Pieniądze

Pieniądze

Rynki czekają na Grecję. Frank spada

Środa była kolejnym spokojnym dniem na rynkach walutowych, a notowania franka szwajcarskiego wobec złotego lekko spadły - zwracają uwagę analitycy. Cena szwajcarskiej waluty była najniższa od "czarnego czwartku" 15 stycznia br.

Stany Zjednoczone naciskają na Grecję. Dojdzie do porozumienia?

Stany Zjednoczone wzywają Grecję do zawarcia porozumienia w kwestii przedłużenia umowy kredytowej. Ateny mają czas na to do piątku. Wiadomość ta została przekazana po środowej telefonicznej rozmowie, jaką odbył Sekretarz Skarbu USA Jack Lew i grecki minister finansów Janis Waroufakis.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż rozczarowały

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku. To poniżej oczekiwań analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 1,8 proc. W ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Putin ma 200 mld dolarów? Sprawdź, ile mają najbogatsi

Wystarczyło 15 lat na czele największego państwa świata, by Władimir Putin stał się najbogatszym człowiekiem globu - tak przynajmniej twierdzi Bill Browder, który stojąc na czele funduszu Hermitage Capital Management, był największym inwestorem zagranicznym w Rosji i pomógł wzbogacić się Putinowi. - Przez pierwsze osiem lub dziesięć lat swojej władzy Putin kradł tyle pieniędzy, ile mógł. Jego majątek może być wart 200 mld dolarów - powiedział Browder.

Zarabiamy więcej. Według GUS-u przeciętne wynagrodzenie to 3942,78 zł

W styczniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,2 proc. rok do roku i wyniosło 5 572,7 tys. Wzrosło też przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Było ono wyższe o 3,6 proc. rok do roku i wyniosło 3942,78 zł - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Dziura budżetowa mniejsza niż rząd przewidywał

Deficyt budżetu po styczniu br. wyniósł 579,6 mln zł, czyli 1,3 proc. dopuszczonego w ustawie budżetowej na ten rok deficytu w wysokości 46 mld 80 mln zł - wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Putin szuka przyjaciół w Azji. Rosja cierpi z powodu sankcji, obawia się zbyt silnych Chin

Rosyjska gospodarka obciążona jest sankcjami nałożonymi przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone. - Gospodarka ledwo zipie, stąd Moskwa rozpoczyna azjatycką ofensywę - twierdzi dziennikarz amerykańskiego serwisu Bloomberg. Pierwszymi widocznymi efektami tych działań są m.in. zawarcie strategicznego porozumienie z Pakistanem, czy próba nawiązania relacji z Koreą Północną. W regionie, w którym niektóre rządy mogą być mniej wrażliwe na temat wydarzeń na Ukrainie, Putin jest zaskakująco mile widziany. Czy zdoła rozkochać w sobie rynek azjatycki?

Tesco tnie zatrudnienie. Zwolni nawet 10 tys. pracowników

Największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii może zmniejszyć zatrudnienie o około 10 tys. miejsc pracy. Jak podają brytyjskie media Tesco będzie zwalniać głównie kadrę menadżerską średniego szczebla, z firmy odejść ma 6 tys. osób.

Klasa średnia kurczy się. Rosną nierówności ekonomiczne

"Proces automatyzacji i rozwój handlu globalnego" sprawiają, że wzrost nierówności ekonomicznych i kurczenie się klasy średniej w krajach bogatych to nieodwracalny proces - twierdzi w wywiadzie dla agencji EFE słynny amerykański ekonomista, prof. Tyler Cowen.

Zagórowski odchodzi z JSW. "To zła wiadomość dla spółki"

Prezes JSW Jarosław Zagórowski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli strona społeczna spełni postawione przez niego warunki. - To jest zła informacja dla spółki. Z perspektywy inwestorów oceniamy działania prezesa bardzo pozytywnie. Jest to osoba, która przez wiele lat nie dawała sobie w kaszę dmuchać - ocenia Jan Żuralski, prezes Private Wealth Consulting.