Rynki

Rynki

Rata kredytu znów wyższa. Frank kosztuje ponad 4 zł

Złe wieści dla setek tysięcy Polaków zadłużonych we franku. W poniedziałek około godz. 14:10 za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić 4,05 zł. Zdaniem analityków w najbliższych dniach należy spodziewać się pokonania poziomu 4,07 zł.

Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy gazu

Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i w Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodaje, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

Obama: porozumienie klimatyczne szansą, by ocalić świat

Paryskie porozumienie klimatyczne jest "największą szansą, by ocalić naszą planetę" - ocenił prezydent USA Barack Obama. Natomiast zdaniem wiceszefa polskiej delegacji na COP21 Tomasza Chruszczowa osiągnięte porozumienie jest "najlepsze na jakie mogliśmy liczyć". - To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel - uważa Chruszczow.

Historyczne porozumienie klimatyczne przyjęte. Ale Polska nadal obstaje przy węglu

Blisko 200 państw na szczycie klimatycznym przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". - Polska nie może zrezygnować z energetyki węglowej do 2050 r. - twierdzi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ekspert ds. energii i klimatu WWF Polska, Tobiasz Adamczewski twierdzi jednak, że nasz kraj musi wypracować politykę dekarbonizacji. - Nie ma już wytłumaczenia, że Chiny czy Stany Zjednoczone czegoś nie robią, więc my też nie musimy - podkreśla.

Prezydent: musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną - mówił w piątek w Jaworznie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla; wskazywał, że dzięki nowoczesnym technologiom jego wykorzystanie może być przyjaźniejsze środowisku.

Metanowiec z Kataru dotarł do Świnoujścia. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Historyczna chwila dla polskiej energetyki. Do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy statek ze skroplonym gazem. Debiutancki transport służy przede wszystkim sprawdzeniu instalacji - ale na długofalowo - to początek uniezależniania gazowego Polski od Rosji. Metanowiec dostarczył 210 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego, co spełnia zapotrzebowanie Polski na dwa zimowe dni.

Ropa coraz tańsza. Niskie ceny także w 2016 roku

Ceny ropy na rynkach światowych spadają. Za baryłkę ropy WTI należy zapłacić już tylko 36,20 dolarów. To efekt rozczarowania inwestorów decyzją OPEC. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że niskie ceny utrzymają się również w 2016 r.

Węgiel jako rezerwa strategiczna? "Badamy możliwości finansowe"

Badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel - potwierdził w czwartek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Był on pytany o planowany zakup kopalnianych zapasów węgla przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Nord Stream 2 dzieli Europę. Czy projekt załamie się pod falą krytyki?

Strategia bezpieczeństwa energetycznego dla Europy powinna wykluczać tego typu przedsięwzięcia, jak Nord Stream 2 - ocenił Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej nie wykluczył, że ten temat będzie omawiany na przyszłotygodniowym szczycie w Brukseli. Projekt, który jeszcze nie powstał już dzieli Europę. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Na warszawskiej giełdzie najgorsze notowania od sześciu lat

Indeks 20 największych spółek (WIG 20) na warszawskiej giełdzie spadł w środę poniżej poziomu 1800 punktów, ostatni raz indeks był tak nisko w kwietniu 2009 r. - podkreślił analityk rynków finansowych z Domu Maklerskiego XTB Arkadiusz Trzciołek.

Nie widać końca spadków cen ropy. Na horyzoncie 20 dol. za baryłkę?

Światowi producenci ropy przygotowują się na możliwość spadku cen ropy 20 dol. za baryłkę - podaje brytyjski "The Guardian". Eksperci odpowiedzialnością za dalsze spadki obarczają kraje OPEC, których zeszłotygodniowa decyzja o nieograniczeniu produkcji w dużym stopniu przyczyniła się do dzisiejszej sytuacji na rynkach.

Nowa Kompania Węglowa ma być gotowa wiosną

Przedstawiciele rządu przekazali KE, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakończy się na przełomie marca i kwietnia, a Polska zmieni złożony wcześniej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla kopalń - podało przedstawicielstwo Polski przy UE.

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa PZU

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU). Jak podano w komunikacie, przyczyną rezygnacji jest prośba największego akcjonariusza spółki - Skarbu Państwa. Z funkcji członka zarządu PZU zrezygnował też Witold Jaworski.

GPW traci, gorzej jest tylko w Atenach. Sprawdź, dlaczego

Warszawska giełda znów traci. Wczoraj niektórzy mogli mieć nadzieję, że nie wszystko jest stracone i rajd świętego Mikołaja będzie możliwy. Ale nadzieje na to są coraz mniejsze. WIG20 jest we wtorek skorelowany z parkietami w regionie, a one też tracą - ale nie tyle co GPW. Gorzej od warszawskiego parkietu radzi sobie tylko parkiet w Atenach. Sytuację na rynkach tłumaczy redaktor biznesowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.