Pieniądze

Pieniądze

Putin ma 200 mld dolarów? Sprawdź, ile mają najbogatsi

Wystarczyło 15 lat na czele największego państwa świata, by Władimir Putin stał się najbogatszym człowiekiem globu - tak przynajmniej twierdzi Bill Browder, który stojąc na czele funduszu Hermitage Capital Management, był największym inwestorem zagranicznym w Rosji i pomógł wzbogacić się Putinowi. - Przez pierwsze osiem lub dziesięć lat swojej władzy Putin kradł tyle pieniędzy, ile mógł. Jego majątek może być wart 200 mld dolarów - powiedział Browder.

Zarabiamy więcej. Według GUS-u przeciętne wynagrodzenie to 3942,78 zł

W styczniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,2 proc. rok do roku i wyniosło 5 572,7 tys. Wzrosło też przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. Było ono wyższe o 3,6 proc. rok do roku i wyniosło 3942,78 zł - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Dziura budżetowa mniejsza niż rząd przewidywał

Deficyt budżetu po styczniu br. wyniósł 579,6 mln zł, czyli 1,3 proc. dopuszczonego w ustawie budżetowej na ten rok deficytu w wysokości 46 mld 80 mln zł - wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Putin szuka przyjaciół w Azji. Rosja cierpi z powodu sankcji, obawia się zbyt silnych Chin

Rosyjska gospodarka obciążona jest sankcjami nałożonymi przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone. - Gospodarka ledwo zipie, stąd Moskwa rozpoczyna azjatycką ofensywę - twierdzi dziennikarz amerykańskiego serwisu Bloomberg. Pierwszymi widocznymi efektami tych działań są m.in. zawarcie strategicznego porozumienie z Pakistanem, czy próba nawiązania relacji z Koreą Północną. W regionie, w którym niektóre rządy mogą być mniej wrażliwe na temat wydarzeń na Ukrainie, Putin jest zaskakująco mile widziany. Czy zdoła rozkochać w sobie rynek azjatycki?

Tesco tnie zatrudnienie. Zwolni nawet 10 tys. pracowników

Największa sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii może zmniejszyć zatrudnienie o około 10 tys. miejsc pracy. Jak podają brytyjskie media Tesco będzie zwalniać głównie kadrę menadżerską średniego szczebla, z firmy odejść ma 6 tys. osób.

Klasa średnia kurczy się. Rosną nierówności ekonomiczne

"Proces automatyzacji i rozwój handlu globalnego" sprawiają, że wzrost nierówności ekonomicznych i kurczenie się klasy średniej w krajach bogatych to nieodwracalny proces - twierdzi w wywiadzie dla agencji EFE słynny amerykański ekonomista, prof. Tyler Cowen.

Zagórowski odchodzi z JSW. "To zła wiadomość dla spółki"

Prezes JSW Jarosław Zagórowski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli strona społeczna spełni postawione przez niego warunki. - To jest zła informacja dla spółki. Z perspektywy inwestorów oceniamy działania prezesa bardzo pozytywnie. Jest to osoba, która przez wiele lat nie dawała sobie w kaszę dmuchać - ocenia Jan Żuralski, prezes Private Wealth Consulting.

Związkowcy JSW zapłacą za strajk? Piechociński: to są konsekwencje prawa

- Nie mam możliwości transferu 0,5 mld zł czy 1 mld zł do JSW, choćby ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń, jak to jest w przypadku programu naprawczego Kompanii Węglowej - powiedział dziennikarzom w piątek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. - Jeszcze tego związkowcy nie rozumieją, czy udają, że nie rozumieją.

Ceny spadają, ale gospodarka zmaga się z deflacją

W styczniu tego roku ceny spadły o 1,3 proc. w porównaniu do stycznia zeszłego roku, a w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,2 proc. - poinformował w piątek w we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.

Od miłości aż po dług. Jak rozstać się i nie zrujnować?

Coraz mniej par spędza ze sobą całe życie. Statystyki są bezwzględne. W 2013 r. ślub wzięło 180 tys. par, czyli o 21 proc. mniej niż 13 lat wcześniej. Natomiast liczba rozwodów wyniosła 66 tys. w tym czasie o 35 proc. "Nic nie jest wieczne, warto więc zawczasu zastanowić się, co zrobić, żeby po rozstaniu nie zrujnować się nie tylko psychicznie, ale też finansowo” - radzi Krajowy Rejestr Długów.

Chińczycy nie kupują u siebie w sklepach Prady i Louis Vuitton, bo boją się podróbek

Chińskie sklepy znanych marek świecą pustkami. - Chińczycy bardzo lubią kupować poza swoim krajem, ponieważ wierzą, że kupują oryginalne rzeczy. Robiąc zakupy w Chinach zawsze są nieco podejrzliwi, że to, co kupują, jest podróbką - powiedział Robert Burke, szef firmy konsultingowej Robert Burke Association. Z tą oceną, zgadza się Stephen King z banku HSBC. - Chińczycy w sklepach zlokalizowanych u siebie jedynie oglądają produkty. Kupują je na Zachodzie - przyznaje.

Kolejne rozmowy ws. "frankowiczów". Co ustali KNF ze środowiskiem bankowym?

Dzisiaj odbędzie się kolejna tura rozmów między przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem, a przedstawicielami środowiska bankowego, reprezentowanymi przez Związek Banków Polskich. Spotkanie dotyczy przede wszystkim propozycji rozwiązania problemu kredytów we frankach, po gwałtownym wzroście notowań szwajcarskiej waluty w połowie stycznia br.