Nawet 200 tysięcy złotych za czesne. Ile kosztują studia za granicą?

[object Object]
Studia w USA. Co daje dyplom amerykańskiej uczelni?TVN24 BiS
wideo 2/4

Koszty studiowania za granicą są zdecydowanie wyższe niż w Polsce i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za rok. Czesne na najbardziej prestiżowej uczelni świata, jaką obecnie jest Massachusetts Institute of Technology (MIT), sięga ponad 200 tysięcy złotych rocznie - wynika z najnowszego raportu "Koszty studiowania w Polsce i za granicą", przygotowanego przez Aegon.

Pierwsza trójka najpopularniejszych w Polsce kierunków kształcenia od kilku lat pozostaje niezmienna - informatyka, zarządzanie i psychologia. Tuż za podium znalazła się ekonomia, a pierwszą piątkę zamyka prawo. Nowością w tegorocznym zestawieniu jest zarządzanie i inżynieria produkcji.

Państwowe studia dzienne są w Polsce bezpłatne, należy jednak pamiętać o dodatkowych, niezwiązanych bezpośrednio z nauką wydatkach, jak materiały edukacyjne czy, w przypadku wyboru uczelni z dala od miejscowości zamieszkania, wynajem mieszkania lub pokoju oraz koszty utrzymania.

W sumie mogą one wynieść od 1000 do nawet ponad 3600 złotych. Kwota zależy od miasta oraz podejścia studenta do wydawania pieniędzy. Nie wszystkie wydatki trzeba jednak pokryć z własnej kieszeni – najlepsi studenci mogą liczyć na stypendia, a osoby w trudnej sytuacji materialnej na zapomogi od państwa.

Autorzy raportu przyjrzeli się również, jakie są koszty studiowania za granicą.

Wielka Brytania

Wysokość czesnego na dziesięciu najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii przekracza obecnie 9 tysięcy funtów, czyli równowartość 44 tysięcy złotych. W odróżnieniu od polskich niepublicznych uczelni wyższych, na których roczny koszt studiów waha się od kilku do ponad 50 tysięcy złotych, wysokość czesnego na najlepszych uczelniach brytyjskich jest bardzo zbliżona do siebie.

Koszty życia codziennego w Wielkiej Brytanii są jednymi z wyższych z Europie. Zdecydowanie najdroższym ośrodkiem akademickim jest Londyn.

"Nawet przy oszczędnym trybie życia miesięczne wydatki przekraczają 5 tysięcy złotych. Najbardziej ekonomiczne jest Cambridge, w którym, prowadząc skromne życie, można się liczyć z wydatkami miesięcznymi w wysokości niewiele ponad 2500 złotych" - czytamy w raporcie.

Francja

Wysokość czesnego we Francji jest zróżnicowana i zależy od typu szkoły wyższej. W przypadku uczelni publicznych koszty, które musi ponieść student, są niewielkie, około 850 złotych, ponieważ czesne w większości finansuje państwo.

Należy jednak nadmienić, że finansowanie podstawowego toku nauczania nie idzie w parze z opłacaniem wszystkich specjalistycznych programów studiów. Na przykład na Sorbonie za dyplom z metod matematycznych, ekonomii i finansów trzeba zapłacić 6500 euro. Podobnie jest z uczelniami wojskowymi (na przykład Ecole Polytechnique), na których rok studiów wiąże się z wydatkiem nie niższym niż 12 tysięcy euro.

Inną specyfiką części francuskich uczelni jest stosowanie progresywnych systemów wyliczania wysokości czesnego. Studenci, między innymi Sciences Po i Paris Sciences et Letters, mogą liczyć na dostosowanie opłat do poziomu dochodów współtworzonych przez nich gospodarstw domowych, co stanowi dużą szansę dla osób z uboższych rodzin.

Pod względem kosztów życia Paryż, w którym znajduje się 9 z 10 najlepszych uczelni we Francji, jest zdecydowanie najdroższym ośrodkiem akademickim. Student planujący edukację w stolicy musi się liczyć z wydatkami przekraczającymi 5000 złotych miesięcznie.

Taniej można żyć natomiast w Lyonie lub Grenoble, jednak uniwersytet w Grenoble znalazł się w tym roku poza pierwszą dziesiątką najlepszych uczelni wyższych. Prowadząc oszczędny tryb życia w Lyonie, student powinien zmieścić się w kwocie około 4000 złotych.

Niemcy

Jak czytamy w raporcie, w 2013 roku wprowadzono zmiany, które zrewolucjonizowały system szkolnictwa wyższego w Niemczech. Dla studentów pochodzących z tego kraju oraz kandydatów z innych państw, nie tylko należących do Unii Europejskiej, istotnie obniżono koszty studiowania na uczelniach publicznych.

Obecnie jedyne zobowiązania studentów to seria opłat rejestracyjnych, składek na rzecz lokalnych organizacji studenckich oraz miejskiego transportu zbiorowego. Wymienione koszty na żadnym z najlepszych uniwersytetów w kraju nie przekraczają 622 euro za rok.

Jak wskazano, koszty utrzymania się w Niemczech wynoszą 3400–3900 złotych miesięcznie. "W odróżnieniu od innych analizowanych krajów, życie studenta w stolicy jest tańsze niż w innych ośrodkach akademickich" - czytamy. Znacznie drożej jest w Monachium. Nawet przy dość oszczędnym trybie życia należy liczyć się z wydatkami powyżej 4000 złotych miesięcznie.

Hiszpania

Hiszpański system opłat za studia różni się bardzo od tych z innych krajów europejskich. Jak wskazują autorzy raportu, nie ma opłat stałych, które są przypisane danym kierunkom lub uczelniom, ale zależą one od przedmiotów, które student wybierze w ramach programu nauczania.

"Podstawowy przelicznik stanowią zdobyte punkty ECTS, za które należy uiścić odpowiednią opłatę. W przypadku uczelni publicznych koszt studiów licencjackich wahać się może od 680 do 1280 euro rocznie, a magisterskich i doktoranckich od 900 do 2100 euro" - czytamy.

Znacznie drożej jest na uczelniach prywatnych, na których koszty wynoszą powyżej 18 tysięcy euro zarówno za licencjat, jak i za magisterium.

Życie w Hiszpanii kosztuje niewiele więcej niż w innych zachodnioeuropejskich ośrodkach. Wybierając studia w Barcelonie czy Madrycie, należy liczyć się z miesięcznym kosztem przekraczającym 3000 złotych. Trochę taniej jest w Pampelunie. Nawet nie oszczędzając, student może utrzymać się spokojnie za 3500 złotych.

USA

Amerykańskie szkolnictwo wyższe pod względem kosztów odbiega istotnie do standardów europejskich. Wysokość czesnego na dziesięciu najlepszych uczelniach w USA jest nieco wyższa niż w ubiegłym roku i wynosi minimum 187 600 złotych rocznie. Dla porównania, w 2018 roku było to 170 tysięcy złotych.

Najdrożej jest na University of Pennsylvania - 226 761 złotych, Columbia University - 224 827 złotych oraz Yale University - 218 115 złotych.

"Należy pamiętać jeszcze o opłatach dodatkowych, takich jak: wpisowe, opłata za dokumenty czy działalność organizacji studenckich, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy rocznie" - czytamy w raporcie.

Koszty życia w Stanach również nie należą do najniższych. W nieco tańszych ośrodkach akademickich, takich jak Yale czy Massachusetts, można utrzymać się za trochę ponad 9000 złotych miesięcznie. Decydując się na większe ośrodki akademickie, Cambridge czy Stanford, należy liczyć się z wydatkami rzędu nawet 14 500 złotych.

Mimo bardzo wysokich kosztów nauki na uczelniach amerykańskich duża część studentów może liczyć na wsparcie finansowe udzielane przez władze federalne, władze stanowe, organizacje pozarządowe oraz uczelnię macierzystą.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl