Generali Towarzystwo Ubezpieczeń w umowach auto-casco narusza zbiorowe interesy konsumentów - uznała prezes UOKiK i ukarała ubezpieczyciela: ma on zapłacić ponad 600 tysięcy złotych. Zakwestionowane stwierdzenia w umowach figurują od 2008 roku. Generali od decyzji UOKiK odwołuje się do sądu.
UOKiK prowadził postępowanie w tej sprawie od kwietnia 2010 roku, a podjął je po informacjach od klientów ubezpieczyciela.
Przeanalizowano wzory umów, jakie Generali Towarzystwo Ubezpieczeń zawierało z konsumentami w sprawie ubezpieczeń autocasco. Urząd ustalił, że w umowach figurują postanowienie tożsame tymi, które wcześniej już wpisano do Rejestru klauzul niedozwolonych.
Z VAT-em lub bez VAT-U
Chodzi o postanowienia dotyczące wysokości odszkodowania za naprawę uszkodzonego pojazdu. Zgodnie z prawem powinna ona obejmować sumę cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy z uwzględnieniem podatku VAT.
Natomiast Generali różnicuje sposób obliczania odszkodowania: tym klientom, którzy do wyliczenia odszkodowania decydowali się na wycenę towarzystwa, bezprawnie zmniejszano odszkodowanie o równowartość VAT-u. Ci, którzy decydowali się na zwrot kosztów na podstawie faktur dokonanej już naprawy, dostawali pełne odszkodowanie - razem z VAT.
620 935 złotych kary
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów na przedsiębiorcę, który stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, prezes UOKiK może nałożyć karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. W tym przypadku na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń została nałożona kara wysokości 620 935 złotych.
Oprócz kary finansowej towarzystwo ma zaniechać stosowania niedozwolonych praktyk, a także opublikować sentencję orzeczenia kary na swojej stronie internetowej przez dwa miesiące, a raz wydrukować na pierwszej stronie jednego z pięciu dzienników ogólnopolskich.
"Złożyliśmy odwołanie"
Decyzja prezes UOKiK nie jest ostateczna - ukarana firma ma prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Generali z tej możliwości juz skorzystało.
Jak tłumaczył dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych w Generali T.U. Grzegorz Kulik, nieuwzględnianie podatku VAT w tzw. wypłatach kosztorysowych jest "zgodne z praktyką rynkową i wynika z tego, iż klienci ubezpieczycieli w tego typu przypadkach nie ponoszą kosztów podatku, a także z faktu, iż kwota odszkodowania zgodnie z prawem nie może w tym wypadku przewyższać wartości faktycznej szkody".
- Decyzja Urzędu, która de facto dotyczy całego rynku ubezpieczeniowego, może być kolejnym czynnikiem wpływającym na konieczność wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, co nie jest korzystne dla konsumentów. Nierentowność rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nie pozwala na ponoszenie dodatkowego ciężaru przez ubezpieczycieli - zaznaczył Kulik.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że w przypadku problemów z ubezpieczycielem należy zwrócić się do rzecznika ubezpieczonych. Spór można rozwiązać przed Sądem Polubownym działającym przy Rzeczniku Ubezpieczonych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24