Polska i Świat

Polska i Świat

Nie damy sobie ukraść ani jednego głosu - zapowiada Rafał Trzaskowski i proponuje innym komitetom koalicję, która ma pilnować, by wybory prezydenckie były uczciwe. Argumentów, że może być inaczej nie było, jest za to sporo obaw. Magdalena Gwóźdź.

W Egipcie na temat Nilu można mówić tylko dobrze, dlatego badania prowadzone były w tajemnicy, a część naukowców nawet po zakończeniu prac chce pozostać anonimowa. Egipskie władze skrzętnie ukrywają, że najdłuższa rzeka świata jest też najbrudniejszą. Patryk Rabiega.

Choć przepisy regulujące zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami miały wejść w życie wiosną, wciąż ich nie ma. Są za to wypadki - te spowodowane przez pędzących użytkowników, ale nie tylko. Okazuje się, że niebezpieczne są także hulajnogi porzucone byle jak i byle gdzie. Łukasz Wieczorek.

Sprawy o podział majątku nigdy nie są łatwe i rzadko kiedy przyjemne - prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce, by ponownie przeprowadzono postępowanie dotyczącego sędziego. Tomasz Marzec.

To jedno z najbardziej widowiskowych świąt w kościele katolickim. Tłumy wiernych na ulicach, w kolorowych pochodach - tak zazwyczaj wyglądały uroczystości Bożego Ciała. W tym roku jednak było inaczej. Jeśli procesja, to często tylko wokół kościoła, a jak nieco dalej, to z zachowaniem reżimu sanitarnego. Adrianna Otręba.

Prezes Jarosław Kaczyński na trwogę dzwoni i dramatyczny list pisze. Pełen obaw i lęku - bo zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - wygrana kandydata Koalicji Obywatelskiej miałaby przynieść kryzys moralny i społeczny. Barbara Sobska.

70 milionów złotych - tyle kosztowały przygotowania do wyborów, które się nie odbyły. Dużą część tej sumy przeznaczono na wydrukowanie pakietów wyborczych. Teraz Państwowa Komisja Wyborcza zastanawia się, czy uda się je w jakikolwiek sposób wykorzystać. Magdalena Gwóźdź.

Jak żyć panie premierze - pytano Donalda Tuska, a Bronisław Komorowski odpowiadał radą o wzięciu kredytu i zmianie pracy. Bo bezpośrednie spotkania z wyborcą z jednej strony są receptą na sukces, z drugiej stąpaniem po polu minowym. Tomasz Marzec.

Tłumny udział w mszach świętych to wciąż niepotrzebne ryzyko, dlatego nadal obowiązuje na nie dyspensa. Niezrozumiała więc wydaje się decyzja Archidiecezji Krakowskiej, która nie odwołuje centralnej procesji Bożego Ciała. Łukasz Wieczorek.

Ozdrowieńcy pomogli już pół tysiąca razy - tyle jednostek osocza zostało pobranych, by ulżyć w chorobie tym, którzy z koronawirusem wciąż walczą. Metoda wydaje się sprawdzać, ale lekarze są dalecy od huraoptymizmu, bo badania wciąż trwają. Anna Wilczyńska.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 27 560 osób, spośród których 1183 zmarły. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej liczba nowych przypadków koronawirusa spada. W Polsce trwałego spadku nadal nie widać. Maciej Cnota.

Nie wielkie inwestycje w przyszłości tylko praca i środki dla samorządów tu i teraz. Milion 600 tysięcy podpisów zebrał kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelsiej. Kampania Rafała Trzaskowskiego trwa. Adrianna Otręba.

Nie będzie kolejnych zarzutów za śmierć Igora Stachowiaka. Prokuratura umarza śledztw w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. Kilka miesięcy temu czterej byli policjanci  zostali skazani, ale nie za doprowadzenie do śmierci, tylko za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem. Maria Mikołajewska.

Polacy mieszkający w największych miastach w Polsce mają nawet dwa razy więcej samochodów niż mieszkańcy zachodnich metropolii - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Władze miast potwierdzają, że jeśli chodzi o deklaracje to wszyscy jesteśmy za czystym powietrzem. W praktyce jednak nie jest łatwo przekonać mieszkańców, aby przesiedli się do komunikacji miejskiej. Łukasz Wieczorek.

Najpierw miał być tysiąc na wakacje - teraz prezydent Andrzej Duda mówi już o 500 złotych i to w bonie na wakacje dla dziecka. Kapania wyborcza nawet w czasach kryzysu i czasach koronawirusa  naszpikowana jest obietnicami. Mimo, że zaczyna brakować pieniędzy i czasu. Maciej Warsiński.

Ostatnie nawałnice pokazały swoją niszczycielską moc. Zostawiły po sobie powalone drzewa, pozrywane dachy i linie energetyczne, zalane podwórka. Nie tylko grzmiało i lało - w Kaniowie na Śląsku szalała trąba powietrzna. Łukasz Wieczorek.

Sędzia Igor Tuleya do Sądu Najwyższego się nie wybiera. We wtorek Izba Dyscyplinarna ma decydować o losie jego immunitetu. Według sędziego ta Izba to nie sąd - tłumaczy, że jasno wynika to z uchwały Sądu Najwyższego i z decyzji unijnego trybunału. Michał Tracz.

W maskach na twarzy młodzi ludzie pisali egzamin maturalny z języka polskiego. To dopiero początek maratonu i wielki test - nie tylko dla uczniów. Stawką jest tu zdrowie i bezpieczeństwo. Tomasz Marzec.