Polska i Świat

Polska i Świat

Lada dzień miną trzy lata od momentu, w którym rząd Zjednoczonej Prawicy obiecywał, że oto na naszych oczach odradza się polski przemysł stoczniowy. Na miejsce pojechała więc nasza ekipa sprawdzić postępy i okazuje się, że praca nie wre. Maciej Cnota.

Spór w polskim Kościele przybiera na sile i osiąga niespotykane rozmiary. To pokłosie filmu braci Sekielskich "Zabawa w Chowanego" o pedofilii wśród duchownych i o jej ukrywaniu. Po emisji filmu, prymas Polski Wojciech Polak, sprawę ukazanego tam biskupa zgłosił do Watykanu. Biskup ma o to ogromne pretensje, które wyraził publicznie. Teraz odpowiada prymas. Też publicznie. Dawid Rydzek.

Rafał Trzaskowski chce, jeśli zostanie prezydentem, postawić Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. Zdaniem kandydata Koalicji Obywatelskiej polska obronność jest osłabiona i winę za to ponosi właśnie były minister obrony. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda mówił o ochronie rodziny, a niezależny kandydat Szymon Hołownia o rozdziale państwa od Kościoła. Adrianna Otręba.

Wybory prezydenckie odbędą się w czasie bezprecedensowej pandemii, dlatego sam akt głosowania będzie bezprecedensowy. Rządzący przestrzegają, że udający się do lokali wyborczych, muszą zasłaniać usta i nosy pod groźbą otrzymania mandatu i kary administracyjnej. Wyborczy niezbędnik opracował Łukasz Wieczorek.

Mija pięć lat prezydentury - jest apetyt na kolejne pięć. Są też pytania, ale odpowiedzi trochę mniej. Dziś pierwsze rozliczenie działań prezydenta Andrzeja Dudy z kampanijnych obietnic w 2015 roku. Dawid Rydzek.

Najpierw minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że maseczki nie pomagają. Potem nakazał ich noszenie dodając, że będziemy je nosić, aż będzie szczepionka na koronwirusa. Potem ten wymóg zluzowano. Mówiąc krótko - jeśli chodzi o maseczki łatwo się pogubić, ale ich noszenie ciągle w niektórych sytuacjach obowiązuje. Łukasz Wieczorek.

W marcu Andrzej Duda miał do wyboru przekazać dwa miliardy złotych na onkologię lub na media państwowe - pojawiały się wtedy zarzuty, że ważniejsze jest wsparcie finansowe na media. W odpowiedzi prezydent obiecał wówczas rekompensatę w postaci Funduszu Medycznego. Status tej obietnicy sprawdził Jacek Tacik.

Kwestia mniejszości seksualnych zaczęła być traktowana jako kolejny polityczny temat w kampanii, ale wbrew temu, co próbują wmówić niektórzy, LGBT to ludzie - cierpiący z powodu kolejnych ataków i kolejnego odczłowieczania. Magdalena Gwóźdź.

To były wyjątkowo przykre dni dla mniejszości seksualnych w Polsce. W czwartek europoseł Joachim Brudziński napisał: Polska bez LGBT jest najpiękniejsza, w piątek poseł Jacek Żalek powiedział, że LGBT to nie ludzie, a w sobotę Andrzej Duda w kontekście LGBT mówił o neobolszewizmie. - Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym - mówił kilka godzin później poseł PiS Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Polonia do poniedziałku ma czas, aby zgłosić się do swoich konsulów. To warunek, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich, ale wcale nie gwarancja oddania głosu, bo czasu na głosowanie korespondencyjne też będzie mało, a są obawy, że listonosze nie wszędzie dotrą na czas. Michał Tracz.

Alkohol, przemoc, ubóstwo - rzeczy, które niszczą polską rodzinę jest wiele. Ale w kampanii kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudy największym dla niej zagrożeniem wydają się być osoby LGBT. Adrianna Otręba.

Wygrana będzie ich zasługą, wyborcza porażka dowodem, że można było zrobić więcej - w sztabach wyborczych praca wre całą dobę. To od nich zależy, jak przygotowani są kandydaci do spotkań z wyborcami, to oni dbają, aby nie było wpadek. O sobie mówią niechętnie, ale Barbarze Sobskiej nie odmówili.

Nawet 18 policjantów, przez całą dobę, pilnowało domu Jarosława Kaczyńskiego. Bo może być zagrożony - tłumaczą politycy PiS, ale na pytanie dlaczego zatem nie jest to oficjalna ochrona - nie odpowiadają. Tomasz Marzec.

Sanepid wciąż nie umorzył kar dla dwóch emerytek, chociaż przyznaje, że nie ma pewności, czy rzeczywiście złamały prawo. Miesiąc temu kobiety pojawiły się przed Sądem Najwyższym z konstytucją w ręku. Teraz z kieszeni powinny wyjąć za to 10 tysięcy złotych. Sylwia Piestrzyńska.

Nie damy sobie ukraść ani jednego głosu - zapowiada Rafał Trzaskowski i proponuje innym komitetom koalicję, która ma pilnować, by wybory prezydenckie były uczciwe. Argumentów, że może być inaczej nie było, jest za to sporo obaw. Magdalena Gwóźdź.

W Egipcie na temat Nilu można mówić tylko dobrze, dlatego badania prowadzone były w tajemnicy, a część naukowców nawet po zakończeniu prac chce pozostać anonimowa. Egipskie władze skrzętnie ukrywają, że najdłuższa rzeka świata jest też najbrudniejszą. Patryk Rabiega.

Choć przepisy regulujące zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami miały wejść w życie wiosną, wciąż ich nie ma. Są za to wypadki - te spowodowane przez pędzących użytkowników, ale nie tylko. Okazuje się, że niebezpieczne są także hulajnogi porzucone byle jak i byle gdzie. Łukasz Wieczorek.

Sprawy o podział majątku nigdy nie są łatwe i rzadko kiedy przyjemne - prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce, by ponownie przeprowadzono postępowanie dotyczącego sędziego. Tomasz Marzec.

To jedno z najbardziej widowiskowych świąt w kościele katolickim. Tłumy wiernych na ulicach, w kolorowych pochodach - tak zazwyczaj wyglądały uroczystości Bożego Ciała. W tym roku jednak było inaczej. Jeśli procesja, to często tylko wokół kościoła, a jak nieco dalej, to z zachowaniem reżimu sanitarnego. Adrianna Otręba.

Prezes Jarosław Kaczyński na trwogę dzwoni i dramatyczny list pisze. Pełen obaw i lęku - bo zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - wygrana kandydata Koalicji Obywatelskiej miałaby przynieść kryzys moralny i społeczny. Barbara Sobska.