Rynki

Rynki

Jaceniuk: wstrzymujemy zakupy rosyjskiego gazu. Oferty Zachodu korzystniejsze

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił w środę państwowej spółce paliwowej Naftohaz wstrzymanie zakupów gazu z Rosji. Szef rządu wyjaśnił, że ceny paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa bardziej korzystne niż propozycje rosyjskie. Co ciekawe, paliwo kupowane od Europy także jest gazem rosyjskim, ale ceny wynegocjowane przez np. Niemcy są niższe niż te zaproponowane Ukrainie.

Rosja straszy, ale gaz płynie do Polski bez zmian

Dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego są realizowane zgodnie z zamówieniami klientów - powiedziała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Podkreśliła, że spółka na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą dostaw gazu.

Rosja zakręca kurek Ukrainie. "Dostawy do Polski niezagrożone"

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu braku płatności ze strony Kijowa. Odmowa zakupu rosyjskiego gazu przez Ukrainę stwarza zagrożenie dla tranzytu do Europy i zaopatrzenia ukraińskich odbiorców - oświadczył szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller. - Nie możemy się czuć w żadnym przypadku zagrożeni, ponieważ chodzi o dostawy na Ukrainę, a nie tranzyt przez terytorium tego kraju. Gazprom specjalnie miesza te dwie sprawy, aby po raz kolejny pokazać Ukrainę jako niewiarygodnego partnera - komentuje Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki.

Rosyjskie media oskarżają: Turcy kupują ropę od dżihadystów

Rosyjskie media prezentują własną wersję wydarzeń z pogranicza syryjsko-tureckiego. Jedną z najciekawszych hipotez przedstawił dziennik Izvestia. Jego dziennikarze twierdzą, że Turcy nielegalnie kupują od dżihadystów ropę, a ojcem chrzestnym procederu jest syn prezydenta Turcji Recepa Erdogana.

Białoruski rubel traci na wartości. Pensje dramatycznie maleją

Kurs białoruskiego rubla spadł we wtorek do rekordowych 18 tys. za dolara. Z powodu dewaluacji krajowej waluty średnia pensja za październik obniżyła się do równowartości nieco ponad 400 dolarów. Jednocześnie władze informują o spadku wartości eksportu.

Rosyjski samolot zestrzelony. Lira i rubel z hukiem w dół

Giełdy zareagowały natychmiastowo na wiadomość o tym, że turecki myśliwiec zestrzelił rosyjski samolot bojowy na granicy z Syrią. Także kursy walut poszły w dół. - Takie doniesienia są zapowiedzią wzrostu ryzyka geopolitycznego w tym regionie tłumaczy Aleksander Losew, szef Sputnik Asset Management.

PGNiG inwestuje w Pakistanie. Otworzyło pierwszą kopalnię gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar - czytamy w komunikacie polskiego koncernu energetycznego.

Ropa drożeje. Saudyjczycy chcą stabilizować rynek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na zapowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC i inni producenci ropy, spoza kartelu, będą pracowac na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy - podają maklerzy.

Lekkie spadki na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Rynek poznał kilka raportów makroekonomicznych, w tym dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Nieduże zmiany na amerykańskich giełdach. Rynek analizuje Fed

Sesja na Wall Street zakończyła się w czwartek niedużymi zmianami po serii publikacji makro z gospodarki USA. W centrum uwagi jest polityka Fed po tym, jak w "minutes" z październikowego posiedzenia bank centralny wyraził gotowość, by podwyższyć stopy w grudniu.

Dobre informacje dla kierowców. Tanieje benzyna i olej napędowy

Za nami kolejny tydzień, w którym spadały ceny paliw na krajowym rynku hurtowym. Ale, co najważniejsze z punktu widzenia kierowców, obniżki wróciły także na stacje - informuje BM Reflex. Benzyna i olej napędowy taniały na większości stacji. Spadki wyniosły średnio około 4-5 gr/l.

"W ciągu 10 lat Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe"

- Wszystkie elektrownie węglowe w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte do 2025 roku - proponuje Amber Rudd, brytyjska minister energii i zmian klimatycznych. Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, rozważa odejście od tego surowca. Brytyjczycy swoje stanowisko motywują potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, koniecznością redukcji CO2 i zapewnienia czystego powietrza.

Naimski: Polska energetyka będzie oparta na węglu. UE musi to zrozumieć

Rząd Beaty Szydło będzie dążył do tego, żeby partnerzy Polski w UE zrozumieli, że polska gospodarka jak żadna inna jest oparta na węglu - mówił podczas środowej debaty w Sejmie nad expose premier Beaty Szydło Piotr Naimski (PiS). Zapowiedział działania, by do Polski "na co dzień" wpływał też gaz inny niż rosyjski.

"Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z unijnym prawem"

Planowany przez Rosję gazociąg Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE - oświadczyła Komisja Europejska w przyjętym w środę raporcie o stanie unii energetycznej, zapowiadając, że będzie oceniać każdy taki projekt pod kątem europejskich regulacji.

Ropa blisko 40 dol za baryłkę. Pesymizm inwestorów się pogłębia

Cena ropy za baryłkę, po raz pierwszy od sierpnia, jest bliska 40 dol. za baryłkę. Fundusze hedgingowe (rodzaj funduszy inwestycyjnych) są coraz bardziej pesymistyczne - wskazuje Bloomberg. Powodów niskich cen upatruje się w dużych zapasach ropy, mniejszy zaś wpływ mają reperkusje piątkowych ataków w Paryżu. Dalsze spadki cen ropy mogą przełożyć się na niższe stawki na rynkach paliw, jako że dostawy w większości realizowane są w oparciu o kontrakty krótkoterminowe.