Pieniądze

Pieniądze

Bank w telefonie: najważniejsze jest bezpieczeństwo

Cyfryzacja procesów bankowych to zarówno szansa jak i wyzwanie dla sektora bankowego - uważa wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek. Zwraca jednak uwagę, że należy być ostrożnym w zbyt optymistycznej ocenie cyfryzacji bankowości.

Lokata albo fundusz, czyli jak oszczędzać na święta?

Żeby godnie przeżyć święta nie zawsze trzeba głębiej sięgać do kieszeni. Już teraz warto pomyśleć o odkładaniu pieniędzy na kolejną taką okazję. O bezpiecznych sposobach na oszczędzanie opowiedział w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

SKOK-i mają kłopoty, a na świecie unie kredytowe biją rekordy popularności. Sprawdź, jak działają

Ponad 207 mln członków w 103 krajach na sześciu kontynentach. Na całym świecie działa dziś ponad 50 tys. tzw. unii kredytowych, instytucji podobnych do polskich SKOK-ów. I choć ich funkcjonowanie regulują - w zależności od kraju - różne przepisy, to są one zrzeszone w Światowej Radzie Związków Kredytowych, która siedzibę ma w USA. Członkiem istniejącej od 1971 roku WOCCU jest także Kasa Krajowa SKOK. Jak zatem działają na świecie podobne do SKOK-ów instytucje?

Polski banknot z plastiku nagrodzony. Za wygląd i bezpieczeństwo

Kolekcjonerski banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich, który wyemitował Narodowy Bank Polski zdobył nagrodę "Regional Banknote of The Year" na European High Security Printing w Budapeszcie. Polski banknot został doceniony za wyrafinowane wykończenie wizualne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Polska w energetycznym niebezpieczeństwie. Musimy uwolnić rynek

Polska to kraj frontowy, szczególnie narażony na ograniczenia dostaw gazu - taki wniosek płynie z przeprowadzonych w 2014 r. przez Komisję Europejską stress-testów. Rozwiązać ten problem może liberalizacja rynku, a co za tym idzie dywersyfikacja dostaw surowca. Do tego potrzebne jest jednak "klarowne prawo, które nie będzie nadmiernym obciążeniem dla przedsiębiorców". Resort gospodarki już przygotowuje odpowiednie rozporządzenie.

Obniżka podatków możliwa? "Najpierw obniżenie deficytu"

Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, warto będzie zacząć dyskusję nt. dalszego obniżania podatków - powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że jest zwolennikiem jednolitej stawki VAT, w wysokości 16-18 proc.

Kwota wolna od podatku? Polska jest w ogonie Europy

Polska jest na 20. miejscu w UE pod względem wysokości stawek PIT, licząc stawki w najwyższym progu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PwC. W dokumencie wskazano, że w ponad połowie krajów UE kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż u nas.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o spadających cenach ropy

Ceny ropy naftowej są rekordowo niskie głównie z powodu zwiększonej podaży surowca w Stanach Zjednoczonych - od 2009 roku produkuje się tam do 4 milionów baryłek dziennie. Eksport surowca w USA jest wciąż zakazany (z nielicznymi wyjątkami), ale jego import do kraju znacznie się obniżył. Spowodowało to ogromną nadpodaż na światowych rynkach. Inni producenci nie zdecydowali się bowiem ograniczyć swojej produkcji, a co za tym idzie utrzymać wysokich cen "czarnego złota". Kto na tym korzysta, kto traci? Jak długo te niskie ceny się utrzymają?

Operatorzy przesyłek sądowych pod lupą. UKE stwierdził naruszenia

Skontrolowani operatorzy korespondencji z sądów i prokuratur: Polska Grupa Pocztowa (PGP), InPost i Ruch muszą w ciągu 30 dni usunąć stwierdzone przez Urząd naruszenia - poinformował w piątek UKE. Jak zapewnia rzecznik PGP, naruszenia "w dużej części zostały już uwzględnione". Kontrola UKE dotyczy bowiem stanu z 2014 roku.

Sejmowa podkomisja zajmie się SKOK-ami

Na przyszły wtorek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji ds. SKOK - poinformował w piątek jej szef Marcin Święcicki (PO). Podkomisja została powołana w czwartek. Jej celem jest zbadanie, jak realizowane były ustawy o SKOK-ach.