Pieniądze

Pieniądze

Media społecznościowe podbijają świat finansowy. Podglądaj innych i inwestuj

Przy pomocy specjalistycznych portali początkujący inwestorzy mogą podglądać profile inwestorów i na przykład kopiować ich strategie. Inwestor udostępniający bowiem swój profil otrzymuje część kwoty zainwestowanej przez swoich obserwatorów. - W tej chwili mam 600 obserwatorów, dzięki temu dostaję dodatkowe pieniądze. Im więcej osób kopiuje moje wybory inwestycyjne, tym więcej pieniędzy dostaję od portalu społecznościowego. Mówimy nawet o kilkuset dolarach miesięcznie - tłumaczył Christian Wittig, inwestor. Tzw. social trading jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Niedoświadczony inwestor ponosi mniejsze ryzyko, a częścią swojego zysku płaci za wiedzę doświadczonych użytkowników.

Bez innowacji nie ma rozwoju. A Polska daleko od liderów

W kraju wzrasta konieczność inwestycji w prace badawczo-rozwojowe - takie dane płyną z raportu opracowanego przez PwC i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Większe zaangażowanie firm w badania i rozwój to środek na tworzenie innowacyjnej gospodarki – twierdzą eksperci.

Gomoła: frankowiczów już dziś można uwolnić z kredytowych kajdan

Nie zgadzam się z prognozami, że ustawa frankowa, która przerzuca 90 proc. kosztów na banki, oznacza katastrofę systemu bankowego. Nie zgadza się z tym także Narodowy Bank Polski, który stwierdza w raporcie, że wypłata świadczeń przez banki nie naruszyłaby współczynników ich wypłacalności - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Podpowiada też inne rozwiązanie, które przy okazji "urealni rynek nieruchomości". Pozwala na nie polski kodeks cywilny i w podobnej formie jest stosowane np. w USA.

Spór o emerytury w referendum. "Państwo stanie na skraju bankructwa"

- Ludzie nie rozumieją wpływu wysokości wieku emerytalnego na finanse publiczne - ocenił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan na antenie TVN24 BiŚ. - Obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi finanse publiczne na skraj bankructwa. Jednak prof. Wiktor Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę na manipulowanie faktami podczas publicznej debaty na temat reformy i zawyżanie kosztów powrotu do tzw. starego systemu. Jego zdaniem ten problem powinien stać się przedmiotem referendum.

Twitter w tarapatach. Akcje lecą na łeb, na szyję

Fatalne wyniki Twittera. Akcje spółki notowane od listopada 2013 roku na NYSE (New York Stock Exchange), po raz pierwszy w historii są poniżej kursu z pierwotnej oferty publicznej (IPO). W czwartek akcje spadły o 5,8 proc., spółka zakończyła notowania na rekordowo niskim poziomie 26 dol. za akcję.

"Poprawka SLD jest szalona". Sporu o ustawę frankową ciąg dalszy

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Trudniejszy dostęp do kredytów, niższe PKB, czy "nie płaczmy po bankach"? Spór o ustawę ws. frankowiczów

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.

Gratka dla fanów Beatlesów. Ich pierwszy kontrakt idzie pod młotek

Pierwszy kontrakt Beatlesów idzie pod młotek. 6-stronicowa umowa pochodząca z 1961 roku została podpisana w Hamburgu i to właśnie tam swoją bogatą karierę zaczęła grupa z Liverpoolu. Szacuje się, że kontrakt zostanie sprzedany za 150 tys dolarów. Aukcję zaplanowano na 19 września w domu aukcyjnym Heritage w Nowym Jorku.

Grecy stawiają na bitcoiny. "Zaufanie do tradycyjnego systemu już minęło"

Obawy przed wyjściem ze strefy euro i kontrola kapitału sprawiły, że Grecy coraz chętniej posługują się bitcoinami. Cyfrowa waluta jest rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm - zapewnia założyciel firmy, która wprowadza na półwysep tysiąc bitcoinowych bankomatów. Plan zakłada zainstalowanie tysiąca urządzeń oraz "stworzenie rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".

Pomoc dla frankowiczów przepadnie? "Ustawa zagraża stabilności państwa"

Komitet Stabilności Finansowej negatywnie ocenił ustawę o frankowiczach i uznał, że stanowi ona zagrożenie dla stabilności finansowej państwa - powiedział minister finansów, przewodniczący KSF Mateusz Szczurek po środowym posiedzeniu Komitetu. Senat zajmie się ustawą na pierwszym wrześniowym posiedzeniu.

Pierwsza prywatyzacja Ciprasa. 14 lotnisk kupią Niemcy

Grecki rząd oficjalnie zatwierdził sprzedaż 14 regionalnych lotnisk niemieckiej firmie Fraport za 1,23 mld euro - podano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Porozumienie w tej sprawie zostało zatwierdzone jeszcze przez poprzedni rząd Grecji.

Kopacz: ustawa o frankowiczach zdestabilizuje system bankowy

Ustawa o frankowiczach w wersji uchwalonej przez Sejm, która zakłada, że koszty przewalutowania walutowych kredytów hipotecznych w 90 proc. poniosą banki, spowoduje "destabilizację systemu bankowego" - mówiła premier Ewa Kopacz po wtorkowym posiedzeniu rządu w Krakowie.

Susza nie odpuszcza. Ile będzie nas kosztowała?

Susza w Polsce nie ustępuje. Jak informował minister rolnictwa Marek Sawicki z tego powodu mogą wzrosnąć ceny żywności. Zdaniem ekspertów, najmocniej w naszych portfelach możemy odczuć wzrost cen owoców i warzyw.

Polacy bankrutują, ale na mniejszą skalę

Polacy coraz lepiej radzą sobie z długami - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Do tej pory, począwszy od stycznia, liczba upadłości narastała. Tymczasem w lipcu, po raz pierwszy w 2015 r., odnotowano trend spadkowy.

NBP wypuszcza nowy banknot. Z kodem 2D

Narodowy Bank Polski przygotował nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Długosza. W 2015 roku mija bowiem 600 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych średniowiecznych historyków, który był też pisarzem, geografem i dyplomatą. Banknot o nominale 20 zł trafi do obiegu już w przyszłym tygodniu.

Resort finansów: wykonanie budżetu do lipca zgodne z planem

Dochody budżetu między styczniem a lipcem br. wyniosły 163,4 mld zł i stanowiły 55 proc. zaplanowanych na cały 2015 rok (297,2 mld zł) - wynika z przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów szacunkowych danych o wykonaniu budżetu za okres styczeń - lipiec 2015 r.