Apple przejmie Facebooka, za uncję złota 1800 dol.


Duński bank inwestycyjny Saxo opublikował - tradycyjnie już - "10 szokujących prognoz" na przyszły rok. Tym razem na liście znalazła się m.in. eskalacja wojen walutowych i ciekawe przejęcie - Facebooka przez Apple'a.

Saxo o swojej liście mówi, że to "eksperyment myślowy", który ma na celu poszukiwanie tzw. "Czarnych Łabędzi", czyli zjawisk nieprzewidywanych przez rynki lub w ogóle nieprzewidywalnych.

1. Kongres Stanów Zjednoczonych blokuje trzecią rundę quantitative easing

W drugiej połowie 2011 r. Fed stanie się przedmiotem ostrej krytyki jako podmiot, który w największym stopniu przyczynił się do klęski na amerykańskim rynku nieruchomości, będącego jej rezultatem programu pomocowego dla banków, a także katastrofy związanej z zadłużeniem publicznym. Tymczasem banki "zbyt duże, by upaść" ponownie wpakują się poważne kłopoty. Kongres odbierze Fedowi prawo do zwiększenia bilansu, a być może nawet zakwestionuje jego podwójny mandat, w ramach którego Rezerwa Federalna ma utrzymywać w ryzach zarówno bezrobocie, jak i inflację.

2. Apple kupuje Facebooka

W wywiadach prezes Apple Steve Jobs wyjaśniał, że Apple rozmawiało z Facebookiem o możliwościach współpracy – stwierdził jednak również, że kontakty takie nie przyniosły żadnych rezultatów. Jak twierdzi Jobs, Facebook zaproponował "uciążliwe warunki, na które nie mogliśmy się zgodzić". Taka postawa mogłaby sprowokować Jobsa do przejęcia Facebooka.

3. Indeks dolara amerykańskiego przekracza 100 punktów

Przez pewien okres 2011 r. rozwój gospodarczy w większości regionów świata ma się dobrze, jednak później pojawiają się problemy w Chinach. Powolny wzrost bazy przemysłowej Państwa Środka sprawia, że globalny apetyt na ryzyko wpada w spiralę spadkową, co w kontekście przeżywającej nieustanne problemy gospodarki japońskiej i chaosu w strefie euro sprawia, że dolar amerykański zaczyna być coraz atrakcyjniejszą walutą. Modyfikacje pozycji zajmowanych przez inwestorów doprowadzają do tego, że indeks dolarowy wzrasta o 25 proc., pod koniec III kwartału 2011 r. przekraczając 100.

4. Rentowność trzydziestoletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spada do 3 proc.

Polityka dewaluacji dolara, mająca swoje korzenie w prowadzonych w 2010 r. "wojnach walutowych", zmusza rynki wschodzące do przeznaczenia większej ilości rezerwowych dolarów na obligacje skarbowe. Stosowana przez Rezerwę Federalną polityka quantitative easing ponosi porażkę w zakresie wpływu na realną gospodarkę – jedynym jej pozytywnym skutkiem jest poprawa bilansów amerykańskich banków. EBC, UE i MFW nie udaje się wyleczyć choroby państw z peryferii strefy euro (PIIGS), co pcha stado sfrustrowanych inwestorów w bezpieczne ramiona Wuja Sama. W 2011 r. nikt już nie wierzy w światowe ożywienie gospodarcze, zaś rentowność trzydziestoletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spada do 3 proc.

5. AUDGBP spada o 25 proc.

Wielka Brytania powraca do swoich tradycyjnych wartości – mężowie i żony Albionu pracują ciężej i oszczędzają więcej. Wkrótce okazuje się, że należy szykować się do kolejnej fali nadzwyczaj intensywnego ożywienia gospodarczego. Australia, z drugiej strony, zmaga się z gospodarką słabnącą po tym, jak Chiny coraz mocniej naciskają na hamulec, aby powstrzymać inflację przed wymknięciem się spod kontroli. Po uwzględnieniu sytuacji na australijskim rynku nieruchomości, na którym najprawdopodobniej wkrótce dojdzie do pęknięcia bańki spekulacyjnej, okazuje się, że scenariusz spadku AUDGBP o 25 proc. raczej nie należy do sfery science fiction.

6. Ropa naftowa szybuje w górę, po czym następuje korekta o 1/3

Ceny ropy naftowej, którym obecnie sprzyjają oczekiwania makroekonomiczne inwestorów, szybują w górę, przekraczając na początku 2011 r. 100 USD na fali euforii związanej z wyraźnym ożywieniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych. Później jednak ropa musi stawić czoła gwałtownej korekcie o 1/3.

7. Cena gazu ziemnego rośnie o 50 proc.

U progu 2011 r. na rynku gazu ziemnego występuje nadpodaż będąca rezultatem tego, że w trakcie globalnego spowolnienia gospodarczego podaż przez dwa lata przekraczała popyt, a inwestorzy mogli odnotować na tym paliwie dwucyfrowe straty. Lecz zwiększony popyt przemysłowy, rekordowo niskie ceny w porównaniu z ropą i węglem, spłaszczanie krzywej kontraktów forward, a także działania związane z propozycjami skierowania większej części rezerw gazu ziemnego Stanów Zjednoczonych na eksport sprawiają, że pasywne inwestycje w gaz mogą okazać się bardziej zyskowne. Na dodatek atak zimy prowadzi do szybkiego opróżniania magazynów – to właśnie dlatego na 2011 r. przewidujemy przypadający raz na ćwierć wieku wzrost ceny gazu ziemnego o 50 proc.

8. Na skutek eskalacji wojen walutowych złoto osiąga 1800 USD

"Wojny walutowe" powracają w 2011 r. ze zdwojoną siłą, zaś u ich podstaw leży poprawa stanu gospodarki Stanów Zjednoczonych. Deficyt handlowy USA wzrasta, zaś Chiny znajdują się pod coraz większą presją, gdy inwestorzy zaczynają szukać bezpiecznej przystani na rynku metali – w rezultacie za uncję złota trzeba zapłacić już 1800 dolarów amerykańskich.

9. S&P 500 osiąga historyczne maksimum

W 2011 r. Fed nadal pompuje do systemu płynność. Inwestorzy uświadamiają sobie, że jedyną wartą stosowania strategią jest kupowanie w dołkach – Fed wykorzystuje ich postępowanie jako dowód słuszności podjętych przez siebie decyzji pomimo tego że cała gra jest w istocie budowaniem domku z kart. Tymczasem amerykańscy konsumenci zaczynają wydawać pieniądze, widząc, jak rośnie wartość ich portfeli akcji. Amerykańskie korporacje nie dają się jednak ponieść powszechnej euforii, wiedząc, że wysokie ceny akcji nie zawsze są oznaką dobrej kondycji gospodarki. Kontynuują obniżanie ogólnego poziomu zadłużenia i to dopiero ich rozsądna polityka doprowadza do prawdziwej poprawy stanu amerykańskiej gospodarki. Benchmarkowy indeks Stanów Zjednoczonych przekracza maksimum z 2007 r., torując sobie drogę do 1600.

10. Rosyjski indeks RTS osiąga 2500

Na początku roku zaczyna rosnąć kolejna globalna bańka gospodarcza: ceny ropy ponownie przekraczają 100 USD za baryłkę. Przeciętny inwestor z USA przeczekuje sytuację – jedyne, na co się decyduje, to kupowanie amerykańskich akcji w dołkach. Inwestorzy z rosyjskiego rynku akcji zarabiają na wzroście wyceny spółek – kontrakty forward na indeks tamtejszej giełdy przewidują stosunek cena/zysk na poziomie 8,6 oraz cena/wartość księgowa na poziomie 1,26. W 2011 r. RTS rośnie niemal dwukrotnie do 2500.

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl