Najnowsze

Najnowsze

Pył zatrzymuje biznes

Wszystkie lotniska w Polsce zamknięte. Podobna sytuacja panuje niemal w całej północnej i zachodniej Europie. Chmura pyłu wulkanicznego uziemiła samoloty i biznesowe plany firm w wielu krajach. Wybuch wulkanu na Islandii to cios w branżę lotniczą, która dopiero wychodzi z kryzysu. Stowarzyszenie IATA podało dziś, że każdy dzień paraliżu kosztuje linie 200 milionów dolarów. Jaki efekt dla przewoźników będzie miało zamknięcie nieba nad sporą częścią kontynentu? Patrycjusz Wyżga

Dojechać na uroczystości...

W weekend miliony Polaków żegnać będą ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. PKP Intercity uruchamia specjalne, dodatkowe połączenia do Warszawy i Krakowa. W sobotę w stolicy przejazd komunikacją miejską będzie darmowy. W niedziele kierowcy jadący autostradą A4 na południu kraju nie będą musieli płacić za przejazd. Mogą pojawić się natomiast problemy z wypłatą pieniędzy z bankomatów i łącznością przez telefony komórkowe. Marek Klapa

19 lat GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych obchodzi swoje 19-lecie. To okazja do zastanowienia się nad jej obecną pozycją i przyszłością, zwłaszcza że MSP szuka dla niej inwestora, a o stanowisko jej prezesa ubiega się 3 kandydatów. Podsumowania i prognozy w "Rynkach dnia" przedstawia były prezes GPW Wiesław Rozłucki.

Sprzedaż samochodów w marcu

I kwartał 2010 był w Polsce słaby pod względem liczby rejestrowanych aut. W samym marcu zarejestrowano w naszym kraju o 5,6% samochodów mniej niż przed rokiem. O przyczynach spadku liczby zarejestrowanych aut, a także o najlepiej sprzedających się markach w "Godzinie dla Pieniędzy" mówił Artur Misiak - właściciel firmy, która od 10 lat sprzedaje luksusowe pojazdy.

Europejskie Zgrupowanie Firm Rodzinnych

Największymi przeszkodami dla firm rodzinnych w Polsce są przepisy prawa podatkowego i prawa pracy. Pracujemy nad ich zmianą i ułatwieniem mówi dr Jacek Lipiec z Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Mowa o podatku od dziedziczenia, reinwestycji i wsparcia finansowego z unijnych funduszy.

Wyniki spółek z USA a GPW

Kolejne amerykańskie spółki podają lepsze od oczekiwań wyniki. General Electric zarobił w I kwartale 21 centów na akcje (wobec oczekiwanych 16 centów), a Mattel 7 centów na akcję (oczekiwano 3 centów). Jak wyniki spółek z USA wpływają na notowania warszawskiego parkietu i dlaczego w ogóle tak się dzieje - tłumaczył w "Rynkach dnia" analityk X-Trade Brokers Adam Narczewski.

1% bez tajemnic

Ułatwienia w przekazywaniu 1% podatku na organizacje porządku publicznego. Nie trzeba już  wpłacać na ich konta wyliczonej kwoty. Warto więc dobrze zastanowić się, komu przekazać swój 1%. Kryteria wyboru organizacji przybliża Urszula Jaworska z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Darowizny i podatki

Rozliczenie w zeznaniu podatkowym darowizny m.in. to temat, który w "Godzinie dla Pieniędzy przybliża" Renata Dłuska, partner w MDDP.

Są jeszcze wolne miejsca w pociągach

- Są jeszcze wolne miejsca w pociągach dowożących podróżnych na uroczystości żałobne do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę - informują PKP Intercity i Przewozy Regionalne, które uruchomiły w tych dniach kilkadziesiąt dodatkowych pociągów. W piątek do spółek, które rozszerzają weekendowy rozkład, dołączyły Koleje Mazowieckie.

Szef jako autorytet

Właściciele firm bardzo często popełniają jeden błąd. Jak mówi Robert Krool, wiceprezes Instytutu COPERNICUS, budują swój autorytet poprzez majątek. Tymczasem autorytet lidera buduje się przez kompetencje.

"Linie lotnicze powinny zwracać pieniądze"

- Każda, nawet tania linia lotnicza w UE powinna zwrócić pieniądze za bilet w przypadku anulowania lotu z powodu pyłów wulkanicznych, lub, jeśli pasażer się zgodzi, zaoferować mu inny lot w alternatywnym terminie - przypomniała Komisja Europejska. Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego dodaje, że pasażerowie mają prawo do pomocy przewoźników.

Coraz trudniej prać pieniądze

Każda transakcja, w której przedsiębiorca przyjmuje powyżej 15 tys. euro w gotówce musi być przez nich rejestrowana. Już od minionego czwartku należy dysponować odpowiednimi procedurami, które wymienia mec. Iwona Mirosz z kancelarii Bird&Bird. Pracodawca musi m. in: powołać osobę odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków ustawowych, przeszkolić wszystkich pracowników, rejestrować wszystkie transakcje przekraczające wskazany limit.

Dywidendy KGHM

KGHM zamierza wypłacić 3 złote dywidendy za akcję. Propozycja nie została jeszcze uzgodniona z radą nadzorczą mówi Andrzej Knigawka, szef analityków ING Securities. Sprzyjają temu cena miedzi, kurs spółki i to, że KGHM nie ma długów. Wcześniej rynek oczekiwał 9 złotych, stad duże zainteresowanie wśród akcjonariuszy.

Jak dotrzeć na uroczystości żałobne

Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką w weekend będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Spółki kolejowe zapewniają, że to one najsprawniej dowiozą żałobników na miejsce. W związku z tym przygotowują dodatkowe pociągi z całej Polski do Krakowa i Warszawy. Uruchamiane są też inne inicjatywy transportowe.

Jutrzenka ma ochotę na Wedla

To czy go kupi, to już inna sprawa. Zdaniem Tomasza Manowca, analityka Biura Maklerskiego Banku BGŻ, Jutrzenka jest bardzo zdeterminowana i ma szanse kupić Wedla. O poziomie determinacji świadczy duża emisja akcji, z czego spółka chce pozyskać ok. 400 mln złotych. Wedel jest wyceniany na 800-900 mln zł, dlatego Jutrzenka musi wspomóc się długiem kredytowym lub obligacyjnym. Licytacja będzie zacięta. Bo chrapkę na Wedla ma ok. 10 inwestorów spoza branży.

Emisja akcji PZU

Zapisy na akcje PZU spowoduje, że inwestorzy wstrzymają się z zakupami mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI. Można się na nie zapisywać od przyszłego wtorku do 28 kwietnia. Prezes AKJ radzi początkującym graczom, na co zwrócić uwagę przy kupnie akcji. 

Wpływ wyników GE na sesje

Dzisiejsze wyniki General Electric mogą mieć wpływ na sesje np. gdyby się okazało, że są b. dobre wyniki mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI. Jego zdaniem inwestorzy będą oczekiwali i bacznie patrzyli na to, czy nastąpi większy impuls spadkowy, czy też przerwa w biegu do góry. Zwraca też uwagę na dużą ujemną bazą na kontraktach terminowych.

Niemcy wyjdą ze strefy euro?

Czy to możliwe, żeby jeden z głównych filarów Unii Europejskiej wycofał się z finansowego poziomu integracji? Joachim Fels, ekonomista globalnego rynku w Morgan Stanley w Londynie, twierdzi, że tak. - Niemcy mogą rozważyć wyjście z unii walutowej w najbliższych latach - twierdzi.

2 tygodnie do rozliczenia z fiskusem

Odpowiadamy na pytania zadane przez naszych widzów. Trudności z rozliczeniem się z fiskusem, co wpisywać, a czego nie do PIT-u? Na te pytania odpowiada nasz ekspert Beata Kuszewska, z kancelarii Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Co dalej z inflacją?

Mamy inflację na poziomie 2,6 w marcu, ale to nie znaczy że kolejne miesiące i ostatnie kwartały tego roku mogą być takie same. Przed  nami prawdopodobnie dalsze spowolnienie inflacji cen żywności mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Do tego jeszcze spowolnienie inflacji bazowej, a to objaw mocnego złotego i słabego popytu konsumpcyjnego.

Koleje pożyczą miliard euro

Polskie Linie Kolejowe pożyczy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 1 miliard euro na pomoc w realizacji inwestycji korzystających z dofinansowania Unii Europejskiej - donosi "Rzeczpospolita".

Rozlicznie z fiskusem. Pytania widzów

Nasz ekspert Szymon Czerwiński, doradca podatkowy Accreo Taxand odpowiada na pytana naszych widzów. M.in. czy powinni uwzględnić w PIT-cie stratę z handlu instrumentami finansowymi?

Emisja akcji PZU przyciągnie początkujących graczy

Twierdzi Cezary Nowosad, ekspert BCC, prezes IPO Doradztwo Strategiczne, radzi jak się przygotować do zakupu. Jego zdaniem obecnie brakuje ze strony skarbu państwa zachęt do długoterminowego trzymania akcji.

Google powyżej oczekiwań

Lepsze od oczekiwań rynku wyniki finansowe Googla. Zysk na akcje wyniósł 6 dolarów 76 centów podczas gdy rynek oczekiwał zysku na poziomie 6 dolarów 60 centów. O tym jak się robi biznes w internecie i jakie są perspektywy dla Googla Marek Tejchman w programie "90 MINUT" rozmawiał z naszym gościem Jerzym Kalinowskim, partnerem KPMG.

Rośnie dziura budżetowa

Deficyt budżetu po trzech miesiąca roku wyniósł 22 miliardy 700 tysięcy złotych. A to oznacza, że jest na poziomie prawie 44 procent całorocznego planu. W programie "90 Minut" rozmowa z głównym ekonomistą BRE Banku Ryszardem Petru.

Raiffeisen kupi BZ WBK?

BZ WBK może pasować zarówno bankowi detalicznemu jak i korporacyjnemu. Z tego względu, że ma silny biznes korporacyjny, a z punktu widzenia detalu ma bardzo dużą sieć oddziałów.   Zdaniem analityków lista chętnych na ponad siedemdziesiąt procent udzialów należących do irlandzkiego AIB może liczyć kilkanaście znanych grup finansowych. Jak podaje austriacki dziennik ekonomiczny Wirtschaftsblatt: jest wśród nich grupa Raiffeisen International, którego rzecznik potwierdza: „Przyglądamy się temu bankowi”.

Rozlicz stratę z GPW

Coraz mniej czasu zostało na rozliczenie się z fiskusem. Razem z naszym gościem Michałem Zającem, doradcą podatkowym ITA Doradztwo Podatkowe odpowiadamy na pytania widzów.

Żałoba bez względu na koszty

Kolejny dzień żałoby, kolejny dzień w którym Polacy dają wyraz swojemu smutkowi. Tysiące zniczy, tysiące bukietów kwiatów. Tysiące biało czerwonych flag przepasanych czarnymi wstęgami. Każdy z tych przedmiotów to wyraz uczuć. I za te uczucia jesteśmy gotowi zapłacić bardzo dużo w ogóle nie zwracając uwagi na cenę.

Inflacja pod kontrolą

Dziś kolejny dowód siły polskiej gospodarki. Poznaliśmy dane o inflacji i są to  bardzo dobre. Ceny rosną coraz wolniej. Dodatkowo jeszcze silny zloty, który niepokoi eksporterów jest rodzajem tarczy która chroni nas przed olbrzymim zamieszaniem na międzynarodowych rynkach finansowych.