Obniżka stawki podatku na elektroniczne książki i e-prasę, obligatoryjny split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności w określonych branżach oraz możliwość wystąpienia do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. To zmiany w VAT, które obowiązują od początku listopada.
E-booki i e-prasa
1 listopada zaczęła obowiązywać część nowej matrycy VAT. Chodzi o nowe stawki VAT na e-booki i e-prasę.
W efekcie od piątku książki wszelkiego rodzaju, także te w formie elektronicznej, podlegają 5-proc. stawce (dotychczas były one opodatkowane 23-proc. stawką VAT), a gazety, dzienniki i czasopisma, także e-prasa – są objęte 8-proc. stawką VAT.
Oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy, a jednocześnie zrównanie stawek VAT na wydawnictwa w formie drukowanej z wydawnictwami w formie elektronicznej.
Zdaniem resortu finansów nie ma bowiem znaczenia, czy nośnikiem treści jest zapis cyfrowy, czy papier.
Split payment
Od początku listopada obowiązkowy jest ponadto split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP), przy sprzedaży niektórych towarów i usług powyżej kwoty 15 tysięcy złotych brutto. Chodzi o branże "wrażliwe" na oszustwa.
Obowiązkowy split payment dotyczy sprzedaży krajowej, która obecnie podlega odwrotnemu obciążeniu (np. dostaw prętów stalowych, telefonów komórkowych, odpadów, surowców wtórnych), a także objętej odpowiedzialnością solidarną nabywcy (np. dostawy paliwa, rur stalowych).
Split payment obejmuje ponadto usługi budowlane oraz towary, które dotąd nie podlegały odpowiedzialności solidarnej ani odwrotnemu obciążeniu - m.in. części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, czy też odbiorniki telewizyjne.
Od 1.11.2019 r. #MPP będzie obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliwa, stal, węgiel, smartfony i tablety czy usługi budowlane).
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) October 31, 2019
Więcejhttps://t.co/Xkkcb2Aqbe pic.twitter.com/8zbFZJWLah
WIS
Od 1 listopada można też występować do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. WIS to decyzja, która ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewniać im w tym zakresie odpowiednią ochronę.
WIS wiąże organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana – w odniesieniu do towaru albo usługi, która jest jej przedmiotem. Z ochrony mogą korzystać inni podatnicy, którzy będą zaangażowani w obrót towarem lub świadczący usługi objęte WIS. Za wydanie WIS trzeba będzie zapłacić 40 zł.
Decyzje wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, a zawiera ona opis towaru albo usługi, albo kilku towarów lub usług, które razem składają się na jedno świadczenie, ich identyfikację według odpowiedniej klasyfikacji i właściwą stawkę podatku VAT.
Resort finansów zaznacza, że WIS będzie mogła dotyczyć tzw. nowej matrycy VAT - czyli rozwiązań, które zaczęły obowiązywać 1 listopada (w zakresie e-booków i e-prasy) oraz zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku (wówczas wchodzi w życie zasadnicza część nowej matrycy).
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock