Najnowsze

Najnowsze

"Gość Niedzielny" na czele tygodników

Chociaż sprzedaż prasy dramatycznie spada, na brak nabywców nie narzeka katolicki tygodnik "Gość Niedzielny". Na rynku tygodników daleko w tyle zostawił popularne pisma m.in. "Politykę", "Newsweek", "Wprost" i "Przekrój". Jednocześnie dział promocji tego tygodnika nie ustaje w zabiegach, by jego sprzedaż stale rosła - informuje "Presserwis".

Lepsza jakość paliw

Jakość paliw na stacjach benzynowych coraz lepsza - wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ubiegłym roku tylko nieco ponad 3 procent przebadanych próbek nie spełniało norm jakości - dla porównania w 2008 roku było to ponad 4 procent. O tym w magazynie "Bilans" z dyr. naukowym Instytutu Technik i Technologii Specjalnych prof. Andrzejem Kulczyckim, rozmawiał Marcin Kowalski

Tureckie zamieszanie

Islamski rząd Turcji tropi rzekome spiski w armii, która poczuwa się do obrony świeckości państwa. Do aresztów trafili wysocy rangą wojskowi. Jak niestabilność polityczna Turcji i finansowe problemy Grecji wpłyną na sytuację gospodarek Europy i państw bałkańskich? Sytuację w tym regionie analizował w programie "90 minut" Adam Balcer z demosEUROPA.

Rynek traci, portfel RDO też

Dziś z wirtualnego portfela rynków dla opornych ubyła nam jedna spółka Polimex. Nasz widz pan Ireneusz proponuje nabycie akcji IDM SA. Nad zakupem zastanawiają się Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Zmieniać czy nie zmieniać dostawcę?

Prawo jest, ale nie chcemy z niego korzystać. Mowa o dostawcach energii elektrycznej, których możemy zmieniać dzięki obowiązującym przepisom. Inny problem jest taki, że bardzo często konkurencja na rynku jest tylko pozorna i zmiana firmy powoduje wyłącznie pozorne zmiany na rachunkach za prąd. Tej właśnie pozornej konkurencji chce przyjrzeć się urząd antymonopolowy. Marek Klapa.

Nadal jesteśmy tanią siłą roboczą

Choć pensje w Polsce rosną, na tle Europy nadal nasza praca jest wyceniana niżej - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem ekonomistów, ta sytuacja jest korzystna, bo tania siła robocza przyciąga zagranicznych inwestorów. Warunki te sprzyjają również przedsiębiorcom, którym tym bardziej opłaca się otwierać firmy.

Nowy rekord za komiks

1,1 mln dol. zapłacił zwycięzca aukcji za egzemplarz pierwszego komiksu o przygodach Batmana. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za komiks. Poprzedni rekord należał do zeszytu o Supermanie i został ustanowiony zaledwie kilka dni temu.

Oponeo.pl przejmuje konkurenta

Spółka Oponeo.pl oprócz tego, że opublikowała wyniki za IV kwartał, podała również informację o przejęciu swojego największego konkurenta. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Oponeo.pl Dariuszem Topolewskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Jak odliczyć stratę?

Można odliczać stratę z TFI od zysków z akcji. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Dotychczas urzędy skarbowe stały na stanowisku, że nie wolno mieszać ze sobą tych źródeł przychodów. Zmiana jest o tyle ważna, że będzie można składać korektę za zeznania z poprzednich lat, które nie uwzględniały dzisiejszych rozstrzygnięć. Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze potwierdzenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ta może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Jak się rozliczać do tego czasu? O tym Patrycjusz Wyżga.

Dzień z wynikami

Spółka Ergis-Eurofilms, producent wyrobów z PVC i tworzyw sztucznych opublikowała wyniki za IV kwartał. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Tadeusza Nowickiego.

Bezrobocie szkodzi giełdom

Złe dane z amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 496 tysięcy - to o 40 tysięcy więcej od oczekiwań i o 20 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej. Bez pracy w USA jest 4,6 miliona osób. Dane z USA popchnęły w dół warszawska giełdę.

Spadki na GPW

Mocno spadkowa sesja na giełdzie w warszawie. Parkiet nad Wisłą dziś zdecydowanie tracił na wartości - WIG 20 ostatecznie zakończył dzień na poziomie 2198 punktów, stracił 1.55 procent wobec wczorajszego zamknięcia. Jakie informacje wpłynęły na decyzje o wyprzedaży - o tym Agata Biały.

Jak założyć własną firmę?

Rejestracja firmy w urzędzie miasta, numer REGON  w Urzędzie Statystycznym, firmowe konto bankowe i pieczątka... wbrew pozorom założenie własnej firmy nie jest takie proste. O tym jak założyć własną firmę rozmawiali z Rafałem Wojdą w programie "Biznes Lunch" Ryszard Zięciak, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Ursynów, oraz Wojciech Piotrowski ekspert KPMG.

Grecja podważa sens euro

Unijni inspektorzy wątpią w Grecję. Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w greckim Ministerstwie Finansów, kontrolerzy, którzy odwiedzili Ateny, wątpią, czy Grecji uda się obniżyć w tym roku deficyt o 4 punkty procentowe. Bardziej prawdopodobne jest według nich 1,5 do 2 puntków. A kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi wprost - euro jest w najtrudniejszej sytuacji od powstania wspólnej waluty. Ale dodaje, że wierzy, iż euro sobie poradzi.

Zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Od pierwszego marca czekają nas zmiany w ZUSie. Między innymi ZUS będzie pomagał płatnikom, wypełniając za nich dokumenty. O tym jak ważne będą te zmiany i kogo będą dotyczyć w rozmowie Rafała Wojdy z Przemysławem Przybylskim z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Światowy handel zamarł

Zapaść w światowym handlu. Jak powiedział szef Światowej Organizacji Handlu, Pascal Lamy, globalna wymiana handlowa stopniała w ubiegłym roku o 12 procent, czyli najmocniej od drugiej wojny światowej.

Plany Infovide-Matrix

Spółka Infovide Matrix jest dostawcą usług konsultingowych i innowacyjnych rozwiązań IT. Spółka jest również zainteresowana zwiększeniem swoich udziałów na rynku projektów dla firm energetycznych. Na te i inne tematy związane z planami i sytuacją spółki z Rafałem Hirshem rozmawiał Borys Stokalski, wiceprezes Infovide-Matrix.

Głębokie straty górnictwa

Gdyby nie częściowo sprywatyzowana i notowana na giełdzie Bogdanka, straty polskiego górnictwa byłyby równie głębokie jak kopalniane szyby. Łączna strata netto polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła w ubiegłym roku 167 mln zł bez uwzględnienia wyniku kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.

Apator podsumował 2009 rok

Spółka opublikowała swoje wyniki po czwartym kwartale. Jest obecna na tak egzotycznych rynkach jak Sierra Leone, albo Burundi. Jednak nadal największy udział to sprzedaż krajowa. O tym wszystkim z Rafałem Hirshem rozmawiał prezes spółki Apator, Janusz Niedźwiecki.

Niemcy wciąż tracą pracę

Niewielki wzrost bezrobocia w Niemczech nastąpił w lutym. Za naszą zachodnią granicą stopa bezrobocia poszła w górę do 8,2 procent z 8,1 procent w styczniu. Dane są zgodne z oczekiwaniami.

Wyniki spółki FOTA SA

Spółka Fota podała wyniki za czwarty kwartał. W porównaniu z rokiem poprzednim widać wyraźną poprawę, ponieważ rok wcześniej wyniki były słabsze, gdyż spółka miała problem opcji walutowych. Na temat wyników z Rafałem Hirshem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Paweł Gizicki, wiceprezes spółki Fota SA.

Załamała się sprzedaż komputerów

Kryzys spowodował, że w zeszłym roku kupiliśmy prawie o milion komputerów mniej niż w roku poprzednim. Spadła zwłaszcza sprzedaż pecetów. W 2009 roku w Polsce sprzedano ponad 2,8 miliona komputerów, z czego 1,8 mln stanowiły notebooki, a ponad milion komputery stacjonarne - wynika z badania firmy analitycznej IDC Polska.

Bruksela widzi Polskę jeszcze bardziej zieloną

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2010 roku 2,6 proc. - szacuje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej. Zapowiada też, że jeszcze w marcu oceni polski program konwergencji.

Nadchodzi rewolucja w podatkach dla inwestorów

Zarabiasz na inwestycjach na własną rękę, ale tracisz na inwestycjach swojego funduszu - płacisz podatek Belki od tego co zarobiłeś. Tak jest teraz. Ale jeśli uprawomocni się orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to strata funduszu wliczy się do całego wyniku na inwestycjach.

UOKiK czuwa

UOKiK ukarał SKOKi grzywną w wysokości 300 tys zł. za stwierdzenie w reklamie, że "Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe". Kasa Krajowa SKOKów odwołała się od decyzji Urzędu. To tylko jeden z wielu przypadków. Na temat działalności  Urzędu i wykrywanych nieprawidłowości z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiała Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Kiedy pęknie chińska bańka?

Chiński rynek nieruchomości prawdopodobnie zdąża w kierunku korekty, do której może dojść jeszcze w tym roku. Wzrosty w tym segmencie są całkowicie nieuzasadnione i niezrównoważone – ostrzega Christopher Lee, dyrektor w agencji Standard & Poor’s.

Toyota pod ostrzałem

Po aferze z wadliwymi pedałami gazu w samochodach Toyoty, do opinii publicznej wyciekają kompromitujące listy opisujące wcześniejsze zaniedbania koncernu. Jakie PR-owskie błędy popełniła Toyota i jakie realne zaniechania mszczą się na korporacjach? Rozmowa z Jarosławem Filipkiem, prezesem CODES Consulting oraz Radosławem Bolałkiem z Hanami.

Kolejni kierowcy zagrożeni

Po Toyocie kolejne koncerny wzywają kierowców. Choć na razie głównie w Japonii. Problemy, i to często bardzo niebezpieczne, mają ze swoimi autami posiadacze Nissana, Suzuki i Daihatsu.

Energetyczny przełom to... tajemnica i piasek

Wyczekiwana od kilku dni oficjalna prezentacja Bloom Boxa - urządzenia, które ma zrewolucjonizować energetykę - nie rozwiała zbytnio jego tajemniczości. Twórca urządzenia zdradził jedynie, że kluczem do fenomenu jest odpowiednia kompozycja metali i... piasku.

Protesty w Grecji

W tym roku już mięliśmy 26 strajków w całej Europie wliczając strajk w Grecji, którą sparaliżował strajk generalny, skierowany przeciw rządowym planom naprawy budżetu. Grecki deficyt budżetowy sięgał w ubiegłym roku niemal 13-tu procent PKB, a w tym roku ma spaść do niecałych 9-ciu procent. Na temat niepokojącej sytuacji w Grecji z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Paweł Świeboda, demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej.