Ulga podatkowa dla wykupujących polisę dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego - to jedno z głównych założeń rządowego projektu zmian w systemie ochrony zdrowia. Dodatkowe ubezpieczenia miałyby być możliwe od przyszłego roku, jednak z szybkim wprowadzeniem ulgi podatkowej mogą być problemy.
Projekt przedstawiła w piątek na konferencji w Ministerstwie Zdrowia szefowa resortu Ewa Kopacz.
- Ulga podatkowa dla wykupujących dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne będzie odliczana od podstawy opodatkowania - poinformował wiceminister zdrowia Jakub Szulc.
Tylko czy to da się szybko zrobić?
Wiceminister dodał, że termin jej wprowadzenia zostanie ustalony z Ministerstwem Finansów - i od razu wskazał, że może to stwarzać pewien problem: Polska jest obecnie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. - Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, rozwiązań powodujących zmniejszenie, uszczuplenie przychodów w budżecie państwa nie można wtedy wprowadzać - przypomniał.
Szulc podkreślił jednak, że będą prowadzone rozmowy z resortem finansów, aby ulga mogła zostać wprowadzona jak najszybciej. - Chcielibyśmy, by wszystkie mechanizmy mogły zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2012 roku - zaznaczył.
Zapłacić może też firma
W projekcie przewidziano możliwość finansowania dodatkowych polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wprowadzony miałby zostać także obowiązek realizacji przez szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej kontraktu z NFZ na poziomie 90 proc. Miałoby to być zabezpieczenie dostępu dla pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia.
- Nie wiadomo ile kosztować będą dodatkowe ubezpieczenia, to zależy od firm ubezpieczeniowych - powiedziała podczas konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz. Dodała, że dodatkowe ubezpieczenia pozwolą na maksymalne wykorzystanie sprzętu oraz możliwości personelu, a także na zmniejszenie kolejek.
Szczegółowe zasady ubezpieczeń mają przedstawiać firmy oferujące polisy. Dotyczy to m.in. ich ceny, zakresu świadczeń, specjalistów oraz sprzętu. Projekt przewiduje, że ubezpieczyciel określając zakres świadczeń objętych umową, poza wskazaniem procedur medycznych, określi również standardy i warunki ich realizacji uwzględniające co najmniej określenie kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny oraz wymaganego sprzętu.
Już w 2012 r.?
W projekcie zostały także zawarte określone standardy świadczeń, które będą wykonywane w ramach dodatkowego leczenia. Chodzi o dokładną ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów. W ramach dodatkowego ubezpieczenia dostępne będą świadczenia z zakresu medycyny pracy.
Ministerstwo zdrowia przekazało projekt w piątek do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Przepisy przygotowane przez MZ określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń dla osób, które z nich nie będą korzystali. Jak mówił wiceminister zdrowia Jakub Szulc, nowe regulacje miałyby wejść w życie z początkiem 2012 roku.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24