Najnowsze

Najnowsze

Lewandowski na przesłuchaniu

Wartości europejskie zawsze były mi bliskie, a jako minister i poseł na Sejm miałem osobisty wkład w polską drogę do gospodarki rynkowej - napisał Janusz Lewandowski w kwestionariuszu przesłanym eurodeputowanym. Polak jest desygnowany na komisarza UE ds. budżetu i bierze udział w maratonie przesłuchań w Parlamencie Europejskim. Najpierw Polak wypowiedział się na temat wspólnego unijnego podatku. Jego zdaniem, Europa nie jest na to gotowa...

Wielka dziura w budżecie Portugalii

Portugalia znalazła się na celowniku agencji ratingowych. "Financial Times" pisze, że agencja Moody's rozważa obniżenie ratingu tego kraju, jeśli Lizbona nie weźmie w karby deficytu budżetowego. W minionym roku luka w portugalskim budżecie wzrosła do 8 procent PKB, z 2,8 procent w roku 2008.

Islandczycy przy urnach zdecydują o długach

Najpóźniej do 6. marca odbędzie się referendum, w którym Islandczycy zdecydują w sprawie ewentualnego zwrotu 3,8 mld euro Wielkiej Brytanii i Holandii - zdecydował Parlament w Reykjaviku. Rządy obu krajów rok temu wzięły na siebie zobowiązania islandzkiego banku Icesave, który zbankrutował, a w którym oszczędności mieli ich obywatele.

Upgrade Polski nad państwami regionu

1,5% - to przewidywany wzrost PKB dla Polski w 2010 roku. RP dobrze wypada na tle państw regionu, których wzrost ma być notowany na poziomie 0,9%. W wielu państwach Europy Wschodniej nadal obserwowany jest ujemny wzrost PKB. O prognozach i ocenach ratingowych w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski.

ZNTK spadły na cztery łapy

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach mają szansę na ratunek. Spółka, której grozi likwidacja, podpisała umowę na trzy lata z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jej mocy ZNTK Łapy wykonają cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery.

Heineken wymiesza się z FEMSĄ

Wielka fuzja na rynku piwa. Heineken zamierza za akcje warte 7,7 mld euro kupić część meksykańskiej firmy FEMSA - podaje agencja Bloomberga. Transakcja ma globalnemu browarowi rodem z Holandii dać wiodącą pozycję na wschodzącym rynku latynoamerykańskim.

Kto zostanie członkiem RPP?

Deficyt budżetowy i wybory członków do Rady Polityki Pieniężnej były tematem rozmowy Roberta Stankiewicza w "Pieniądzach od Rana" z szefem sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Kazimierzem Kleiną. Prace nad budżetem w tym tygodniu rozpocznie Senat. Zmiany proponowane przez senatorów są na razie kosmetyczne - mówił nasz gość. W tym tygodniu senatorowie wybiorą trzech członków Rady Polityki Pieniężnej na nową kadencję. Przygotowanie Polski do przyjęcia euro to najważniejsze zadanie nowej RPP - podkreślił senator Kleina na antemie TVN CNBC Biznes.

Europa Środkowo-Wschodnia punktem zainteresowanie funduszy private equity

Inwestując w przedsiębiorstwo, fundusz PE staje się na określony czas wspólnikiem pozostałych właścicieli. Grupa Orbis ma nowych wspólników, którzy zajmą się usługami dla dystrybutorów w Polsce. Sebastian Król zarabiający na funduszach private equity w magazynie "Dzień na Rynkach" mówił, że zadowalające w 2010 roku będzie wykonanie dwóch transakcji o wartości powyżej 30 milionów euro.

Tankowanie jeszcze droższe

Baryłka ropy naftowej jest najdroższa od 15 miesięcy mimo drożejącego dolara. Analitycy nie mają wątpliwości, że cena surowca nadal będzie rosła, co pociągnie za sobą podwyżki cen paliw. A to kolejny cios dla polskich kierowców po podwyższeniu przez resort finansów opłaty paliwowej.

Wszystkie koła toczą się do Detroit

Startują targi motoryzacyjne w Detroit, jedne z największych na świecie, a na dodatek pierwsze po ocaleniu od bankructwa amerykańskich gigantów - General Motors i Chryslera. Zapowiedziane są premiery 60 modeli aut, a w centrum uwagi mają być samochody elektryczne i nowe technologie motoryzacyjne.

Bunt gazet przeciw telewizji

Nowe przepisy jeszcze bardziej pogorszą sytuację prasy na rynku reklamowym - alarmują wydawcy komentując plany legalizacji kryptoreklamy w sieci, jaką forsuje resort kultury. Nowe przepisy wynikające z norm unijnych mają m. in. rozszerzyć czas bloków reklamowych w telewizji i bardziej liberalnie traktować tzw. product placement.

25 mln euro pieniędzy unijnych dla organizacji

3.3.1. - pod tymi cyframi kryją się pieniądze z Unii Europejskiej. Kto może starać się o te pieniądze? Szanse mają instytucje otoczenia biznesu, sieci „aniołów biznesu”, organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów, organizacje przedsiębiorców i pracodawców. Konkurs rusza pod koniec lutego, a do wzięcia jest 25 mln euro, ale jak mówił w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w "Pieniądzach od Rana" na antenie TVN CNBC Biznes Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Instytucji Finansowych PARP warto już teraz zacząć przygotowywać się.

Czy jesteśmy już lekomanami?

21,4 mld złotych wyniosła wartość rynku sprzedaży produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w całym 2009 roku. Dynamika była wyższa niż w poprzednich dwóch bardzo dobrych latach, gdy wynosiła po mniej więcej 10 proc. - pisze "Parkiet".

Finansowy Amway szturmuje Polskę

Sprzedaż kredytu i depozytu jak lakieru do włosów i szamponu? Tak, przynajmniej dla sprzedających. Jak informuje "Parkiet" do wejścia na polski rynek szykuje się nowy gracz zza oceanu – Global Property Solutions. Dystrybucję swoich produktów finansowych prowadzi on sposobami takich sieci jak Amway czy Avon.

Start internetowych aukcji monet NBP

Już dziś ruszają pierwsze internetowe aukcje monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Jakie monety będzie można nabyć? Czy każdemu uda kupić się monetę? Każda osoba która będzie chciała nabyć monety, pomimo redukcji, na pewno będzie w stanie kupić 1 monetę. Najpierw każdemu zostanie przydzielona 1 moneta, a potem dopiero będą dokonywane redukcje - mówił Jacek Polkowski z NBP w "Pieniądzach od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Gazprom winny Polsce 1,2 mld zł za gaz?

Nawet 410 mln dol. winny jest Polsce rosyjski Gazprom - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wcześniej padały kwoty pięć razy mniejsze. Nasz opór w anulowaniu zobowiązań, czego chcieliby Rosjanie, to główna przeszkoda w podpisaniu nowej umowy gazowej.

Który fundusz inwestycyjny wybrać w 2010?

Któremu z funduszy warto było powierzyć pieniądze w 2009 roku? Jakie były wyniki funduszy w grudniu 2009? Jak również o tym czego możemy się spodziewać po funduszach inwestycyjnych w 2010 roku oraz o wartości prowizji za zarządzanie w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online.

Jak powstają prognozy ekonomiczne?

Jak powstają prognozy ekonomiczne? Jak bada się koniekturę gospodarczą? O tym w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman z prof. Elżbietą Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i prof. Barbarą Liberdą z Narodowego Instytutu Statystycznego.

Rosjanie przejmują Stocznie Gdańską i Hutę Częstochowa

Huta Częstochowa zmienia swojego właściciela w niezbyt dobrym momencie, bo w styczniu zakład nie wypłacił pełnego wynagrodzenia swoim pracownikom. Pracownicy huty mają nadzieje na porozumienie z nowym właścicielem. O szczegółach Marek Tejchaman rozmawia z byłym szefem Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiuszem Krężlem.

Co czeka Polskę w 2010?

Jaki może być wzrost gospodarczy za IV kwartał 2009? Jakie są prognozy wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały? Motorem ożywienia w gospodarce będzie odbudowa zapasów i inwestycje infrastrukturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej - mówiła Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH w "Bilansie" w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Polskie metropolie nadżera bezrobocie

Im większe miasto, tym mniejsze bezrobocie - ta zasada działa nawet w czasach kryzysu. Tyle, że teraz osób bez pracy w metropoliach przybywa dwa razy szybciej, niż w reszcie kraju - zauważa "Puls Biznesu".

Unia chce puścić z dymem przemyt

Bruksela szykuje się do wielkiej wojny z przemytnikami papierosów - zapowiada "Rzeczpospolita". Stawką w tej grze jest przynajmniej siedem mld euro, które traci unijny budżet, nie mówiąc o stratach producentów. Tama na drodze tytoniowego przemytu ma stanąć na polskich granicach.

A ropa jednak płynie...

Rosyjska ropa nadal płynie na Białoruś i przez jej terytorium do Europy. Dzieje się to mimo fiaska rozmów w sobotę między Moskwą a Mińskiem o warunkach dostawy tego surowca - oznajmiła w niedzielę przedstawicielka rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Irina Jesipowa.

Wenezuelczycy walą do sklepów

Po piątkowym ogłoszeniu przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza dewaluacji miejscowej waluty bolivara, protestuje opozycja. Tymczasem Wenezuelczycy w panice wykupują produkty elektroniczne w oczekiwaniu na drastyczny wzrost cen.

Gdzie trafi zysk z NBP?

Miało być kilkanaście miliardów, a będzie około czterech miliardów zysku z Narodowego Banku Polskiego. Tak zapowiada jego szef Sławomir Skrzypek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Nowa Rada Polityki może zmienić zasady rachunkowości dotyczące liczenia zysku banku centralnego. Czy resort finansów faktycznie liczy na takie działanie odnowionej Rady? I co to może oznaczać dla samego banku?

Pakiet KGHM sprzedany

Zimowa wyprzedaż w resorcie skarbu. Ministerstwo sprzedało 10 procentowy pakiet akcji KGHM za ponad 2 miliardy złotych. Wczoraj resort sprzedał też resztę posiadanych akcji w spółce Kopex. Następny w kolejce ma być LOTOS i jego 13 procentowy pakiet. Na rynku pojawiają się pytania, czy taka zmasowana wyprzedaż mieści się w katalogu dobrych praktyk rynkowych.

Gazu coraz mniej

Topnieją krajowe zapasy gazu. Zgromadzony w magazynach surowiec wystarczy na nieco ponad tydzień eksploatacji w sytuacji braku dostaw. W tej chwili Polska otrzymuje więcej błękitnego paliwa niż wynika to z poprzedniej umowy, ale nowego kontraktu faktycznie wciąż nie ma. Największym odbiorcom, czyli zakładom chemicznym i rafineriom, grozi odcięcie dostaw surowca. Optymizmem nie napawają też prognozy pogody mówiące o kolejnych załamaniach pogody w najbliższych dniach...

Oszustwo na 1000 euro

Reklama za darmo czyli oszustwo za tysiąc euro. Niemiecka firma DAD naciąga polskich przedsiębiorców oferując im bezpłatne ogłoszenie w międzynarodowym katalogu. Ale taka operacja jest bezpłatna tylko z nazwy, bo niejasne zapisy umowy zobowiązują zleceniodawcę do zapłacenia. To nie jedyny przypadek takiej nieuczciwej działalności. Podobnie funkcjonujących firm jest więcej. Kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć doniesienie do prokuratury.

Goldman Sachs pozwany za kosmiczne bonusy

W portfelach bankierów z Goldman Sachs skutków kryzysu już nie widać. Bonusy wypłacone im w tym roku są tak samo wysokie jak w przedkryzysowym 2007 r. Taka polityka nie podoba się akcjonariuszom banku. Dwóch z nich postanowiło pozwać zarząd Goldmana do sądu.

Piwowar zwalnia, robotnicy protestują

Największy piwowarski koncern świata Anheuser-Busch InBev zapowiada zwolnienie co dziesiątego ze swych pracowników w Europie. Producent takich piw jak Becks, Budweiser czy Stella Artois, tłumaczy ten krok spadkiem sprzedaży piwa.