Nawet 200 tysięcy złotych za czesne. Ile kosztują studia za granicą?

[object Object]
Studia w USA. Co daje dyplom amerykańskiej uczelni?TVN24 BiS
wideo 2/4

Koszty studiowania za granicą są zdecydowanie wyższe niż w Polsce i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za rok. Czesne na najbardziej prestiżowej uczelni świata, jaką obecnie jest Massachusetts Institute of Technology (MIT), sięga ponad 200 tysięcy złotych rocznie - wynika z najnowszego raportu "Koszty studiowania w Polsce i za granicą", przygotowanego przez Aegon.

Pierwsza trójka najpopularniejszych w Polsce kierunków kształcenia od kilku lat pozostaje niezmienna - informatyka, zarządzanie i psychologia. Tuż za podium znalazła się ekonomia, a pierwszą piątkę zamyka prawo. Nowością w tegorocznym zestawieniu jest zarządzanie i inżynieria produkcji.

Państwowe studia dzienne są w Polsce bezpłatne, należy jednak pamiętać o dodatkowych, niezwiązanych bezpośrednio z nauką wydatkach, jak materiały edukacyjne czy, w przypadku wyboru uczelni z dala od miejscowości zamieszkania, wynajem mieszkania lub pokoju oraz koszty utrzymania.

W sumie mogą one wynieść od 1000 do nawet ponad 3600 złotych. Kwota zależy od miasta oraz podejścia studenta do wydawania pieniędzy. Nie wszystkie wydatki trzeba jednak pokryć z własnej kieszeni – najlepsi studenci mogą liczyć na stypendia, a osoby w trudnej sytuacji materialnej na zapomogi od państwa.

Autorzy raportu przyjrzeli się również, jakie są koszty studiowania za granicą.

Wielka Brytania

Wysokość czesnego na dziesięciu najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii przekracza obecnie 9 tysięcy funtów, czyli równowartość 44 tysięcy złotych. W odróżnieniu od polskich niepublicznych uczelni wyższych, na których roczny koszt studiów waha się od kilku do ponad 50 tysięcy złotych, wysokość czesnego na najlepszych uczelniach brytyjskich jest bardzo zbliżona do siebie.

Koszty życia codziennego w Wielkiej Brytanii są jednymi z wyższych z Europie. Zdecydowanie najdroższym ośrodkiem akademickim jest Londyn.

"Nawet przy oszczędnym trybie życia miesięczne wydatki przekraczają 5 tysięcy złotych. Najbardziej ekonomiczne jest Cambridge, w którym, prowadząc skromne życie, można się liczyć z wydatkami miesięcznymi w wysokości niewiele ponad 2500 złotych" - czytamy w raporcie.

Francja

Wysokość czesnego we Francji jest zróżnicowana i zależy od typu szkoły wyższej. W przypadku uczelni publicznych koszty, które musi ponieść student, są niewielkie, około 850 złotych, ponieważ czesne w większości finansuje państwo.

Należy jednak nadmienić, że finansowanie podstawowego toku nauczania nie idzie w parze z opłacaniem wszystkich specjalistycznych programów studiów. Na przykład na Sorbonie za dyplom z metod matematycznych, ekonomii i finansów trzeba zapłacić 6500 euro. Podobnie jest z uczelniami wojskowymi (na przykład Ecole Polytechnique), na których rok studiów wiąże się z wydatkiem nie niższym niż 12 tysięcy euro.

Inną specyfiką części francuskich uczelni jest stosowanie progresywnych systemów wyliczania wysokości czesnego. Studenci, między innymi Sciences Po i Paris Sciences et Letters, mogą liczyć na dostosowanie opłat do poziomu dochodów współtworzonych przez nich gospodarstw domowych, co stanowi dużą szansę dla osób z uboższych rodzin.

Pod względem kosztów życia Paryż, w którym znajduje się 9 z 10 najlepszych uczelni we Francji, jest zdecydowanie najdroższym ośrodkiem akademickim. Student planujący edukację w stolicy musi się liczyć z wydatkami przekraczającymi 5000 złotych miesięcznie.

Taniej można żyć natomiast w Lyonie lub Grenoble, jednak uniwersytet w Grenoble znalazł się w tym roku poza pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni wyższych. Prowadząc oszczędny tryb życia w Lyonie, student powinien zmieścić się w kwocie około 4000 złotych.

Niemcy

Jak czytamy w raporcie, w 2013 roku wprowadzono zmiany, które zrewolucjonizowały system szkolnictwa wyższego w Niemczech. Dla studentów pochodzących z tego kraju oraz kandydatów z innych państw, nie tylko należących do Unii Europejskiej, istotnie obniżono koszty studiowania na uczelniach publicznych.

Obecnie jedyne zobowiązania studentów to seria opłat rejestracyjnych, składek na rzecz lokalnych organizacji studenckich oraz miejskiego transportu zbiorowego. Wymienione koszty na żadnym z najlepszych uniwersytetów w kraju nie przekraczają 622 euro za rok.

Jak wskazano, koszty utrzymania się w Niemczech wynoszą 3400–3900 złotych miesięcznie. "W odróżnieniu od innych analizowanych krajów, życie studenta w stolicy jest tańsze niż w innych ośrodkach akademickich" - czytamy. Znacznie drożej jest w Monachium. Nawet przy dość oszczędnym trybie życia należy liczyć się z wydatkami powyżej 4000 złotych miesięcznie.

Hiszpania

Hiszpański system opłat za studia różni się bardzo od tych z innych krajów europejskich. Jak wskazują autorzy raportu, nie ma opłat stałych, które są przypisane danym kierunkom lub uczelniom, ale zależą one od przedmiotów, które student wybierze w ramach programu nauczania.

"Podstawowy przelicznik stanowią zdobyte punkty ECTS, za które należy uiścić odpowiednią opłatę. W przypadku uczelni publicznych koszt studiów licencjackich wahać się może od 680 do 1280 euro rocznie, a magisterskich i doktoranckich od 900 do 2100 euro" - czytamy.

Znacznie drożej jest na uczelniach prywatnych, na których koszty wynoszą powyżej 18 tysięcy euro zarówno za licencjat, jak i za magisterium.

Życie w Hiszpanii kosztuje niewiele więcej niż w innych zachodnioeuropejskich ośrodkach. Wybierając studia w Barcelonie czy Madrycie, należy liczyć się z miesięcznym kosztem przekraczającym 3000 złotych. Trochę taniej jest w Pampelunie. Nawet nie oszczędzając, student może utrzymać się spokojnie za 3500 złotych.

USA

Amerykańskie szkolnictwo wyższe pod względem kosztów odbiega istotnie do standardów europejskich. Wysokość czesnego na dziesięciu najlepszych uczelniach w USA jest nieco wyższa niż w ubiegłym roku i wynosi minimum 187 600 złotych rocznie. Dla porównania, w 2018 roku było to 170 tysięcy złotych.

Najdrożej jest na University of Pennsylvania - 226 761 złotych, Columbia University - 224 827 złotych oraz Yale University - 218 115 złotych.

"Należy pamiętać jeszcze o opłatach dodatkowych, takich jak: wpisowe, opłata za dokumenty czy działalność organizacji studenckich, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy rocznie" - czytamy w raporcie.

Koszty życia w Stanach również nie należą do najniższych. W nieco tańszych ośrodkach akademickich, takich jak Yale czy Massachusetts, można utrzymać się za trochę ponad 9000 złotych miesięcznie. Decydując się na większe ośrodki akademickie, Cambridge czy Stanford, należy liczyć się z wydatkami rzędu nawet 14 500 złotych.

Mimo bardzo wysokich kosztów nauki na uczelniach amerykańskich duża część studentów może liczyć na wsparcie finansowe udzielane przez władze federalne, władze stanowe, organizacje pozarządowe oraz uczelnię macierzystą.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters