Najnowsze

Najnowsze

WIG20 na plusie

Indeks największych spółek notowanych na GPW zakończył dzień na poziomie 2587,69 punktów. Z uwagi na tragiczne wydarzenia w Smoleńsku kolory giełdowych tablic z notowaniami są na czas żałoby stonowane. O szczegółach notowań Jan Niedziałek.

Prospekt PZU zatwierdzony

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny PZU. Jednak szczegóły emisji ogłoszone zostaną za tydzień, po zakończeniu żałoby narodowej. Debiut największego polskiego ubezpieczyciela na warszawskiej giełdzie planowany jest w maju. Upublicznienie oferty nastąpi 16 kwietnia. PZU to spółka bardzo interesująca dla inwestorów - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, Jacek Socha.

Perspektywy dla polskiej gospodarki

O perspektywach dla polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach Mikołaj Kunica w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z Marcinem Mrowcem, głównym ekonomistą Pekao SA.

Rachunek na plusie pierwszy raz od roku

- W lutym 2010 roku saldo na rachunku obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 106 mln euro, wobec 754 mln euro deficytu w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski. Analitycy spodziewali się w lutym deficytu od 153 do ponad 200 mln euro. Ostatni raz nadwyżkę zanotowano w lutym 2009 roku.

MFW o Polsce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest spokojny o funkcjonowanie zarówno polityki monetarnej jak i państwa polskiego, powiedziała na antenie TVN CNBC Biznes przedstawiciel Polski w Funduszu Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zajdel-Kurowska dodał, że według MFW polskie państwo i gospodarka funkcjonuje bardzo dobrze nawet obliczu tak wielkiej tragedii.

Milion w portfelu

Zainwestuj obfity milion. Jak to zrobić? I gdzie ulokować pieniądze? W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Krzysztofem Kołaczyńskim strategiem inwestycyjnym BZ WBK Private Bank, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Globalne inwestycje

Jak inwestować globalnie, na przykład na rynkach afrykańskich? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy z Maciejem Wojtalem z PCE Investors, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wahania kursu złotego...

O tym jak zabezpieczyć się na wypadek wahania kursu złotego, jeśli ma się kredyt w walutach, w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy", z Rafałem Lerskim licencjonowanym doradcą z Expandera, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Ćwierknięcia sponsorowane

Po czterech latach istnienia Twitter zacznie zarabiać. Serwis przedstawił właśnie ofertę reklamową dla firm.

Puma wyskoczy z pudełka

Producent sprzętu sportowego Puma zacznie od przyszłego roku pakować swoje buty w przyjazne środowisku torby. Po to, by zredukować emisję dwutlenku węgla. Firma podała, że zacznie pakować swoje buty w ekologiczne torby od połowy przyszłego roku, dzięki czemu zaoszczędzi 8,5 tys. ton papieru – tyle ile waży... 1,4 tys. dorosłych słoni.

Prognoza na 2010

Arctic Paper spodziewa się, że rok 2010 będzie trudniejszy od 2009. Przede wszystkim dlatego że wzrosła cena celulozy z powodu trzęsienia ziemi w Chile. Jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper wzrost cen celulozy wyprzedza o 2-3 miesiące zmiany cen papieru.

Prognozy Wikany

Na rynku deweloperskim widać wyraźne ożywienie. Sprzedaż mieszkań ruszyła. Prezes spółki deweloperskiej Wikana Sylwester Bogacki ma nadzieje sprzedać w tym roku 470 mieszkań. O prognozach spółki Wikana na 2010 i jej komercyjnych projektach rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Łatwiej stać się kierowcą

Przewoźnicy drogowi mogą na rok zawiesić prowadzenie całej lub części działalności. Zawieszenie działalności transportowej sprawi, że w tym czasie przedsiębiorcy nie będą ponosić pełnych opłat ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. O szczegółach Renata Strachowska - dyrektor Departamentu Prawnego Inspekcji Transportu Drogowego.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Część podatników na samą myśl o wypełnianiu PIT-u dostaje gęsiej skórki. My w programie "Biznes Lunch" razem z Beatą Kuszewską z kancelarii podatkowej Beata Kuszewska i Wspólnicy pomagamy rozliczyć PIT 36 i PIT 37.

Wiceprezes NBP nielegalnie na czele RPP?

Zagraniczni komentatorzy chwalą dobre działanie procedur w sytuacji śmierci najważniejszych urzędników państwowych. Na pierwszym po śmierci prezesa Skrzypka posiedzeniu RPP zdecydowano, że dalszym obradom będzie przewodniczył wiceprezes Wiesiołek, który zastąpi zmarłego w przewodniczeniu Radzie. Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja to nielegalne, a RPP powinien przewodzić ktoś wybrany z jej grona.

Wspomnienie po Pani Joannie Agackiej-Indeckiej

W specjalnym wydaniu magazynu "90 Minut" po tragicznej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, z mecenasem Zenonem Marciniakiem wiceprezesem Narodowej Rady Adwokackiej Marek Tejchman wspominał świętej pamięci prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joannę Agacką-Indecką.

Gwarancje zapłaty dla firm

W programie "Biznes lunch" zajmowaliśmy się nowelizacją kodeksu cywilnego, która jest szczególnie ważna dla wszystkich firm z branży budowlanej. Jeśli wejdą w życie zmiany, które przewiduje nowelizowana ustawa to wszyscy podwykonawcy firm budowlanych będą mogli ubiegać się o gwarancje. O szczegółach Monika Hetmańczyk z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Świat uwierzył, że Grecja stanie na nogi

Problemy finansowe Grecji wydają się powoli zmniejszać. Grecja sprzedała we wtorek bony skarbowe (roczne i półroczne) na łączną kwotę 1,56 mld euro, choć planowano pożyczyć jedynie 1,2 mld euro. Dwa dni wcześniej kraje Unii i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapewniły, że w razie potrzeby mają uruchomione ponad 45 mld euro na ewentualną pomoc dla Grecji.

KNF wpuścił PZU na giełdę

- Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zatwierdziła prospekt emisyjny Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń - poinformowała KNF we wtorek w komunikacie. Debiut ubezpieczyciela na giełdzie planowany jest na połowę maja 2010 roku.

Plany spółki Wadex

Wadex dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Jak powiedział prezes spółki Zbigniew Piechociński, Wadex co roku chciałby przeznaczać na dywidendę co najmniej 50% zysku. O planach przeniesienia spółki na główny parkiet GPW oraz o tym czy będzie nowa emisja akcji w programie "Dzień na rynkach" mówił prezes Wadex SA Zbigniew Piechociński.

Kto chce kupić Arsenal?

Czwarty pod względem wielkości akcjonariusz Arsenalu - czołowego klubu angielskiej Premier League i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów - wycofuje się z klubu. Nina Bracewell-Smith chce sprzedać posiadany pakiet 15,9 procent akcji.

Microsoft chce pobić iPhone'a KIN-em

iPhone'om i innym smartphone'om pojawiła się konkurencja. To KIN. Nowy produkt Microsoftu. Najbardziej znana firma produkująca oprogramowanie komputerowe, oferuje telefon przede wszystkim młodzieży. Oprogramowanie przystosowane jest do użytkowania programów społecznościowych typu Facebook i Twitter.

Panie nie chcą przechodzić z panami na emeryturę

74 proc. Polaków jest przeciw zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W przeprowadzonym w lutym sondażu, w którym wzięło udział 1021 osób, niemal trzy czwarte z nich stwierdziło, że panowie nadal powinni pracować dłużej niż panie. Najczęściej przeciwne pracowaniu tyle samo co panowie, są panie - takie zdanie wyraziło 81 procent pytanych kobiet.

Rynki

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Piotr Wiesiołek obejmie tymczasowo obowiązki przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Na poniedziałkowym posiedzeniu RPP zaakceptowano ekspertyzę prawną zarządu banku, z której wynika, że p.o. prezesa stał się pełnoprawnym członkiem i przewodniczącym Rady, z prawem głosu i to rozstrzygającym w razie remisu w głosowaniach. Czy taka sytuacja może mieć wpływ na rynek? Zdaniem Łukasza Tarnawy nowy prezes NBP pojawi się dopiero po wyborach prezydenckich. O tym co dzieje się na rynkach, a także o tym co dzieje się w spółkach notowanych także na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w programie "Dzień na rynkach" rozmawialiśmy z głównym ekonomistą PKO BP Łukaszem Tarnawą i głównym analitykiem Xelion Doradcy finansowi Piotrem Kuczyńskim.

Żałoba narodowa – czym tak naprawdę jest?

Wszyscy przeżywamy czas żałoby narodowej, ale nie wszyscy wiemy, jaki jest jej prawny status. Do czego zobowiązuje w sferze działalności gospodarczej? Jakie są sankcje za złamanie żałoby narodowej? Na te i inne pytania Marka Tejchmana w programie "90 minut" odpowiadał  mec. Nowaczyk z kancelarii Salans.

Humanizacja biznesu po katastrofie?

Polityka naszej firmy przewiduje wolne dla pracowników w każdej sytuacji, gdy komuś umrze bliski - deklaruje znany przedsiębiorca prof. Andrzej Blikle. Czy humanizacja w biznesie w kontekście ostatnich wydarzeń to norma? W "Bilansie" rozmawialiśmy o tym z prof. Blikle.

Ostatni artykuł Skrzypka. W "Financial Times"

"Financial Times" publikuje ostatni artykuł Sławomira Skrzypka. Prezes NBP zginął w sobotę w katastrofie samolotowej, wraz z prezydentem, jego małżonką i wieloma politykami. Zdążył jednak napisać do jednej z ważniejszych gazet finansowych świata. Zgody na publikację po jego śmierci udzielił Narodowy Bank Polski i wdowa po tragicznie zmarłym.

JP Morgan: Złoty będzie się umacniał

Złoty to najbardziej niedowartościowana waluta - tak twierdzą analitycy największej instytucji finansowej świata JP Morgan Chase. "W średnim okresie spodziewamy się umocnienia złotego, który będzie wspierany przez trwałe ożywienie gospodarcze" - stwierdzili analitycy w komunikacie.

PIT: zyski i straty z giełdy

Rozliczamy PIT 38. Akcje, obligacje, lokaty i fundusze… o to co i jak uwzględnić w PIT 38 Robert Stankiewicz pytał Pawła Mazurkiewicza - doradcę podatkowego MDDP, który był gościem programu "Pieniądze od rana".

Kto "chrzci" paliwo?

To nie właściciele stacji benzynowych "chrzczą" paliwo, a za jego złą jakość odpowiedzialność ponoszą producenci i hurtownicy, którzy nauczyli się sprytnie unikać kontroli inspektorów handlowych. Oferowane przez nich produkty są na granicy dopuszczalnej jakości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".