Rynki

Rynki

Czerwień na amerykańskiej giełdzie. Po decyzji OPEC

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki najważniejszych indeksów. Ceny ropy zniżkujące ponad 4 proc. spowodowały spadki kursów spółek z sektora paliwowego, a wraz z nimi głównych wskaźników.

Ropa dawno nie była tak tania. Po decyzji OPEC

Ceny ropy są teraz najniższe od sześciu lat. Na takim poziomie ostatni raz ropa była w marcu 2009 roku, kiedy to baryłka ropy Brent kosztowała zaledwie 41,30 dolara. Spadki te są negatywną reakcją inwestorów na piątkową decyzję OPEC. Państwa kartelu, wbrew oczekiwaniom, zdecydowały o podwyżce produkcji i zniesieniu limitów. Eksperci zwiastują, że brak tych ograniczeń spowoduje lawinowy dopływ dodatkowych milionów baryłek ropy na rynek.

PGNiG w poszukiwaniu ropy. Teraz wierci w Niemczech

PGNiG rozpoczęło prace wiertnicze na otworze kierunkowym Markische Heide-1 we wschodnich Niemczech. Wiercenie potrwa do drugiej połowy stycznia 2016 roku, a głębokość otworu planowo wynieść ma ok. 2 800 m. Firma poszukuje potencjalnych złóż ropy naftowej. Wiercenia wykonuje niemiecka firma ITAG przy użyciu urządzenia ITAG30.

Erdogan: Turcja znajdzie innych dostawców energii niż Rosja

W obliczu napięć między Rosją a Turcją wywołanych zestrzeleniem przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca na pograniczu syryjsko-tureckim, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że Turcja znajdzie innych niż Rosja dostawców energii.

Silne wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami głównych indeksów, przede wszystkim za sprawą dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy.

GPW "szurała" po dnie. Ale końcówka bez emocji

Parkiet nad Wisłą nie był na tak niskich poziomach od ponad 6 lat. To zdanie powtarzane było w tym tygodniu wiele razy. Wpływ na to co się dzieje miała polityka. Ale rozum doszedł do głosu na koniec sesji, kiedy inwestorzy ruszyli na zakupy. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy Jakub Tomaszewski.

Paliwo będzie kosztowało mniej

Benzyny i olej napędowy na początku grudnia są tańsze o ponad 10 proc. niż przed rokiem - obliczyli analitycy rynku paliw. Nie wykluczają obniżek cen na polskich stacjach w przyszłym tygodniu.

Plotki mocno rządzą warszawską giełdą. Tłumaczymy skąd te spadki

Notowania GPW rozczarowują w tym tygodniu bardziej, niż Mario Draghi na wczorajszej konferencji prasowej. Nie inaczej jest w piątek. Przez rozczarowanie należy mieć na myśli nie tyle spadki, chociaż są pokaźne, co brak korelacji z zachowaniem giełd w regionie. Najbardziej widoczne było to na początku wczorajszej sesji, kiedy europejskie giełdy w oczekiwaniu na dane z ECB, pozostawały ożywione. Tymczasem Warszawa nie przejawiała nawet drobnych oznak optymizmu. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Szydło: Nord Stream 2 powinien stanąć na szczycie UE

Temat unii energetycznej, w tym planowanej rozbudowy gazociągu Nord Stream, powinien być poruszony na forum Rady Europejskiej - mówiła po szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4) premier Beata Szydło. Według niej priorytetami V4 są też migracja i strefa Schengen.

Euro rośnie w siłę, złoty słabnie. Wyjaśniamy dlaczego

Polacy muszą płacić za euro najwięcej od stycznia tego roku. Tuż przed godziną 18.00 jedno euro kosztowało 4,32 zł, a jeszcze rano - 4,26 zł. Co spowodowało taki skok kursu? Jakub Tomaszewski z tvn24bis.pl wyjaśnia, co dziś się wydarzyło, że tak wywindowało cenę europejskiej waluty.

Ropa drożeje. Bo Saudyjczycy proponują cięcia dostaw

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie mocniej rosną. To reakcja na informacje, że Arabia Saudyjska zaproponuje podczas spotkania OPEC cięcie dostaw ropy o 1 milion baryłek dziennie - podają maklerzy.

Pomoc dla frankowiczów utknęła u prezydenta. Pośpiech "może mieć negatywny wpływ"

Przedstawiciele osób zadłużonych w walutach obcych pracują z Kancelarią Prezydenta i przedstawicielami rządu nad regulacjami, które rozwiążą problem tzw. frankowiczów. "Kluczowe jest pozyskanie pełnego obrazu skutków regulacji" - podają we wspólnym oświadczeniu wydanym przez kancelarię. Podkreślają, że pośpiech może "mieć negatywny wpływ na jakość unormowań".

Spadki na Wall Street po słowach prezes Fed

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami indeksów. W trakcie dnia inwestorzy poznali dobre dane z rynku pracy USA, jednak punktem zwrotnym okazały się wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen, w których dała do zrozumienia, że opowiada się za podwyżką stóp procentowych w grudniu.

Unipetrol z grupy PKN Orlen konsoliduje działalność na Słowacji

Należący do grupy PKN Orlen czeski Unipetrol podjął decyzję o konsolidacji działalności na rynku słowackim i połączeniu swej spółki Unipetrol Slovensko, prowadzącej sprzedaż hurtową paliw, ze spółką Mogul Slovakia, zajmującą się sprzedażą olejów i smarów.

Giełda leci, WIG20 najniżej od sześciu lat. Oto pięć powodów

Duże pieniądze lubią spokój, którego ostatnie zmiany polityczne i "ustawowy Blitzkreig" PiS oraz Prezydenta Andrzeja Dudy nie zapewniają. Dodatkowo mamy do czynienia z - delikatnie mówiąc - naciąganiem obietnic wyborczych partii rządzącej. Sytuację na rynkach tłumaczy redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Od truciciela do lidera. Chiny zmieniają politykę klimatyczną

Jeszcze w 2009 roku podczas głównych negocjacji klimatycznych w Kopenhadze Chiny były trudnym partnerem. Upadek negocjacji pośród wzajemnych oskarżeń, którymi przerzucały się bogate i biedne kraje był wówczas bardzo prawdopodobny. Tym razem, ten największy truciciel świata jest postrzegany jako motor dla osiągnięcia wyczerpującego porozumienia na światowym szczycie klimatycznym w Paryżu. Pekin zapowiada zmianę w strukturach swojej gospodarki oraz obiecuje odejście od węgla.