ale nie oznacza to, że na pewno na liście wyborczej się znajdą. Łukasz Wieczorek.

Czarne chmury nad upolitycznioną Krajową Radą Sądownictwa. Sędziowie z Europy chcą jak najszybciej wyrzucić ją z kontynentalnej sieci takich rad. Miarka się przebrała - mówią - i wyliczają: brak niezależności i wpływy polityczne to nie są standardy europejskie. Michał Tracz.

Było wyciskanie na dywanie i ćwiczenie w terenie. Zamknięte siłownie zmusiły nas do treningów alternatywnych. Tych, którzy odpuścili, czeka teraz walka z dodatkowymi kilogramami. Adrianna Otręba.

Biolodzy ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku informują, że trwające szóste wielkie wymieranie gatunków przyspieszyło. Krytycznie zagrożonych wyginięciem jest 515 kręgowców. Materiał Patryka Rabiegi.

Przychodzi pacjent do lekarza - tak powinno być coraz częściej, choć ciągle nie jest o to łatwo. Pandemia wymusiła leczenie przez telefon i internet, ale ponieważ kolejne restrykcje są łagodzone, więc i kontakt z lekarzem powinien być bardziej bezpośredni. Na otwarcie przychodni czekają SOR-y, w których ostatnio zrobił się wyjątkowy tłok. Anna Wilczyńska.

Data wyborów nie jest już problemem, ale samo przeprowadzenie głosowania już problematyczne jest, bo nigdy wcześniej komisje wyborcze nie potrzebowały takiego zabezpieczenia sanitarnego. Nigdy wcześniej nie mieliśmy także wyborów korespondencyjnych, a na przygotowanie do nich mamy mało czasu. Michał Tracz.

Nowa data wyborów prezydenckich to 28 czerwca. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin, ale przy okazji przez kilkanaście minut udowadniała, że odpowiedzialność za zamieszanie z głosowaniem, które miało być, ale się nie odbyło, ponosi tylko opozycja. Żadna partia nie może dyktować, kiedy mają być wybory - mówiła Elżbieta Witek. I chyba zapomniała, kto tę datę ogłosił przed nią przy Nowogrodzkiej. Adrianna Otręba.

Zanim kandydaci na prezydenta weszli do gry, musieli zebrać podpisy pod swoimi kandydaturami. Rafał Trzaskowski jako jedyny musi to zrobić w ekspresowym tempie. Barbara Sobska.

Stadnina w Janowie Podlaskim była dumą, a teraz jest problemem. Po wizycie posłanek opozycji, zobaczyliśmy zdjęcia zaniedbanych zwierząt. Teraz poznaliśmy raport Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - z pozoru wnioski przedstawia on inne, ale tylko z pozoru. Magdalena Gwóźdź.

Pozostałości po II wojnie światowej dają o sobie znać, ale od siedemdziesięciu lat państwo nic z tym nie robi - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie nie zostawia suchej nitki na organach władzy, w tym ministerstwie gospodarki morskiej. Resort tłumaczy, że kontroluje ewentualny wyciek paliwa ze statków, ale państwa nie stać na usuniecie zagrożenia. Eksperci ostrzegają, że mamy niewiele czasu na reakcję, bo inaczej czeka nas katastrofa ekologiczna. Sylwia Piestrzyńska.

Nauczyciele w przyłbicach, uczniowie w maseczkach - problem zdawania matury w czasie pandemii dotyczy prawie 400 tysięcy uczniów. Choć pewności nie ma, że wszyscy egzamin napiszą w czerwcu. Niektórych może obowiązywać kwarantanna. Łukasz Wieczorek.

Pozostałości po II wojnie światowej dają o sobie znać, ale od siedemdziesięciu lat państwo nic z tym nie robi - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie nie zostawia suchej nitki na organach władzy.

Czy będą w tym roku pielgrzymki? Już wiadomo, że wiele się nie odbędzie. Część przeniesie się do Internetu. Planowane są też sztafety i pielgrzymki tylko z udziałem księży. W Częstochowie czekają na oficjalne dane, bo wielu przedsiębiorców żyje z pątników. O wsparcie prosi sama Jasna Góra. Łukasz Wieczorek.

Czarnogóra wpuści obywateli ze 131 państw, ale nie z Polski. Nadal mamy zbyt dużą liczbę zakażeń. Możemy za to pojechać do Grecji czy Włoch. Które kraje się otwierają i kogo chętnie zobaczą u siebie ustalił Patryk Rabiega.

Śmierć piętnastu pensjonariuszy w warszawskim ośrodku opieki pod lupą prokuratury. Przez koronawirusa, wykrytego w placówce, pensjonariusze zostali praktycznie bez opieki. To nie jedyny dom pomocy społecznej, który jest obecnie sprawdzany. W całym kraju toczy się kilka śledztw. Sylwia Piestrzyńska.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłaszają sukces w walce z koronawirusem. Twierdzą, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie, ale ich słów nie potwierdzają lekarze. Pokazują wykresy, a na nich widać, że wcale nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii. Maciej Cnota.