Najnowsze

Najnowsze

La Poste S.A. Mimo prostestów

Od 1 marca francuska poczta będzie spółką akcyjną - zdecydował tamtejszy parlament. Reforma, którą przygotowywano od wielu miesięcy, wywołała ostry sprzeciw związkowców, lewicowej opozycji oraz wielu władz samorządowych.

Akcje w górę po "Avatarze"

Rekomendacje jak... kinowe recenzje. Bilety na film "Avatar" Jamesa Camerona sprzedają się tak znakomicie, że coraz więcej analityków podnosi prognozy zysków spółki News Corp. To właśnie do niej należy studio 20th Century Fox, które wyprodukowało ten trójwymiarowy kinowy hit.

Senat wybrał trzech członków RPP

Senat powołał w środę Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Na Winieckiego głosowało 54 senatorów, za kandydaturami Rzońcy i Hausnera opowiedziało się po 51.

Rosja nie daje więcej gazu

Nadal bez przełomu w negocjacjach nowego kontraktu o dostawach gazu do Polski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem. Rozmowy będą kontynuowane - poinformowało w środę PGNiG w komunikacie o ustaleniach wczorajszego spotkania w Moskwie.

Ryzykowna gra ciężarem dla gigantów

Drugi największy francuski bank Societe Generale jest zaniepokojony sytuacją w IV kwartale. Spółka ostrzegła rynek, że jej zysk za ten okres był niewielki. Kulą u nogi okazały się ryzykowne inwestycje związane z rynkiem nieruchomości. Odpisy na te inwestycje sięgnęły 1,4 miliarda euro.

Szykuje się paraliż Okęcia, a loty już zaplanowane

Linie lotnicze i biura podróży wciąż nie zostały oficjalnie poinformowane o planach zamknięcia na trzy wrześniowe weekendy warszawskiego Okęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - To jakiś absurd - komentują przedstawiciele branży turystycznej. Rzecznik lotniska odpiera te zarzuty i podkreśla, że remont jest niezbędny.

Słodkie zyski giganta

Amerykański gigant rynku spożywczego Kraft Foods jest zadowolony z minionego roku. Koncern podał, że prawdopodobnie zarobił w 2009 roku co najmniej 2 dolary na akcję - to o 3 centy więcej niż szacował poprzednio. Kraft podnosi prognozy ze względu na dobre wyniki operacyjne i wzrost inwestycji w marketing.

Niemcy o 5 proc. w dół

Niemiecka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 5 procent - takie są pierwsze szacunki podane przez niemieckie biuro statystyczne. Rynek oczekiwał, że PKB stopniało o 4,8 procent. Dla porównania rok 2008 Niemcy skończyły wzrostem o 1,3 procent.

Chojna-Duch: będziemy się spieszyć powoli

Profesor Elżbieta Chojna-Duch nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej, nie widzi obecnie potrzeby zmiany stóp procentowych w Polsce. Według niej sytuacja makroekonomiczna kraju i inflacja pozwolą pozostawić stopy na obecnych poziomach przez najbliższe pół roku.

Skarb chce oddać kontrolę nad Lotosem

Resort skarbu jest gotów pozbyć się kontroli nad Lotosem - wiceliderem naszego rynku paliwowego. - Analizujemy wariant zejścia poniżej 50 proc. akcji Lotosu - przyznaje w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny m.in. za sektor naftowy.

Analityk ostrzega: Złoty mocno oberwie

W 2010 r. dług publiczny Polski przebije granicę 55 proc. w relacji do PKB, co znacząco osłabi złotówkę - prognozuje w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Christian Blaabjerg, główny strateg duńskiego Saxo Banku.

Nadchodzi fala zwolnień prezesów

Ten rok może zatrząść stołkami szefów wielu firm. Łowcy głów spodziewają się roszad głównie w handlu, sektorze finansowym i farmacji - pisze "Rzeczpospolita".

Pomyśl o wakacjach już teraz

Warto zaplanować wakacje już teraz, bo tydzień czy dwa nad ciepłym morzem – lub, jak poleca Elżbieta Dzikowska, na lodowcu - może nas kosztować nawet o jedną trzecią taniej.

Te wspaniałe koncerny i ich wspaniałe maszyny

Błysk, połysk i chrom – na zewnątrz, a pod spodem sporo obaw. Na Auto Show w Detroit chwiejące się giganty amerykańskiej motoryzacji zaprezentowały najnowsze modele samochodów. Liczą na to, że 2010 będzie lepszy niż poprzedni rok, dla sprzedaży najgorszy od 27 lat.

Odwet Google na Chinach

Google przestanie dostarczać Chinom oprogramowania do cenzury wyników wyszukiwania - taka informacja pojawiła się na stronie internetowej firmy. A Departament Stanu USA zapowiada nową inicjatywę polityczną: "Wolność internetu".

"Prztyczek w nos" Tuska? Brak zaproszenia do Davos

Premier Donald Tusk nie został zaproszony na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Część ekonomistów uważa, że powinien tam być. Jeden z pytanych przez tvn24.pl ekonomistów - Marek Zuber - uważa, że brak zaproszenia dla Tuska to wręcz "prztyczek w nos". Inni, choć krytykują brak wyjazdu - aż tak dosadni w ocenach nie są.

A1 wisi na włosku

Budowa A1 zagrożona. Spółce Autostrada Południe, która ma koncesję na 180-kilometrowy odcinek trasy, został tydzień na dopięcie inwestycji. A z finansowaniem drogi są gigantyczne problemy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana prezesa w Pekao

Alicja Kornasiewicz zostanie nowym prezesem Pekao SA. Jednak jej wybór nie odbył się bez kontrowersji. Przedstawiciele Unicredit mieli telefonować do członków rady nadzorczej z pytaniem na kogo będą głosować. Tymczasem głosowanie powinno być tajne, a członków rady nie wolno nawet po głosowaniu pytać na kogo oddali swój głos. Z informacji TVN CNBC Biznes wynika też, że rada dyrektorów podjęła decyzję o promowaniu Alicji Kornasiewicz na fotel prezesa jeszcze przed dymisją Jana Krzysztofa Bieleckiego. Łukasz Kijek

Słone rachunki

Solny duopol przełamany. Firma z Elbląga postanowiła sprowadzić sól do posypywania dróg z Białorusi. Wygrała też przetarg na dostawy dla Regionalnej Dyrekcji drogowej w warmińsko-mazurskiem. Przedstawiciele firmy deklarują, że są w stanie dostarczać sól także innym ośrodkom. Tymczasem zapisów nie przyjmuje już KGHM, a w kłodawskiej kopalni soli na załadunek trzeba dobę. Patrycjusz Wyżga

Małe auta górą w USA?

Ruszyły samochodowe targi w Detroit. To jakie auta są tam prezentowane wyraźnie wskazuje, że w Ameryce wygrywa europejski model motoryzacji. Czyli auta stosunkowo małe i niedrogie w eksploatacji. Osobna część targów poświęcona została pojazdom z napędem elektrycznym. Marek Klapa sprawdzał dziś, czym już w nie dalekiej przyszłości będą jeździć Amerykanie i czy może chociaż jedna z propozycji może pochodzić z nad Wisły...

Gazowe rozmowy trwają. Efekty w środę?

Serial z udziałem PGNiG i Gazpromem Export trwa w najlepsze. Od kilku miesięcy Polska nie może dogadać się z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Polscy przedstawiciele ponownie udali się od Moskwy. - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekaże w środę, po powrocie przedstawicieli spółki, informacje na temat rozmów z Gazpromem Export - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Czy to oznacza, że efektów rozmów brak?

Plany prywatyzacyjne MSP

Minister skarbu państwa Aleksander Grad zaskoczył dzisiaj rynek - zamierza sprzedać więcej akcji PGE niż dotychczas informował. Jeśli rynek okaże się wystarczająco chłonny i zapewni atrakcyjną wycenę, MSP może sprzedać w tym roku poprzez giełdę blisko 20% akcji Polskiej Grupy Energetycznej. O planach ministra skarby państwa na 2010 rok rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Senat przyjął budżetowe poprawki

Prace nad tegorocznym budżetem - zakończone. 55 senatorów głosowało za podjęciem uchwały w sprawie ustawy budżetowej na 2010 rok, a 38 było przeciw. Senatorowi przyjęli do budżetu 16 poprawek. Teraz wprowadzonymi do budżetu poprawkami zajmie się Sejm.

Nowy prezes Pekao. Pani Prezes

Pekao SA wreszcie będzie miało prezesa. W lutym funkcję tę obejmie Alicja Kornasiewicz. Tym samym skończy się dwumiesięczne bezkrólewie po rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego. Do tego momentu obowiązki prezesa pełnił będzie dotychczasowy wiceprezes, Włoch Luigi Lovaglio.

Usługi medyczne dobrą inwestycją?

Spółki zajmujące się ochroną zdrowia to dobra inwestycja na 2010 rok, tak uważają analitycy. To kolejny rok rozwoju, dla firmy EMC Instytut Medyczny, mówi w TVN CNBC Biznes prezes. Spółka oprócz przejmowania szpitali powiatowych chce również kupować mniejsze wyspecjalizowane kliniki prywatne. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem EMC Instytut Medyczny Piotrem Gerberem, rozmawiam Mikołaj Kunica

Nowi akcjonariusze One-2-One

Strukturę akcjonariatu spółki One-2-One wzmocnili nowi inwestorzy związani z branżą mobilną. Spółka liczy na wsparcie przy tworzeniu i realizacji strategii rozwoju zwłaszcza ze strony Piotra Majchrzaka, byłego prezesa MNI. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki One-2-One, Tomaszem Długiewiczem, rozmawia Mikołaj Kunica.

Ile Polak wydaje na zakupy?

Ubrania, bielizna, jedzenie, sprzęty domowe... Wybór rzeczy do kupienia jest ogromny. Sęk w tym, żeby mieć pieniądze. Około 20 tys. zł - tyle średnio wydaje polski obywatel na zakup towarów i usług w ciągu roku. To i tak dwa razy mniej, niż pozwolić sobie może przeciętny Europejczyk. Ten na zakupowe przyjemności wydaje ok. 48 tys. złotych.

Płać mniejszy podatek od najmu

Do 20 stycznia osoby wynajmujące mieszkania muszą zdecydować czy chcą rozliczać się w formie 8,5% ryczałtu, który zaczął właśnie obowiązywać, czy dalej chcą korzystać ze skali podatkowej. W przypadku ryczałtu nie możemy korzystać z żadnych odliczeń, czyli nie występuje opcja odliczenia kosztów uzyskania przychodów - mówił Wojciech Sawicki. Kiedy nie opłaca się korzystać ze stawki ryczałtowej, w jaki sposób poinformować Urząd Skarbowy, jak i do kiedy będziemy rozliczać się z takiego ryczałtowego podatku - o tym w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunchu" z Wojciechem Sawickim z Accero Taxand.

Fed zarabia dla Obamy

Rekordowe zyski miała w zeszłym roku amerykańska Rezerwa Federalna. Jak obliczyli eksperci dziennika "Washington Post" Fed w 2009 roku zarobił 45 miliardów dolarów - najwięcej w swej 96-letniej historii.

40 mld na regionalny rozwój

Unia Europejska wyda na rozwój polskich regionów więcej niż w ubiegłym roku. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje w 2010 roku zainwestować ponad 40 mld zł na współfinansowanie unijnych programów w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013. Z tej kwoty Komisja Europejska ma zwrócić 27 miliardów złotych.