Rynki

Rynki

Na warszawskiej giełdzie najgorsze notowania od sześciu lat

Indeks 20 największych spółek (WIG 20) na warszawskiej giełdzie spadł w środę poniżej poziomu 1800 punktów, ostatni raz indeks był tak nisko w kwietniu 2009 r. - podkreślił analityk rynków finansowych z Domu Maklerskiego XTB Arkadiusz Trzciołek.

Nie widać końca spadków cen ropy. Na horyzoncie 20 dol. za baryłkę?

Światowi producenci ropy przygotowują się na możliwość spadku cen ropy 20 dol. za baryłkę - podaje brytyjski "The Guardian". Eksperci odpowiedzialnością za dalsze spadki obarczają kraje OPEC, których zeszłotygodniowa decyzja o nieograniczeniu produkcji w dużym stopniu przyczyniła się do dzisiejszej sytuacji na rynkach.

Nowa Kompania Węglowa ma być gotowa wiosną

Przedstawiciele rządu przekazali KE, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakończy się na przełomie marca i kwietnia, a Polska zmieni złożony wcześniej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla kopalń - podało przedstawicielstwo Polski przy UE.

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa PZU

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU). Jak podano w komunikacie, przyczyną rezygnacji jest prośba największego akcjonariusza spółki - Skarbu Państwa. Z funkcji członka zarządu PZU zrezygnował też Witold Jaworski.

GPW traci, gorzej jest tylko w Atenach. Sprawdź, dlaczego

Warszawska giełda znów traci. Wczoraj niektórzy mogli mieć nadzieję, że nie wszystko jest stracone i rajd świętego Mikołaja będzie możliwy. Ale nadzieje na to są coraz mniejsze. WIG20 jest we wtorek skorelowany z parkietami w regionie, a one też tracą - ale nie tyle co GPW. Gorzej od warszawskiego parkietu radzi sobie tylko parkiet w Atenach. Sytuację na rynkach tłumaczy redaktor biznesowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Czerwień na amerykańskiej giełdzie. Po decyzji OPEC

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki najważniejszych indeksów. Ceny ropy zniżkujące ponad 4 proc. spowodowały spadki kursów spółek z sektora paliwowego, a wraz z nimi głównych wskaźników.

Ropa dawno nie była tak tania. Po decyzji OPEC

Ceny ropy są teraz najniższe od sześciu lat. Na takim poziomie ostatni raz ropa była w marcu 2009 roku, kiedy to baryłka ropy Brent kosztowała zaledwie 41,30 dolara. Spadki te są negatywną reakcją inwestorów na piątkową decyzję OPEC. Państwa kartelu, wbrew oczekiwaniom, zdecydowały o podwyżce produkcji i zniesieniu limitów. Eksperci zwiastują, że brak tych ograniczeń spowoduje lawinowy dopływ dodatkowych milionów baryłek ropy na rynek.

PGNiG w poszukiwaniu ropy. Teraz wierci w Niemczech

PGNiG rozpoczęło prace wiertnicze na otworze kierunkowym Markische Heide-1 we wschodnich Niemczech. Wiercenie potrwa do drugiej połowy stycznia 2016 roku, a głębokość otworu planowo wynieść ma ok. 2 800 m. Firma poszukuje potencjalnych złóż ropy naftowej. Wiercenia wykonuje niemiecka firma ITAG przy użyciu urządzenia ITAG30.

Erdogan: Turcja znajdzie innych dostawców energii niż Rosja

W obliczu napięć między Rosją a Turcją wywołanych zestrzeleniem przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca na pograniczu syryjsko-tureckim, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że Turcja znajdzie innych niż Rosja dostawców energii.

Silne wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami głównych indeksów, przede wszystkim za sprawą dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy.

GPW "szurała" po dnie. Ale końcówka bez emocji

Parkiet nad Wisłą nie był na tak niskich poziomach od ponad 6 lat. To zdanie powtarzane było w tym tygodniu wiele razy. Wpływ na to co się dzieje miała polityka. Ale rozum doszedł do głosu na koniec sesji, kiedy inwestorzy ruszyli na zakupy. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy Jakub Tomaszewski.

Paliwo będzie kosztowało mniej

Benzyny i olej napędowy na początku grudnia są tańsze o ponad 10 proc. niż przed rokiem - obliczyli analitycy rynku paliw. Nie wykluczają obniżek cen na polskich stacjach w przyszłym tygodniu.

Plotki mocno rządzą warszawską giełdą. Tłumaczymy skąd te spadki

Notowania GPW rozczarowują w tym tygodniu bardziej, niż Mario Draghi na wczorajszej konferencji prasowej. Nie inaczej jest w piątek. Przez rozczarowanie należy mieć na myśli nie tyle spadki, chociaż są pokaźne, co brak korelacji z zachowaniem giełd w regionie. Najbardziej widoczne było to na początku wczorajszej sesji, kiedy europejskie giełdy w oczekiwaniu na dane z ECB, pozostawały ożywione. Tymczasem Warszawa nie przejawiała nawet drobnych oznak optymizmu. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Szydło: Nord Stream 2 powinien stanąć na szczycie UE

Temat unii energetycznej, w tym planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream, powinien być poruszony na forum Rady Europejskiej - mówiła po szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) premier Beata Szydło. Według niej priorytetami V4 są też migracja i strefa Schengen.

Euro rośnie w siłę, złoty słabnie. Wyjaśniamy dlaczego

Polacy muszą płacić za euro najwięcej od stycznia tego roku. Tuż przed godziną 18.00 jedno euro kosztowało 4,32 zł, a jeszcze rano - 4,26 zł. Co spowodowało taki skok kursu? Jakub Tomaszewski z tvn24bis.pl wyjaśnia, co dziś się wydarzyło, że tak wywindowało cenę europejskiej waluty.