Pieniądze

Pieniądze

Co czwarta rodzina bierze pożyczkę na wyprawkę szkolną

Wysłanie dzieci do szkoły to dla 40 proc. rodziców duży lub bardzo duży wydatek. By kupić wszystkie potrzebne przybory i podręczniki połowa z nich musi mocno zacisnąć pasa, a 25 proc. decyduje się na pożyczkę - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.

Rozwiązujesz promocyjną umowę? "Operator może domagać się pieniędzy"

W przypadku rozwiązania promocyjnej umowy przez abonenta operator telekomunikacyjny może domagać się zwrotu przyznanej ulgi. Nie może ona być jednak pobierana w pełnej wysokości lecz pomniejszona proporcjonalnie do czasu obowiązywania kontraktu - przypomina UOKIK w decyzji dotyczącej poznańskiego przedsiębiorcy Echostar Studio.

Rosyjski gigant traci. Przez niskie ceny ropy

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft zanotował gwałtowny spadek zysków z powodu niższych cen ropy - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę. Zysk netto w II kwartale br. wyniósł 2 mld dol. i był niższy o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Raty kredytów szybko nie wzrosną. Stopy w tym roku bez zmian

Po rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym decyzyjnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie należy spodziewać się niespodzianek - mówią zgodnie analitycy. Do zmian stóp, przypuszczają, może dojść dopiero po wymianie prawie całego składu RPP na początku 2016 r.

"Masz prawo być bogatym". Te cechy pomogą odnieść sukces

Chcesz zostać "człowiekiem sukcesu"? Niezależnie od osobowości, sytuacji w gospodarce czy momentu w historii, są ponadczasowe sposoby, które pomagają w pełnym wykorzystaniu własnego potencjału. Poniżej przedstawiamy cechy, które łączą wszystkich odnoszących sukces.

Frankowicze vs banki. "Ustawa przerosła PO i nikomu nie pomaga"

Problemem kredytów walutowych jest szereg niedozwolonych przez polskie prawo zapisów w ich treści. Ustawa frankowa przerosła PO - powiedział w "Otwarciu Dnia" Mariusz Zając, sekretarz stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Zdaniem Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK, ustawa jest niepotrzebna, bo kredytobiorcy zadłużeni we frankach "mają dobrą spłacalność kredytów, stać ich na nie i jest to grupa społeczna, która zarabia więcej".

Superpomocy dla frankowiczów nie będzie. Koszty przewalutowania kredytów "pół na pół"

Senacka komisja budżetu i finansów rekomenduje, by koszty przewalutowania kredytów frankowych pół na pół poniosły banki i frankowicze. Tym samym komisja zaleca, by ustawa przyjęta przez Sejm zmieniła brzmienie i wróciła do pierwotnej postaci. W wersji uchwalonej przez Sejm 90 proc. kosztów przewalutowania kredytów we frankach miały ponosić banki. Głosowanie w izbie wyższej ma odbyć się na posiedzeniu, które rozpocznie się 2 września.

Banki straszą polski rząd ws. franków. "Ryzyko przegranej w tym sporze jest duże"

Kolejne zachodnie banki przesyłają polskim władzom listy z ostrzeżeniami dotyczącymi ustawy frankowej. Grożą pozwami, jeśli zostanie ona przyjęta w formie, którą zaproponował Sejm. Zdaniem mec. Piotra Schramma z kancelarii Gessel, polskie władze w przypadku skierowania sprawy do międzynarodowych trybunałów, miałyby małą szansę na zwycięstwo.

Spór o ustawę frankową. "Będę prosił o pozostawienie jej w tym kształcie"

- Będę prosił senatorów o pozostawienie ustawy w tym kształcie, bo dopiero teraz jest ona korzystna dla kredytobiorców - zapowiedział Wincenty Elsner, poseł SLD. Zdaniem Krystyny Skowrońskiej, posłanki PO, racjonalny ustawodawca musi "rozważyć normę konstytucyjną i sprawiedliwość rozwiązania, które proponuje". - Komitet stabilności finansowej zajął stanowisko, że to zagrożenie dla systemu - przypomniała. W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów.

Ustawa frankowa pod lupą Senatu. Dzisiaj posiedzenie komisji

W czwartek o godz. 12 posiedzenie rozpocznie senacka komisja budżetu i finansów, która zajmie się ustawą dotyczącą pomocy dla frankowiczów. - Na pewno będziemy zmierzali do tego, by istotnie zmienić propozycje sejmowe - zapowiadał szef komisji Kazimierz Kleina z PO. Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem rekomendacja komisji dla całej izby przywrócenia pierwotnych zapisów ustawy, zmienionych na początku sierpnia przez Sejm.

Planujesz urlop po wakacjach? "Wrzesień jest miesiącem wyprzedaży"

Wakacje zmierzają ku końcowi, ale wrzesień to wciąż dobry termin na urlop. Dodatkowo ten okres uznawany jest za miesiąc wyprzedaży. - Ceny spadają - powiedział Maciej Nykiel z portalu fly.pl. Tygodniowe oferty wyjazdów na greckie wyspy zaczynają się już od 2 tys. złotych. Równie atrakcyjne są jednak także oferty na Maderę i inne bliskie kierunki Oceanu Atlantyckiego.

Straszą pozwami, chcą rekompensat. "Banki narażają się"

Właściciele banków wysłali dziś pisma do polskich władz, w których domagają się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie - podała agencja Reuters. - Jest to próba nacisku na polityków żeby coś zrobili z tematem - ocenił ekonomista Marek Zuber. Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska uspokajał, że "nikomu żaden bank nie grozi".

Banki listy piszą i straszą. Chcą od władz rekompensaty za pomoc frankowiczom

Właściciele banków Commerzbanku (właściciel mBanku) i Millennium wysłali pisma do polskich władz. Według agencji Reuters mogą domagać się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie. Otrzymanie pisma od Commerzbanku w sprawie ustawy potwierdził Kazimierz Kleina, szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zdaniem szefa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, "ustawa o frankowiczach nie powinna naruszać bezpieczeństwa depozytów klientów banków, destabilizować sektora ani zmniejszać jego zdolności do finansowania gospodarki".

Problemy Chin mogą uderzyć w nas. Rozłucki: bardziej w Niemcy, niż Polskę

- Inwestor giełdowy ciągle musi się obawiać i dlatego statystycznie więcej zarabia, że ma więcej nerwów. Ten wczorajszy spadek w Chinach jest jednym z wielu tąpnięć giełd światowych. Prawdopodobnie nie ostatnim - stwierdził szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych. Jego zdaniem, jest to efektem powrotu Chin "do umiarkowanego wzrostu". W jego opinii to przełoży się na to, że "wzrost gospodarczy przez następne lata, będzie wolniejszy, ale pewniejszy".

Google przegrał. Musi usunąć linki przez "prawo do zapomnienia"

Google musi usunąć linki do dziewięciu newsów na mocy obowiązującego "prawa do zapomnienia". Mimo że wcześniejsze linki dotyczące sprawy zostały wykasowane, pojawiły się kolejne - mówiące o samym ich usunięciu. Taką decyzję wydał Brytyjski Urząd Komisarza Informacyjnego (ICO), odpowiednik polskiego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.